26 sierpnia amerykańska spółka Lockheed Martin poinformowała, że ministerstwo obrony Królestwa Niderlandów zamówiło w Stanach Zjednoczonych partię rakietowych pocisków przechwytujących PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability-3 Missile Segment Enhancement) wraz z powiązanym wyposażeniem wsparcia. Tym samym kraj ten stał się 12. użytkownikiem tych pocisków na świecie (WZL-1 gotowe do produkcji elementów pocisków PAC-3 MSE).
Po I wojnie w Zatoce Perskiej w 1991, niderlandzkie zestawy Patriot rozmieszczono tymczasowo w Turcji i Izraelu. Podczas kolejnego konfliktu w Iraku w 2003, zestawy znów trafiły do Turcji – trzy baterie chroniły miasta Diyarbakir i Batman. W 2012 jednostka ponownie trafiła w Turcji, do Adany, w związku z wojną domową w Syrii. 25 sierpnia 2014 ogłoszono, że w ciągu pięciu miesięcy zostanie wycofana. Z kolei styczniu 2017 Patrioty zostały przerzucone na Litwę, w ramach ćwiczenia pk. Tobruq Legacy 2017 / Zdjęcie: ministerstwo obrony Królestwa Niderlandów
Brenda Davidson, wiceprezes programów PAC-3 w spółce Lockheed Martin Missiles and Fire Control, powiedziała:
Jesteśmy zaszczyceni, że możemy kontynuować współpracę z Niderlandami, naszym pierwszym międzynarodowym klientem pocisków PAC-3, w zakresie budowy ich zdolności obrony przeciwrakietowej. PAC-3 MSE jest znany na całym świecie ze swojej niezawodności i wydajności wykorzystującej technologię hit-to-kill, aby zapewnić naszym klientom gotowość do obrony w konfliktach XXI wieku.
Niderlandy otrzymały zgodę Departamentu Stanu USA na zakup pocisków PAC-3 MSE, 24 września 2020. Zgodnie z dokumentacją, rząd w Hadze wnioskował o możliwość pozyskania 34 bojowych pocisków PAC-3 MSE, 8 pocisków szkolno-treningowych PAC-3 MSE MRT, 6 kontenerów ćwiczebnych (bez pocisków) ERT, 4 zestawów do konwersji dla wyrzutni, dwóch pakietów jawnych i niejawnych części zamiennych, pakietu usług naprawczych oraz innych elementów programu logistycznego i wsparcia – wszystko za maksymalnie 241 mln USD (937 mln zł) (PAC-3 MSE dla Niderlandów).
Analiza
802. Eskadra niderlandzkich wojsk lądowych (802 Patriot-squadron Koninklijke Landmacht) z bazy Luitenant-generaal Bestkazerne (wcześniej znanej jako Luchtmachtbasis De Peel) w Limburgii jest użytkownikiem czterech baterii zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych MIM-104 Patriot od 1987 (z czego jedna służy do szkolenia).
Począwszy od marca 2007 niderlandzkie zestawy rakietowe Patriot są modernizowane dwuetapowo. W pierwszej fazie zaktualizowano oprogramowanie radaru kierowania ogniem i całego systemu. Druga faza polegała na zakupie około 32 kinetycznych pocisków PAC-3 wraz z pewną liczbą wyrzutni, zmodyfikowano również instrumenty w kabinach kierowania ogniem. Pierwsze pociski w ramach tego zamówienia odebrano w październiku 2007. Ostatnia partia pocisków PAC-3, pochodząca z serii wyprodukowanej również dla 11 innych państw (w tym Polski), została zakupiona w styczniu ub. r. (Kolejne fundusze na Wisłę).
Zgodnie z decyzją z listopada 2015, w ramach projektu o nazwie Verlenging levensduur Patriot, rząd w Hadze planuje utrzymać w służbie system Patriot co najmniej do lat 2040. Zrezygnowano tym samym z zakupu opracowywanego wówczas systemu MEADS (Medium Extended Air Defense System). W październiku 2016 prace modernizacyjne zlecono spółce Raytheon. Na lata 2019-2022 zaplanowano kolejną modernizację. 802 Patriot-squadron ma do dyspozycji także starsze pociski PAC-2 z głowicą bojową.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.