W sobotę, 27 sierpnia w bazie lotniczej Kuchyňa w Malacky Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej podpisał trójstronną deklarację z ministrami obrony Czech i Słowacji w sprawie wzajemnego zobowiązania do ochrony przestrzeni powietrznej Republiki Słowacji.
27 sierpnia w bazie lotniczej Kuchyňa w Malacky zostało zawarte trójstronne porozumienie Polska-Czechy-Słowacja o zapewnieniu tej ostatniej patroli samolotów bojowych w ramach ochrony przestrzeni powietrznej po wycofaniu MiG-29
Bardzo się cieszę, że podpisaliśmy wspólną deklarację o współpracy, jeśli chodzi o ochronę przestrzeni powietrznej nad Słowacją. Myślę, że to jest bardzo ważny argument mówiący, że współpracujemy ze sobą bardzo ściśle. Jesteśmy sąsiadami, jesteśmy przyjaciółmi, podzielamy zagrożenia w naszej części Europy i staramy się na nie odpowiedzieć, wzmacniając nasze siły zbrojne, by odstraszyć ewentualnego agresora – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak po podpisaniu deklaracji w sprawie ochrony przestrzeni powietrznej Republiki Słowacji.
Od 1 września para dyżurna polskich F-16 rozszerzy zakres odpowiedzialności o Słowację. Razem jesteśmy silniejsi – zaznaczył szef MON.
Mariusz Błaszczak podkreślał poczucie wspólnoty interesów polskich, słowackich, czeskich, europejskich. Jesteśmy w NATO, jesteśmy w UE, wspieramy się wzajemnie – przekonywał minister.
Polskie i czeskie myśliwce (F-16 i JAS 39 Gripen) będą operowały z baz w swoich krajach. Zgodnie z umową, w razie potrzeby Słowacja zapewni wsparcie logistyczne państwa-gospodarza. W umowie w sprawie wzajemnego zobowiązania do ochrony przestrzeni powietrznej Republiki Słowacji ministrowie zadeklarowali, że zapewnią niezbędne siły do szybkiego reagowania na potencjalne naruszenia przestrzeni powietrznej Słowacji. Misja polskich i czeskich pilotów, która rozpocznie się 1 września 2022 r jest odpowiedzią na prośbę ministra Jaroslava Nad’a w związku z wycofaniem z eksploatacji słowackich samolotów MiG-29AS/UBS. Deklaracja wzmacniająca współpracę sojuszniczą to także wyraz solidarności krajów w obliczu zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę.
Wicepremier Błaszczak zaznaczył, że wspólne reagowanie na zagrożenia i współpraca sąsiedzka są dziś niezwykle ważne. Liczę na to, że kiedy Słowacja będzie już miała swoje F-16, to na zasadzie interoperacyjności będziemy nie tylko ćwiczyć, ale też budować plany operacyjne dotyczące współpracy lotniczej – powiedział (Produkcja F-16 dla Słowacji).
Jaroslav Nad, słowacki minister obrony podziękował Polsce i Czechom za pomoc. Zaznaczył, że wsparcie jakie otrzymał jego kraj jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa. Podpisanie deklaracji to bardzo ważny moment i ważna decyzja. Pokazaliśmy, jak silny jest nasz sojusz w ramach NATO w i w ramach UE, ale jest to silna przyjaźń, braterstwo między naszymi państwami. Będziecie się troszczyć o nasze bezpieczeństwo, wszystkich Słowaków – powiedział Jaroslav Nad.
Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Narodowej
Podczas wizyty na Słowacji odbyły się także pokazy akrobatyczne w wykonaniu m. in. pilotów z Polski, Czech i Słowacji, które odbywają się w ramach międzynarodowych pokazów lotniczych Slovak International Air Fest 2022.
Polska i Słowacja budują wspólny system obronny, który gwarantuje bezpieczeństwo naszych państw, ale także w całej wschodniej flanki NATO – tworzą Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO, są członkami Grupy Wyszehradzkiej, NATO i Unii Europejskiej. Oba kraje realizują wiele wspólnych szkoleń i ćwiczeń, jak również wykonują wspólnie zadania stojące przed członkami NATO (Polsko-czeska współpraca w dziedzinie obronności, Polskie F-16 na straży przestrzeni powietrznej Słowacji).
Informacja prasowa
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.