22 stycznia br. media marokańskie poinformowały, że rząd w Rabacie, w porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi, przekazał walczącej Ukrainie ok. 20 czołgów T-72B, które przechodzą obecnie remonty w czeskich zakładach spółki Czechoslovak Group. Potwierdzeniem miałyby być fotografie z wizyty w premiera Czech Petra Fiali w zakładach w Šternberk, w kraju ołomunieckim, 9 stycznia br.
Zdjęcia: Petr Fiala via Twitter
Co ciekawe, doniesienia medialne o pracach remontowych połączonych z modernizacją marokańskich T-72B w czeskich zakładach pojawiły się już 22 grudnia ub. r., ale nie były łączone z ewentualnym przekazaniem ich po zakończeniu prac stronie ukraińskiej.
Jednakże Maroko, wraz z Tunezją, zgodziły się wesprzeć militarnie Kijów już 26 kwietnia ub. r. po kolejnym posiedzeniu Grupy Kontaktowej do spraw Obrony Ukrainy, która obecnie zrzesza ponad 50 państw, w tym sojuszników z NATO. Władze w Tunisie zgodziły się wysłać dwa samoloty transportowe z uzbrojeniem na lotnisko Rzeszów-Jasionka, które jest hubem pomocy dla Ukrainy w Polsce. Z kolei pomoc marokańska obejmowała tylko części zamienne do T-72.
Zakłady spółki Czechoslovak Group zajęły się naprawami, remontami i modernizacjami czołgów rodziny T-72, które następnie mają trafiać do Ukrainy na podstawie trójstronnego porozumienia pomiędzy USA, Niderlandami a Czechami z 4 listopada ub. r. Na jego mocy do sił zbrojnych Ukrainy ma trafić 90 czołgów T-90B: 45 miały zapewnić USA, a pozostałe 45 Niderlandy i Czechy. Spółka naprawia również inny ciężki sprzęt ukraiński, taki jak haubice czy bojowe wozy piechoty.
Dostarczenie kolejnych czołgów rodziny T-72, prawdopodobnie T-72M1, ogłosiła Polska, po zakończeniu ostatniego posiedzenia Grupy Kontaktowej do spraw Obrony Ukrainy. Dostawa nieujawnionej liczby wozów ma zasilić brygadę, a więc można mówić o 30-40 egzemplarzach (Polska wyszkoli i wyposaży ukraińską jednostkę szczebla brygady).
Wśród kolejnych nowości, jeśli chodzi o ciężki sprzęt wojskowy dla Ukrainy, należy wymienić nieujawnioną liczbę włoskich 155-mm haubic samobieżnych PzH 2000 (niektóre źródła mówią o 6 działach) – 21 stycznia pojawiła się fotografia jednej z nich w Ukrainie. Z kolei Estonia przekaże wszystkie posiadane 155-mm haubice holowane FH70 (przed wojną miała 24 egz., ale po jej wybuchu razem z Włochami część już przekazała Kijowowi).
Królewskie wojska lądowe Maroka dysponowały 148 czołgami T-72B i 12 dowódczymi T-72BK, zgrupowanymi w 6. Brygadzie i pozyskanymi z Białorusi w latach 1999 i 2000. W ostatnich latach pozyskano też 14 T-72M1, które zostały zmodernizowane w spółce Excalibur Army, wchodzącej w skład Czechoslovak Group, do standardu T-72M1S. Pozostałą część sił pancernych tego państwa stanowią 222 czołgi M1A1SA Abrams (do tego zamówiono 162 kolejne), 260 czołgów M60A3TTS i 167 w wersji M60A3 oraz 54 chińsko-pakistańskie VT-1A/Al-Khalid (ze 150 zamówionych, ale zrezygnowano z odbiorów z związku z problemami z nowymi silnikami) (Modernizacja marokańskich Abramsów).
Na tank T-72, který poputuje na Ukrajinu, jsem napsal statečným ukrajinským obráncům krátký vzkaz.
Věřím, že Ukrajinci zvítězí v jejich boji s ruským agresorem. pic.twitter.com/XtM4NdaMDX
— Petr Fiala (@P_Fiala) January 9, 2023
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.