W piątek, 1 września, korporacja RTX poinformowała, że wspólnie z amerykańskimi wojskami (US Air Force, USAF) przeprowadziły pierwsze odpalenie naprowadzanego radarem pocisku rakietowego klasy powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120C-8 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) z samolotu przewagi powietrznej Boeing F-15C Eagle.
Zdjęcie: Tech. Sgt. John McRell, USAF
Testowy pocisk skutecznie zestrzelił cel powietrzny, spełniając wszystkie główne cele próby w locie.
Wariant AIM-120C-8 został opracowany w ramach programu modernizacyjnego wariant AIM-120C-7 o nazwie F3R (Form, Fit, Function Refresh). Obejmował on zastąpienie niektórych komponentów równoważnymi częściami z rynku komercyjnego, przy zachowaniu są identyczne jak w poprzedniku możliwości bojowych. W ramach programu F3R inżynierowie wykorzystali projekty inżynierii systemów opartych na modelach i inne technologie cyfrowe do modernizacji wielu kart obwodów i zaawansowanych procesorów w sekcji naprowadzania rakiety oraz do ponownego hostowania starszego oprogramowania w AIM-120D-3 i AIM-120C -8.
AMRAAM to sprawdzony w walce pocisk, któremu zaufało ponad 40 międzynarodowych partnerów, zarówno w misjach powietrze-powietrze, jak i ziemia-powietrze – powiedział Paul Ferraro, prezes działu Air Power w Raytheon, spółce korporacji RTX. Dzięki postępom programu F3R, który aktualizuje zarówno osprzęt rakiety, jak i umożliwia przyszłe aktualizacje oprogramowania Agile, maksymalizujemy możliwości tej amunicji dla sojuszników na całym świecie.
Pierwsza próba w locie AIM-120C-8 nastąpiła po zakończeniu prób operacyjnych zmodernizowanego wariantu AIM-120D-3. Próby w locie AIM-120D-3 zakończono zaledwie 11 miesięcy po wstępnych próbach w locie i zakończono prezentacją skutecznego przechwycenia w warunkach zbliżonych do operacyjnych.
W ostatnim czasie, 20 czerwca, USAF przyznały korporacji RTX kontrakt AMRAAM o wartości 1,15 mld USD na produkcję pocisków AIM-120C-8 i AIM-120D-3 dla 19 państw, m.in. Niemiec, Szwecji, Czech, Tajwanu i Arabii Saudyjskiej (C-8) oraz Australii, Kanady i Wielkiej Brytanii (D-3).
Na ponad 12 tys. wyprodukowanych pocisków rodziny AMRAAM, wystrzelono ok. 5000, w większości w ramach testów oraz ćwiczeń. W działaniach bojowych odnotowano zestrzelenie ponad 13 statków powietrznych. Pociski te są też na uzbrojeniu zestawów obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu NASAMS.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.