Jak poinformowała służba prasowa sił zbrojnych Republiki Czeskiej (Armáda České republiky, AČR) na Facebooku, w nocy z 26 na 27 kwietnia br. z Niemiec dostarczono kolejne dwa czołgi Leopard 2A4, które dołączyły do pojedynczego egzemplarza z 14 obiecanych czołgów wraz z wozem zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Büffel.
Wozy dostarczono do koszar 73. batalionu pancernego Hanácký 7. Brygady Zmechanizowanej Dukelská w Přáslavicach w powiecie Ołomuniec w kraju ołomunieckim. Dołączyły do pierwszego wozu przekazanego stronie czeskiej 21 grudnia 2022.
Jak żołnierze lubią mówić całkiem szczerze: nie ma armii bez ciężkiej brygady. Dlatego od samego początku mam ciężką brygadę wśród moich priorytetów. Zbliża się podpisanie umowy na bojowe wozy piechoty CV90 i wraz z kolejnymi czołgami Leopard jest to wyraźne przejście w kierunku armii wyposażonej w nowoczesną technologię zachodnią – powiedziała minister obrony Jana Černochová. Chodzi o 210 bwp CV90 MkIV od BAE Systems.
O planach rozpoczęcia dostaw 14 czołgów Leopard 2A4 i wozu zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Büffel w ramach niemieckiego programu Ringtausch (pol. pierścień wymiany) informowała niemiecka grupa Rheinmetall AG, 11 października 2022. Kolejne wozy będą trafiać do odbiorcy stopniowo do końca 2023 (Büffel zostanie dostarczony do połowy 2024). Oprócz samych wozów, strona niemiecka zapewnia pakiet szkoleniowy, części zamienne oraz amunicję oraz 3-letnie wsparcie serwisowe. Rząd w Berlinie refunduje koszty wycenione na co najmniej 4 mld CZK (780,37 mln zł).
Ringtausch jest to procedura opracowana przez Berlin we współpracy z partnerami z NATO w celu wsparcia Ukrainy w jej wysiłkach z rosyjską agresją. W zamian za przekazywany na wschód sprzęt wojskowy pochodzenia sowieckiego/rosyjskiego przez państwa NATO (głównie b. Układu Warszawskiego), Niemcy dostarczają temu państwu sprzęt zachodni w rezerw Bundeswehry bądź niemieckich producentów uzbrojenia. O przekazaniu Ukrainie ponad 72 egzemplarzy czołgów T-72M1 informował czeski premier Petr Fiala 29 sierpnia 2022.
Przekazywane do Czech i stanowiące własność Rheinmetall AG zmodernizowane czołgi Leopard 2A4 były wcześniej dostępne w inwentaryzacji różnych użytkowników państwowych. Z kolei wzt Bergepanzer 3 Büffel to opancerzony pojazd ratowniczy, posadowiony na ulepszonym podwoziu z Leoparda 2.
31 stycznia br., przy okazji pierwszych strzelań z Leoparda 2A4, służba prasowa AČR ujawniła, że Ministerstwo Obrony postawiło na zakup w Niemczech Leopardów 2A7, które staną się docelowym czołgiem wojsk lądowych tego państwa. Już w połowie maja ub. r. ujawniono, że Czechy miały rozpocząć negocjacje z niemiecką spółką Krauss-Maffei Wegmann (KMW) w sprawie zakupu fabrycznie nowych 40-50 czołgów Leopard 2A7+ za 607,5-810 mln EUR (2,78-3,71 mld zł).
Analogicznie za pomoc Ukrainie, sąsiednia Słowacja ma otrzymać z Niemiec docelowo 15 czołgów Leopard 2A4. Pierwszy wóz przekazano 19 grudnia 2022, a kolejny 17 kwietnia br. Natomiast brak deklaracji ze strony władz w Bratysławie, czy Leopard 2A4 będzie rozwiązaniem pomostowym jak w Czechach, czy jednak docelowym.
Tymczasem 20 kwietnia br. Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów informowało, że wspólnie z duńskimi partnerami zostanie sfinansowany zakup 14 Leopardów 2A4 za równowartość 165 mln EUR (756,6 mln zł), które zostaną przekazane walczącej Ukrainie. Nie jest na razie jasne skąd wozy zostaną pozyskane.
Natomiast, już począwszy od maja br. we wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy będą serwisowane czołgi Leopard 2A4, które trafiają z Zachodu do Ukrainy oraz ukraińskie rodziny T-64, zgodnie z porozumieniami: zawartym podczas ostatniego posiedzenia Grupy Kontaktowej do spraw Obrony Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group) oraz wcześniej pomiędzy polskim i ukraińskim przemysłem.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.