27 czerwca komisja budżetowa niemieckiego Bundestagu zaakceptowała wniosek Federalnego Ministerstwa Obrony dotyczący modernizacji baterii systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego MIM-104 Patriot PAC-3 do poziomu PAC-3+. Prace prawdopodobnie przeprowadzi amerykański Raytheon Missile Systems. Kontrakt, o wartości około 120 mln EUR (510,64 mln zł), ma pozwolić na utrzymanie zestawów w linii co najmniej do 2030, zanim zastąpi je przyszły systemu obrony TLVS (Taktisches Luftverteidigungssystem), który będzie opierał się na rozwiązaniach MEADS (Medium Extended Air Defense System).
Luftwaffe poinformowała o udziale baterii systemu Patriot w międzynarodowych ćwiczeniach Tobruq Legacy 2019, które odbyły się pomiędzy 3 a 19 czerwca, na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Jednak z uwagi na ograniczenie przestrzeni powietrznej poligonu do 17 km, niemieckie i holenderskie zestawy Patriot ćwiczyły w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie / Zdjęcie: Bundeswehra
Modernizacja ma dotyczyć 14 cyfrowych procesorów dla pasywnych stacji radiolokacyjnych AN/MPQ-65. Unowocześnionych ma być także sześć zestawów wyposażenia dla stanowisk kierowania AN/MSQ-132 ECS. Oprócz tego Luftwaffe otrzyma pakiet części zamiennych i elementy systemu wsparcia eksploatacji. Prace zostaną zakończone do 2022. Zgoda komisji budżetowej jest wymagana każdorazowo przy kontraktach powyżej 25 mln EUR (106,4 mln zł). Poprzednia modernizacja zakończyła się w 2018 i dotyczyła modyfikacji stacji kontroli ECS, które otrzymały nowy cyfrowy interfejs Modern Man Station (MMS), wyposażony m.in. w ekrany dotykowe w miejsce monitorów monochromatycznych.
Program kolejnej już modernizacji zestawów Patriot został zaakceptowany dwa dni po tym jak konsorcjum TLVS (MBDA Deutschland i Lockheed Martin) złożyło Urzędowi do spraw zakupów obronnych Bundeswehry BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) propozycję 4-etapowego rozwoju systemu MEADS, obejmujące opracowanie, integrację, testy i dostawy. Warto odnotować, że zmodernizowane zestawy Patriot, jak i TLVS będą uzbrojone w te same rakietowe pociski przechwytujące Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) Missile Segment Enhancement (MSE). Obecnie niemiecki Patriot wykorzystuje tylko pociski PAC-2 i PAC-3 CRI (Cost Reduction Initiative). Różnicą na korzyść TLVS będzie nowa dookólna, aktywna stacja radiolokacyjna, możliwość działania w środowisku sieciocentrycznym i wykorzystywania pocisków krótkiego zasięgu IRIS-T SL o zasięgu do 40 km i pułapie do 20 km (PAC-3 MSE dla TLVS, 2018-11-06).
Od końca lat 1980. Niemcy operują 12 bateriami (24 jednostkami ogniowymi) systemu Patriot w ramach 1. Skrzydła Obrony Powietrznej Schleswig-Holstein Luftwaffe, złożonego z czterech Grup: 21. w Sanitz, 24. w Bad Sülze, 26. w Husum i 61. Todendorf. Dwie dodatkowe baterie służą do szkolenia obsługi.
Oprócz tego, Luftwaffe ma na wyposażeniu zestawy krótkiego zasięgu LeFlaSys Ozelot, złożone z wyrzutni FIM-92 Stinger na podwoziu gąsienicowym Wiesel 2, na wyposażeniu 61. Grupy Obrony Powietrznej, które zostaną zastąpione przez 10 zestawów zwalczania bsp bardzo krótkiego i krótkiego zasięgu w ramach programu NNbS (Nah-und Nächstbereichsschutzsystem). Zakup ma wypełnić istniejącą lukę w zakresie obrony mobilnej także na potrzeby wsparcia wojsk lądowych (Heer) (Niemiecki NNbS nabiera rozpędu, 2018-12-07).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.