W czwartek, 26 października, minister obrony Węgier Kristóf Szalay-Bobrovniczky wziął udział w uroczystości przekazania 205. Pułkowi Obrony Przeciwlotniczej Dánielfy Tibor z Győr (przed 2023 jako 12. Pułk) pierwszych elementów z łącznie siedmiu zestawów obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu NASAMS (National Advanced Surface-to-Air Missile), zamówionych w USA i Norwegii, 12 sierpnia 2020 (umowa wykonawcza w listopadzie tego samego roku). Wprowadzenie systemu pozwoli na wycofanie ze stanu wojsk lotniczych (Magyar Légierő) w 2025 szesnastu przestarzałych zestawów produkcji sowieckiej typu 2K12 Kub (NASAMS dla Węgier).
Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Węgier
W uroczystości brali udział także Kyrre Lohne (wiceprezes norweskiej spółki Kongsberg Defence & Aerospace, KDA), Gábor Gion (sekretarz stanu w resorcie obrony ds. strategii obrony i polityki), Ákos Radnóti (zastępca burmistrza Győr), Zoltán Németh (przewodniczący zgromadzenia hrabstwa Győr-Moson-Sopron), László Kürtös (prezes spółki Kongsberg Hungária Kft.), Trine Skymoen (ambasador Królestwa Norwegii w Budapeszcie), gen. Ferenc Kajári (zastępca szefa sztabu sił zbrojnych Węgier), płk Tibor Mihály Matyi (dowódca 205. Pułku) i płk Sándor Nagy (dyrektor departamentu obrony przeciwlotniczej w resorcie obrony).
Minister obrony Węgier powiedział, że w tym roku dostarczono dwie jednostki ogniowe (zestawy), a w przyszłym roku spodziewane są cztery jednostki ogniowe plus jeszcze jedna. Ponadto zostaną dostarczone niezbędne dodatkowe elementy systemu NASAMS i elementy szkoleniowe (symulatory), tak aby sprzęt był gotowy do użycia i kompletny.
Nie ma suwerenności narodowej, bezpieczeństwa i obrony bez dobrze funkcjonujących naziemnych systemów obrony powietrznej. Dzisiaj Węgry się wzmacniają. Węgierskie Siły Zbrojne nabyły zdolność, dzięki której bezpieczeństwo i własność narodu węgierskiego mogą być chronione i gwarantowane znacznie lepiej niż wcześniej. Pozyskaliśmy zupełnie nowy, najnowocześniejszy system rakiet przeciwlotniczych, który będzie nowym elementem dużej układanki, jednego z nowych, kluczowych klejnotów zdolności transformujących się i w pełni wyposażonych sił zbrojnych – powiedział szef resortu obrony Węgier.
Wskazał, że wojna rosyjsko-ukraińska, która wybuchła 24 lutego 2022 oraz niedawne odrodzenie konfliktu izraelsko-palestyńskiego trwającego od 1948 są również dobrymi przykładami kluczowego znaczenia naziemnych systemów obrony powietrznej.
Według Kristófa Szalaya-Bobrovniczky’ego, system przeciwlotniczy NASAMS znajduje się w czołówce sił zbrojnych świata: do tej pory był regulowany przez siły czternastu państw, w tym Stanów Zjednoczonych, Australii, Chile, Hiszpanii, Litwy i Omanu, a użycie przez siły ukraińskie zaczęło świadczyć o poważnych doświadczeniach bojowych i praktycznym zastosowaniu (Dodatkowe pociski AMRAAM do litewskich zestawów NASAMS II).
Kyrre Lohne, wiceprezes KDA, podczas ceremonii powiedział, że Węgry są dwunastym państwem na świecie, który powierzył bezpieczeństwo swojej przestrzeni powietrznej systemowi obrony powietrznej NASAMS i zostały pierwszym członkiem NATO, który otrzyma pociski AMRAAM-ER o rozszerzonym zasięgu. Z dumą zauważamy, że NASAMS chroni niebo z wielką aktywnością każdego dnia, ratuje życie i chroni krytyczną infrastrukturę. NASAMS stał się standardem obrony powietrznej NATO, Węgry mają najnowszą i najnowocześniejszą wersję, zapewniając w ten sposób jedną z najbardziej wykwalifikowanych zdolności obrony powietrznej Sojuszu – podkreślił.
Umowa ze spółkami Raytheon (obecnie część korporacji RTX) i Kongsberg Defence & Aerospace (KDA) o wartości 410 mln EUR (1,82 mld zł) na zestawy NASAMS jest realizowana procedurą komercyjną DCS (Direct Commercial Sale). Natomiast procedurą FMS (Foreign Military Sales), za pośrednictwem Departamentu Obrony USA, zamówiono w dwóch pakietach łącznie 240 kierowanych pocisków rakietowych średniego zasięgu AIM-120C-7 AMRAAM, w tym 60 w wersji o wydłużonym zasięgu AIM-120C-8 AMRAAM-ER (AIM-120 dla węgierskich NASAMS, AIM-120C-7 dla Węgier).
Bateria NASAMS składa się z sześciu wyrzutni, trójwspółrzędnej stacji radiolokacyjnej AN/MPQ-64F1 Improved Sentinel, pojazdu dowodzenia i kierowania ogniem z systemem transmisji danych Link 16 i pojazdu z obserwacyjno-celowniczą głowicą optoelektroniczną. Jedna bateria, działająca w ramach zintegrowanego systemu obrony powietrznej, może zwalczać maksymalnie do 36 celów powietrznych jednocześnie, takich jak samoloty, śmigłowce i pociski manewrujące.
Amerykańsko-norweskie zestawy rakietowe w siłach zbrojnych Węgier są integrowane z centrum operacyjnym rakietowej obrony powietrznej SAMOC (Surface-to-Air Missile Operations Center), które zostało zamówione w europejskiej spółce Airbus Defence and Space 20 grudnia 2018 (SAMOC dla Węgier).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.