26 stycznia br. południowokoreańska spółka Hanwha Defense poinformowała na swoim profilu Hanwha Aerospace Land Systems Business Group w serwisie społecznościowym LinkedIn o przygotowaniu transportu kolejnych 24 haubic samobieżnych K9A1 Thunder kal. 155 mm dla Polski. Pierwsze 24 działa zostały dostarczone do portu w Gdyni 6 grudnia ub. r. (Pierwsze czołgi K2 i haubice K9A1 już w Polsce).
Trzecia partia 12 haubic samobieżnych K9PL została wysłana z Korei Południowej do Polski, kończąc dostawę 48 haubic samobieżnych K9 dla Wojska Polskiego w ramach zobowiązania do wzmocnienia polskiego potencjału odstraszania w ramach podpisanej niezwykłej umowy ramowej w sierpniu 2022 r. Hanwha najbardziej niezawodnym partnerem dla Polski – czytamy na profilu społecznościowym południowokoreańskiego producenta (Delegacja z Hanwha Systems z wizytą w PIT-Radwar, Hanwha Defense chce stworzyć hub w Polsce).
Oznacza to, że przygotowano również do wysyłki drugą partię dział, również liczącą 12 egzemplarzy, o czym zresztą informowały lokalne media 22 stycznia. Z materiałów wynika, że przygotowano również kolejną partię czołgów K2.
i K9A1 w tym samym materiale wideo pic.twitter.com/rbVYb6SH8F
— Hyunmin Park (@HyunminPppp) January 22, 2023
Przypomnijmy, że 26 sierpnia ub. r. w Morągu z udziałem wicepremiera i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka odbyła się uroczystość podpisania umów wykonawczych związanych z zakupem 180 czołgów K2 Heuk-Pyo (Black Panther) za 3,37 mld USD netto oraz 212 haubic K9A1 za 2,4 mld USD netto. Umowa ramowa z 27 lipca ub. r. z Hanwha Defense obejmuje również pozyskanie spolonizowanej wersji rozwojowej K9PL w liczbie do 460 dział wraz z wozami towarzyszącymi, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem dziesiątek tysięcy różnych typów amunicji 155 mm oraz wsparciem technicznym producenta. Dostawy 212 dział mają zakończyć się w 2026 (Umowy na czołgi K2 i haubice K9A1 dla Wojska Polskiego, Czołgi K2, armatohaubice K9 i samoloty FA-50 dla Polski).
W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi haubic. Wykonawca zapewni również wsparcie serwisowe na terenie Polski od chwili zrealizowania dostawy pierwszych haubic. Pakiet szkoleniowy obejmuje wyposażenie symulatorowe oraz szkolenie personelu w Polsce.
19 października ub. r. na terenie zakładów spółek Hyundai Rotem i Hanwha Defense w Changwon miała miejsce uroczystość przekazania pierwszych 10 czołgów K2 oraz 24 haubic K9A1, a 6 grudnia dotarły one do Polski. Następnie, 12 grudnia ub. r. haubice zostały przekazane do 11. Pułku Artylerii w Węgorzewie, który zostanie przekształcony w 1. Mazurską Brygadę Artylerii (Koreańskie haubice K9A1 wzmocnią tworzoną 1. Mazurską Brygadę Artylerii, Pierwsze czołgi K2 i haubice K9A1 dla Polski).
Warto nadmienić, że zakontraktowane w ramach I etapu haubice K9A1 już od samego początku są wyposażane w polskie systemy łączności, zostaną włączone w zintegrowany system zarządzania walką TOPAZ, a na kolejnym etapie otrzymają systemy nawigacji inercyjnej, tożsame z systemami wykorzystywanymi w haubicach samobieżnych Krab (Systemy Grupy WB dla nowych czołgów).
K9 Thunder to południowokoreańska haubica samobieżna na podwoziu gąsienicowym. Jej uzbrojenie główne stanowi 155 mm armata o długości 52 kalibrów, która, w zależności od typu amunicji, zapewnia precyzyjne prowadzenie ognia na dystansach ponad 40 km. Opancerzenie K9 zapewnia ochronę przed bronią małokalibrową i odłamkami artyleryjskimi. Napęd stanowi silnik wysokoprężny o mocy 1000 KM z automatyczną skrzynią biegów, które zapewniają wysoką prędkość i mobilność w każdym terenie. Masa haubicy wynosi 47 ton. W wersji K9A1 wprowadzony został szereg usprawnień. Główny nacisk położono na zwiększenie skuteczności i zasięgu prowadzonego ognia do 54 km, poprawę świadomości sytuacyjnej oraz zwiększenie komfortu pracy załogi.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.