7 kwietnia br. Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) poinformowała, że wchodzące w jej skład Zakłady Mechaniczne (ZM) Bumar-Łabędy i ukraiński państwowy koncern SC UkrOboronProm utworzyły centrum technologiczne napraw rodziny czołgów T-64. W gliwickich zakładach rozpoczęły się prace związane z realizacją zawartej umowy na remonty ukraińskich czołgów.
Czołg T-64 ukraińskich wojsk lądowych / Zdjęcie: SC UkrOboronProm
ZM Bumar-Łabędy i SC UkrOboronProm wspólnie ustanowiły centrum technologiczne dedykowane naprawom czołgów T-64. Nowe zdolności będą tworzone w oparciu o potencjał technologiczny gliwickiej spółki. Porozumienie przewiduje również, że ukraińskie czołgi T-64 poddawane będą serwisowi, obsłudze i przywróceniu do pełnej sprawności. Wybór Bumaru-Łabędy na partnera tej umowy wynika z faktu, że posiada on bogate doświadczenie w zakresie obsługi i modernizacji czołgów rodziny T, w tym T-72M/M1 i PT-91 Twardy.
Gliwickie Zakłady Mechaniczne gotowe są utworzyć hub dla remontów sprzętu pancernego wykorzystywanego przez armię ukraińską. Ponad 70-letnie doświadczenie Zakładu w zakresie zarówno produkcji, jak i prowadzenia przeglądów, remontów, doposażenia oraz modernizacji sprzętu pancernego będzie stanowiło kluczową pomoc w utrzymaniu zdolności obronnych wojsk Ukrainy. Dzięki regularnym działaniom remontowo-serwisowym użytkowane wozy będą odzyskiwały w pełni wymaganą gotowość bojową – powiedziała Edyta Szymańska, prezes zarządu ZM Bumar-Łabędy.
Umowa przewiduje współpracę w zakresie napraw, remontów, montażu, produkcji i rozwoju łańcucha dostaw wozów T-64 wraz z innymi elementami procesu technologicznego czołgów. W dłuższej perspektywie planowana jest także kooperacja przy serwisowaniu czołgów T-72 i PT-91, przekazanych przez Polskę stronie ukraińskiej.
ZM Bumar-Łabędy są brane pod uwagę jako hub serwisowy dla czołgów rodziny Leopard 2 przekazywanych Ukrainie przez międzynarodową koalicję pancerną. Za sprawą realizowanego programu modernizacji czołgów Leopard 2A4 do standardu 2PL na potrzeby Wojska Polskiego, spółka uzyskała wiedzę, zaplecze techniczne i doświadczenie niezbędne w tym zakresie (Polska gotowa do serwisu i remontu czołgów dostarczanych Ukrainie).
Jesteśmy wdzięczni naszym polskim partnerom za pomoc w zwiększeniu liczby sprzętu pancernego dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Każda taka umowa międzynarodowa integruje nas w ramach łańcuchów produkcyjnych krajów członkowskich NATO — powiedział dyrektor generalny SC UkrOboronProm, Jurij Husjew.
Realizowane porozumienie w zakresie współpracy przy serwisie czołgów T-64 jest kolejnym z szeroko pojętego obszaru pancernego, jakie zawarły między sobą strona polska i ukraińska. W czasie wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce podpisane zostały m.in. porozumienie o współpracy przy produkcji amunicji czołgowej 125 mm ze spółką ARTeM oraz list intencyjny w sprawie sprzedaży stronie ukraińskiej 150 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak.
Siły Zbrojne Ukrainy (wojska lądowe, piechota morska i Gwardia Narodowa) dysponowały czołgami rodziny T-64 (szacuje się że nawet ok. 1300 egzemplarzy, w linii i zmagazynowanych), głównie w wersji T-64BW, w mniejszej liczbie T-64BM Bułat, a także T-64A, T-64B, T-64BW model 2017, T-64BWK, T-64B1M i T-64BM2 Bułat/Krab (Zukrainizowany Opłot-2M gotowy).
Warto zauważyć, że 19 kwietnia 2022 Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej informowało, że za pośrednictwem Agencji ds. Międzynarodowej Współpracy Obronnej (Agentura pro mezivládní obrannou spolupráci, AMOS) zorganizuje remonty ukraińskich T-64 w spółkach prywatnego holdingu Czechoslovak Group (m.in. w zakładach Excalibur Army w Šternberku oraz na Słowacji), a także w państwowej spółce VOP CZ w Nowym Jiczynie. Excalibur Army otrzymała także zlecenie na remont co najmniej 90 czołgów T-72B, co finansują USA, Niderlandy i Czechy (wozów zdobycznych na Rosjanach przez siły zbrojne Ukrainy i pozyskiwanych przez te państwa na rynkach trzecich, np. z Maroka).
Wspólnie z naszymi partnerami 🇺🇦@ukroboronprom utworzyliśmy w #BumarŁabędy centrum serwisowe czołgów #T64. W dłuższej perspektywie planowane jest rozszerzenie współpracy o obsługę czołgów rodziny T. Rozważana jest również możliwość wspólnego utrzymania czołgów rodziny #Leopard2 pic.twitter.com/VhKV7jA869
— Polska Grupa Zbrojeniowa🇵🇱 (@PGZ_pl) April 7, 2023
Na podstawie informacji prasowej
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.