29 marca br. w mediach społecznościowych (na platformach Twitter, Reddit) pojawiła się pierwsza fotografia ukraińskiego czołgu Leopard 2A4 z zamontowanymi na kadłubie kasetami pancerza reaktywnego Kontakt-1 (Explosive Reactive Armour, ERA). Wcześniej podobne dopancerzenie Ukraińcy zastosowali na otrzymanych w ubiegłym roku eks-polskich T-72M1R.
Zdjęcie pochodzi zapewne z któregoś zakładu pancernego bądź remontowego na terytorium Ukrainy. Widać na nim obłożony przód kadłuba Leoparda 2A4 kasetami Kontakt-1 na stelażu w układzie klinowym. Można doliczyć się 8 kaset w dwóch rzędach w górnej części klina i 20 w dolnej (w tym 8 w górnym rzędzie i 12 w dolnym). Dodatkowo można zauważyć odpowiednie stelaże pod dodatkowe kasety na wieży, tuż obok jarzma armaty. Kaseta Kontakt-1 z dwoma pakietami roboczymi ma masę 5,3 kg. Co ciekawe, kolor kamuflażu wozu wskazuje, iż jest to eks-kanadyjski czołg.
Kontakt-1 (K-1; 4S20) to pancerz reaktywny 1. generacji opracowany w sowieckim instytucie NII Stali z Moskwy w 1982. Znalazł zastosowanie jako dodatkowe opancerzenie m.in. na czołgach T-55AMW, T-64BW, T-72B czy T-80BW. Pozwalał na zwiększenie odporności balistycznej czołgu o 50-80% przeciwko starszym typom amunicji przeciwpancernej kumulacyjnej. W międzyczasie był modernizowany. Później, od 1987 był częściowo zastępowany przez pancerz reaktywny 2. generacji typu Kontakt-5 (K-5; 4S22). W niepodległej Ukrainie opracowano później pancerze reaktywne 2. generacji Noż i 3. generacji Duplet.
17 maja ub. r. w mediach społecznościowych pojawiła się pierwsza fotografia z zastosowaniem pancerza reaktywnego Kontakt-1 na jednym podarowanych przez polski rząd czołgów T-72M1R. Można było zauważyć 42 kasety na każdej z burt kadłuba 9 kolejnych na przodzie wieży i niesprecyzowana liczba na jej stropie. Kasety miała dostarczyć czeska spółka STV Group.
Co ciekawe, powyższa fotografia to także pierwsze potwierdzenie przekazania Leopardów 2A4 przez Kanadę. Rząd w Ottawie obiecał początkowo cztery wozy, które trafiły do Ośrodka Szkolenia Leopard w Świętoszowie (do polsko-kanadyjskiego programu szkoleń ukraińskich czołgistów), a później następne cztery czołgi.
Z kolei 24 lutego i 9 marca Polska przekazała stronie ukraińskiej wszystkie z 14 obiecanych Leopardów 2A4. Można zatem przypuszczać, że eks-polskie wozy również przechodzą analogiczne modyfikacje. Jeśli chodzi o Leopardy 2A4, to wozy tej wersji ma jeszcze przekazać Norwegia (8 egz.) oraz Hiszpania (6 z możliwością zwiększenia do 10). Tymczasem, 27 marca pojawiła się informacja o przekazaniu Ukrainie także ulepszonych Leopardów 2A6: 18 wozów przez Niemcy oraz 3 przez Portugalię (zostaną one uzupełnione o 10 szwedzkich Strv 122, bazujących na Leopardzie 2A5, aby skompletować ukraińską brygadę pancerną z 31 czołgami).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.