3 marca br. agencja prasowa Reuters poinformowała, powołując się na oficjalne dokumenty, że rząd federalny Niemiec zwrócił się do rządu federalnego Szwajcarii, aby udzielił ten zgody na ewentualne odsprzedanie czołgów Leopard 2A4, lokalnie oznaczonymi jako Panzer 87, dla niemieckiej spółki Rheinmetall AG (Dodatkowe Leopardy 2A6 z Niemiec dla Ukrainy).
Leopard 2A4 WE (Panzer 87 WE) / Zdjęcie: Armia Szwajcarska
Agencja Reuters powołała się na listy federalnych ministrów obrony Borisa Pistoriusa oraz wicekanclerza i ministra gospodarki Roberta Habecka do szwajcarskiej federalnej minister obrony, ochrony ludności i sportu Violi Amherd, datowanych na 23 lutego 2023, o których po raz pierwszy napisał tego samego dnia szwajcarski dziennik Blick.
Berlin chciałby odkupić część czołgów produkcji niemieckiej, aby uzupełnić zasoby przemysłowe w związku z planami przekazania Leopardów 2A4 w ramach programu Ringtausch (pol. pierścień wymiany), który zakłada dostawy wozów zachodnich do państw Europy Środkowej w zamian za przekazanie przez nie wozów produkcji wschodniej dla Ukrainy. Nie jest tajemnicą, że chodzi o Czechy i Słowację, które mają otrzymać po 15 czołgów Leopard 2A4 – oba państwa odebrały już po jednym czołgu. Część miałaby również pozostać w Niemczech. Dodatkowo, Berlin deklaruje, że wozy nie trafią do Ukrainy, dzięki czemu nie zostanie złamana tradycyjna neutralność Konfederacji Szwajcarskiej.
Czołgi nie zostaną sprzedane na Ukrainę. Gwarantujemy, że pozostaną one w Niemczech lub zostaną dostarczone naszym partnerem w NATO i UE, aby uzupełnić luki, które pojawiły się w wyniku transferu czołgów Leopard 2 i ogólnie poprawić podaż części zamiennych – czytamy w ujawnionym liście.
Nie poinformowano jaką liczbą czołgów byłyby zainteresowane Niemcy, ale Berlin jest świadomy, że w Szwajcarii na poziomie federalnym toczą się dyskusje o tym, jak wojna rosyjsko-ukraińska wpłynie na bezpieczeństwo narodowe Konfederacji.
Rzecznik prasowy Federalnego Ministerstwa Obrony, Ochrony Ludności i Sportu Szwajcarii (DDPS) Lorenz Frischknecht poinformował z kolei, że minister Viola Amherd odpisała na listy 1 marca. Poinformowała ona partnerów niemieckich, że ewentualna sprzedaż części posiadanych czołgów wymagałaby od szwajcarskiego Zgromadzenia Federalnego (parlamentu) formalnego ogłoszenia, że czołgi zostały wycofane z eksploatacji.
Kwestia szwajcarskich Leopardów a wojna w Ukrainie nie jest nowa. W połowie ub. r. Polska zaproponowała rządowi w Bernie, aby przekazał zmagazynowane wozy tym państwom, które wspierają donacjami sprzętowo Kijów. Pomysł wówczas kategorycznie odrzucono. Jednak pod koniec stycznia br. temat wrócił, ale z drugiej strony i posłanka centrowej Radykalno-Demokratycznej Partii Szwajcarii (FDP), Maja Riniker, zaproponowała odsprzedanie czołgów Polsce, Czechom lub Słowacji za symbolicznego 1 CHF. Dyskusja w Zgromadzeniu Federalnym trwa. Co ciekawiej, jeden niemiecki wniosek z początku br. w sprawie odkupienia maksymalnie 30 zmagazynowanych czołgów już odrzucono w głosowaniu.
Armia Szwajcarska dysponuje 134 zmodernizowanymi czołgami Leopard 2A4 WE (WertErhaltung) aka. Panzer 87 WE oraz 96 zmagazynowanymi Leopardami 2A4 (Panzer 87), które nie przeszły modernizacji. Według dziennika Blick, z całej puli zmagazynowanych wozów Armia Szwajcarska wymaga, aby na jej stanie pozostały co najmniej 34 wozy jako rezerwa sprzętowa (zostają więc 62 pojazdy do ewentualnej sprzedaży). Twierdzi się również, że w przypadku zaproponowania nowych warunków przez Berlin, tym razem decyzja może być pozytywna.
Leopardy 2A4 zostały pozyskane z Niemiec i wdrożone do służby w 1987 w liczbie 380 egzemplarzy (zostały zmodyfikowane do lokalnych wymogów operacyjnych). Poważną modernizację części czołgów rozpoczęto w 2006. W ramach przeprowadzonej modernizacji wymieniono opancerzenie kadłuba i wieży, ulepszono system kierowania ogniem, wyrzutnię granatów dymnych i dodano zdalnie sterowany wkm MG 64 (M2). W 2014 podpisana została umowa na przebudowanie podwozi 12 czołgów na mosty towarzyszące Leguan.
W międzyczasie, bo w 2013 Niemcy odkupili od Szwajcarii 103 niezmodernizowane czołgi, z których część została następnie wyeksportowana do Indonezji (61 z nich zmodernizowano do standardu Leopard 2 MBT Revolution). Kolejne 12 czołgów odkupiła Kanada, które przebudowała je na wozy zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3. Z całej puli 380 wozów powinno zatem zostać 35 egzemplarzy, ale prawdopodobnie zostały one wycofane i skanibalizowane na rzecz pozostałych szwajcarskich czołgów w służbie.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.