We wtorek, 12 marca, amerykańska Agencja Współpracy Obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) opublikowała trzy zgody Departamentu Stanu USA na potencjalną sprzedaż do Polski prawie 1800 pocisków lotniczych trzech typów za równowartość maksymalnie 3,679 mld USD (14,45 mld zł).
AGM-158B JASSM-ER / Zdjęcie: Krzysztof Nanuś, 31. Baza Lotnictwa Taktycznego
AGM-158B-2 JASSM-ER
Pierwsza zgoda dotyczy sprzedaży 821 pocisków manewrujących AGM-158B-2 JASSM-ER. Uwzględniono w pakiecie także niejawne wyposażenie testowe, wsparcie systemu uzbrojenia, wsparcie i sprzęt integracyjny oraz testowy, dostawę i wsparcie dotyczące oprogramowania niejawnego, publikacje jawne i dokumentacja techniczna, transport, usługi wsparcia inżynieryjnego, technicznego i logistycznego rządu USA i wykonawcy umowy (Lockheed Martin) oraz inne powiązane elementy logistyki i wsparcia programu. Szacunkowy całkowity koszt wynosi 1,77 mld USD (6,95 mld zł).
Zgodnie z dotychczasowymi informacjami, Polska zakupiła 40 pocisków AGM-158A JASSM o zasięgu 340 km i 70 pocisków AGM-158B JASSM-ER (Extended Range) o zasięgu co najmniej 926 km (a w praktyce ponad 1000 km). W ubiegłym roku wyrażano zainteresowanie opracowywanymi pod pierwotną nazwą AGM-158D JASSM-XR (Extreme Range) o planowanym zasięgu 1600-1900 km, które co ciekawe otrzymały oznaczenie zmienione na AGM-158B-2. Prace nad nimi zlecono we wrześniu 2018. Dostawy pierwszej partii 40 pocisków dla USAF miały rozpocząć się w styczniu br. Jednakże, we wniosku budżetowym USAF na rok fiskalny 2024 zapisano, że AGM-158B-2 będzie ulepszonym wariantem AGM-158B z nowym zapalnikiem, odbiornikiem GPS, rozszerzonym oprogramowaniem i ulepszoną centralną jednostką kontrolną MCU.
W ostatnim czasie na zakup 120 pocisków JASSM-ER zdecydowało się Królestwo Niderlandów. Do użytkowników należą także USA (od 2014 w USAF i US Navy), a w dalszej kolejności dołączą do nich Finlandia, Australia, Niemcy i Japonia.
Pociski z rodziny JASSM jak dotąd przynajmniej dwukrotnie wykorzystano bojowo. W kwietniu 2018 amerykańskie bombowce B-1B Lancer wystrzeliły 18 z nich na cele w Syrii, a 27 października 2019 nieujawniona liczba pocisków została wykorzystana do zniszczenia siedziby przywódcy Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Baghdadiego w tym kraju, w rejonie granicy z Turcją (nie podano publicznie czy B-1B użyły tychże pocisków w ostatnim ataku z 2 lutego na cele irańskie w Syrii i Iraku).
AMRAAM i Sidewinder / Zdjęcie: Senior Airman Megan Floyd, US Air National Guard
AIM-120C-8 AMRAAM
Druga zgoda dotyczy potencjalnej sprzedaży 745 pocisków rakietowych średniego zasięgu AIM-120C-8 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile), 16 sekcji naprowadzania AIM-120C-8 AMRAAM i 50 belek uzbrojenia LAU-129. W pakiecie znajdują się także pociski szkoleniowe AIM-120 CATM, kontenery transportowe na pociski i części zamienne sekcji kontrolnej, wbudowany sprzęt do testowania amunicji, adaptery do komputerowych zestawów testowych ADU-891, wsparcie amunicyjne i sprzęt pomocniczy, części zamienne i naprawcze, materiały eksploatacyjne, akcesoria oraz wsparcie w zakresie napraw i zwrotów, wsparcie logistyki kontraktowej, dostawa i wsparcie dotyczące oprogramowania niejawnego, publikacje niejawne i jawne oraz dokumentacja techniczna, szkolenie personelu i wsparcie szkoleniowe, wsparcie transportowe, badania i ankiety, usługi wsparcia inżynieryjnego, technicznego i logistycznego na rządu USA i wykonawcy umowy (korporacji RTX) oraz inne powiązane elementy logistyki i wsparcia programu. Szacunkowy całkowity koszt wynosi 1,69 mld USD (6,64 mld zł).
