3 lutego br. amerykański magazyn Politico i niemiecki dziennik Süddeutsche Zeitung poinformowały, powołując się na rzecznika prasowego niemieckiego rządu federalnego Steffen Hebestreit, że zostały wydane zgody eksportowe spółce Rheinmetall AG na dostarczenie do walczącej Ukrainy 88 czołgów Leopard 1A5 za ponad 100 mln EUR (468 mln zł). Dołączą one do planowanych do nieodpłatnego podarowania przez rząd 14 czołgów Leopard 2A6 (Niemcy przekażą Ukrainie 14 czołgów Leopard 2A6).
Leopard 1A5BR w siłach zbrojnych Brazylii / Zdjęcie: ministerstwo obrony Brazylii
Mogę potwierdzić, że wydano licencję eksportową na czołgi Leopard 1, powiedział na konferencji prasowej rzecznik rządu Steffen Hebestreit, nie potwierdzając ich liczby.
Wcześniej Süddeutsche Zeitung poinformował, że Berlin zaakceptował plany Rheinmetall AG dotyczące sprzedaży Kijowowi 88 starszych Leopardów, po ich naprawie, za łączną kwotę ponad 100 mln EUR.
Obecnie, niemiecki rząd rozważa odkupienie 15 samobieżnych artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Flakpanzer Gepard kal. 35-mm (na podwoziu Leoparda 1) od Kataru i przekazanie ich Ukrainie. W ub. r. z zasobów Bundeswehry przekazano ukraińskim siłom zbrojnych 30 zestawów tego typu z zapasem 6000 sztuk amunicji 35 mm x 228 (norweskiej, gdyż Szwajcaria nie wydała zgody na dostawy). Dołączą do nich dwa zestawy systemu obrony przeciwlotniczej Rheinmetall Oerlikon Skynex na kołowym podwoziu ciężarowym RMMV HX2, zamówione przez Kijów w grudniu ub. r. (Pierwszy sukces eksportowy Oerlikon Skynex).
Przypomnijmy, że zgodnie z informacją niemieckiego dziennika Die Welt z 25 kwietnia 2022, spółka Rheinmetall AG zwróciła się do rządu federalnego o możliwość eksportu czołgów Leopard 1A5 z zasobów własnych przedsiębiorstwa. Wówczas planowano, że pierwsze 22 wozy mogły trafić do Ukrainy w ciągu tygodni, a pozostałe do końca roku. Berlin wówczas nie wyraził zgody na to.
Eks-belgijski Leopard 1A5BE z wieżą Cockerill 3105 / Zdjęcie: Jakub Link-Lenczowski, MILMAG
Co ciekawiej, 27 stycznia brazylijski dziennik Folha de S.Paulo poinformował, że według ich źródeł rząd niemiecki zwrócił się do partnerów brazylijskich o odsprzedanie amunicji czołgowej 105 mm x 617 R za 25 mln BRL (21,35 mln zł), kompatybilnej z armatą L7A3 o długości 52 kalibrów, która jest głównym uzbrojeniem czołgów rodziny Leopard 1. Wynika to faktu, że siły zbrojne Brazylii nadal użytkują 128 Leopardów 1A1BE i 220 Leopardów 1A5BR. Rząd w Brasilii odmówił jednak dostaw amunicji, a Bundeswehra nie posiada już własnej tego kalibru w magazynach (Nowy czołg dla Brazylii).
Z kolei 25 stycznia belgijska minister obrony Ludivine Dedonder powiedziała, że rząd mógłby odkupić od rodzimej spółki OIP sprzedane w 2014 czołgi Leopard 1A5BE (posiada ona ok. 20 egzemplarzy ze 100 sprzedanych; zostały zmagazynowane w Tournai i Antwerpii). Jednak wozy te zostały pozbawione cech bojowych. Dlatego pewną opcją byłoby wyposażenie ich w nowe wieże Cockerill C3105 (serii C3000), którą po raz pierwszy zaprezentowano na Leopardzie 1A5 w marcu 2022. Jest ona uzbrojona w wysokociśnieniową, gwintowaną i w pełni stabilizowaną armatę 105 mm Cockerill HP (High-Pressure) (Cockerill C3105 dla Boxerów).
Wcześniej na początku stycznia, Niemcy zgodziły się dostarczyć Ukrainie 40 bojowych wozów piechoty SPz Marder, baterię systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot PAC-3 oraz 14 czołgów Leopard 2A6. Zgodnie z najnowszymi informacjami dołączą do nich 42 wozy wsparcia WiSENT, produkcji niemieckiej (na podwoziu Leoparda 1) z pługami przeciwminowymi FWMP, produkcji brytyjskiej. Na początku roku Niemcy przekazały z kolei 4 czołgi saperskie Minenräumpanzer (MiRPz) Keiler, zabudowane na podwoziu M48A2C Patton (Wozy wsparcia WiSENT 1 z pługami przeciwminowymi dla Ukrainy, Niemcy przekazały Ukrainie czołgi saperskie MiRPz Keiler, Niemcy przekażą Ukrainie bwp Marder i baterię Patriot).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.