Jak poinformował Portal MILMAG Rzecznik Agencji Uzbrojenia, ppłk Krzysztof Płatek kolejne odmiany Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej MSBS-Grot pozytywnie przeszły badania kwalifikacyjne. Oznacza to, ze produkowana przez Fabrykę Broni “Łucznik” Radom kompaktowa broń będzie trafić do Wojska Polskiego uzupełniając zamawiane dotychczas karabinki Grot C16A2 (z lufą o długości 406 mm, czyli 16 cali), których, zgodnie z zawartymi umowami zakontraktowano nieco ponad 69 tys. sztuk ( GROT C16A2 w Wojsku Polskim )
Karabinki Grot C16A1 i C16A2 są coraz powszechniej wykorzystywane w różnych jednostkach Wojska Polskiego / Zdjęcie: Wojsko Polskie
Zgodnie z komunikatem ppłk. Płatka:
W odniesieniu do prac związanych z opracowaniem 5,56 mm subkarabinka w kolbowym układzie konstrukcyjnym oraz 5,56 mm karabinka standardowego w układzie bezkolbowym (tzw. bull-pup) informuję, że zostały one poddane badaniom kwalifikacyjnym, które zakończyły się z wynikiem pozytywnym.
Oznacza to, że już wkrótce możliwy będzie zakup subkarabinków Grot C10 ( z lufą długości 256 mm) przez wojsko i służby. Dotychczas radzono sobie tak, że kompletowano standardowe karabinki C16A2 z cywilnymi lufami. Tak swoją broń kupowała Straż Granicza.
Subkarabinki wykorzystywane przez Wydziały Realizacyjne Straży Granicznej / Zdjęcie: Jakub Link-Lenczowski
Najmniej znaną odmianą Grota jest karabinek w układzie bezkolbowym. Pomimo zastosowanej 406-mm lufy ma on jedynie 675 mm długości całkowitej. Zgodnie z założeniami broń w układzie bull-pup ma trafiać do załóg czołgów i śmigłowców. Dzięki modułowej konstrukcji całego systemu konwersja pomiędzy dwoma układami nie wymaga specjalistycznych narzędzi i zajmuje niewiele czasu:
Ostatnią niewiadoma pozostają losy MSBS/Grot-7,62N, czyli samopowtarzalnej broni wyborowej do amunicji 7,62 mm x 51 , która w ramach programu SKBW ma zastąpić wysłużone karabiny SWD ( Grot-7,62N kontra MWS-25 ).
Jednak, zgodnie ze słowami Rzecznika Agencji Uzbrojenia, na rozstrzygnięcie programu przyjdzie jeszcze trochę poczekać.
Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę 250 samopowtarzalnych karabinów wyborowych, w ukompletowaniu obejmującym m.in. mikrocelownik kolimatorowy o konstrukcji zamkniętej, prowadzone w trybie negocjacji z dwoma wykonawcami, tj. Fabryką Broni „Łucznik” Radom Sp. z o.o. oraz Zakładami Mechanicznymi Tarnów S.A., nie zostało zakończone.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.