Wariant AIM-120C-8 został opracowany w ramach programu modernizacyjnego wariant AIM-120C-7 o nazwie F3R (Form, Fit, Function Refresh). Obejmował on zastąpienie niektórych komponentów równoważnymi częściami z rynku komercyjnego, przy zachowaniu są identyczne jak w poprzedniku możliwości bojowych. W ramach programu F3R inżynierowie wykorzystali projekty inżynierii systemów opartych na modelach i inne technologie cyfrowe do modernizacji wielu kart obwodów i zaawansowanych procesorów w sekcji naprowadzania rakiety oraz do ponownego hostowania starszego oprogramowania w AIM-120C-8.
Pierwszy test AIM-120C-8, z amerykańskiego samolotu przewagi powietrznej Boeing F-15C Eagle, został przeprowadzony 1 września 2023. Na zakup pocisków w tej wersji jak dotąd zdecydowały się także Niemcy, Czechy, Węgry, Tajwan, Arabia Saudyjska, Szwecja, Japonia i Włochy.
AIM-9X Sidewinder Block II
Trzecia zgoda dotyczy potencjalnej sprzedaży 232 pocisków rakietowych krótkiego zasięgu AIM-9X Tactical Sidewinder Block II i dodatkowych 16 sekcji naprowadzania do nich. W pakiecie znajdują się także kontenery transportowe na pociski, pomoce szkoleniowe, aktywne optyczne detektory celów, części zamienne, sprzęt pomocniczy, wsparcie pocisków, pomoc techniczna rządu USA i wykonawcy umowy (korporacji RTX) oraz inne powiązane elementy logistyki i wsparcia programu. Szacunkowy całkowity koszt to 219,1 mln USD (860,28 mln zł).
Pociski AIM-9X Block II są najnowszą wersją pocisku Sidewinder i są produkowane seryjnie od 2004 (w lipcu 2021 dostarczono 10-tysięczny egzemplarz). Są wyposażone w termowizyjną głowicą samonaprowadzającą. Pociski mogą atakować cele poza zasięgiem wzroku, także w tylnej półsferze własnego samolotu, a namierzanie odbywa się już po wystrzeleniu. W najnowszym wariancie Block II+ rozwijane są moduły elektroniki, naprowadzania oraz układy czujników.
Wzmocnienie 🇵🇱 Sił Powietrznych!
Prawie 1800 pocisków rakietowych – 821 szt. #JASSM-ER, 745 szt. AIM-120C-8 #AMRAAM i 232 AIM-9X #Sidewinder dla polskich ✈️.
Dziś @StateDept wydał zgodę na zakup blisko 2 tysięcy lotniczych środków bojowych wraz z pakietem logistycznym i… pic.twitter.com/Hww1T1QNKO
— Agencja Uzbrojenia (@AgencjaUzbr) March 12, 2024
Właśnie uzyskaliśmy aprobatę Departamentu Stanu USA na zakup lotniczych środków bojowych – pocisków JASSM-ER, AIM-9X i AIM-120C-8 dla 🇵🇱 samolotów. Teraz czekamy na zgodę Kongresu USA i będziemy przystępowali do podpisania umów zakładających dostawę blisko 2 tysiące pocisków. pic.twitter.com/fT6ZonClnE
— Paweł Bejda (@pawelbejda) March 12, 2024
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.