Na odbywających się w dniach 17-21 czerwca w centrum ekspozycyjnym Paris-Nord Villepinte targach Eurosatory 2024, europejskie konsorcjum MBDA zaprezentowało system wspomagania celowania oparty na uczeniu maszynowym (sztucznej inteligencji) o nazwie Ground Warden do rodziny przeciwpancernych pocisków kierowanych Akeron MP (Moyenne Portée).
Prezentacja działania systemu Ground Warden z pociskiem kierowanym Akeron MP
Jak poinformowano, pierwsza wersja systemu Ground Warden ma być gotowa do integracji z obecnymi przeciwpancernymi pociskami kierowanymi Akeron MP i planowanymi Akeron RCA, a także bezzałogowymi statkami powietrznymi. Jest to nic innego jak interfejs człowiek-maszyna (HMI, Human-Machine Interface) dla dowódcy/operatora zapewniający obraz lokalnej sytuacji taktycznej i kontrolę skutków trafienia pocisku.
System zapewnia przetwarzanie obrazu w czasie rzeczywistym w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji z podłączonym czujniki do wykrywania, rozpoznania i Identyfikacji. Pozwala na ocenę skutków trafienia przeciwko celom stacjonarnych i ruchomym oraz na dopasowywanie nagrań wideo z czujników i głowicy poszukiwawczej ppk Akeron MP w czasie rzeczywistym w oparciu o sztuczną inteligencję.
Takie rozwiązanie pozwala na wsparcie celowniczego podczas realizacji działań oraz skrócenie procesu wykrywania i identyfikacji celów oraz wymianę danych pomiędzy żołnierzami a pociskiem w czasie rzeczywistym. Pozwala to na wykrywanie nowych celów oraz wyznaczenie obiektu do zniszczenia już po odpaleniu pocisku. Takie rozwiązanie pozwala na używanie broni zza przeszkód terenowych (wzgórza lasy) oraz skuteczne niszczenie wrogich pojazdów nawet w terenie zurbanizowanym.
Opracowany przez MBDA moduł Ground Warden dołączany do wyrzutni ppk Akreon MP
Moduł Ground Warden składa się z „jednostki obliczeniowej” który za pomocą radiostacji zintegrowanej z wyrzutnią może połączyć się z małymi, bezzałogowymi platformami rozpoznawczymi. Dzięki, wspomaganemu protokołami sztucznej inteligencji, oprogramowaniu dowódca na swoim wyświetlaczu może śledzić w czasie rzeczywistym wykryte cele. Co więcej Ground Warden agreguje dane z głowicy pocisku, co pozwala na wykrycie i oznaczenie nowych celów oraz aktualizację pozycji, wcześniej wykrytych obiektów. Zainstalowane algorytmy pozwalają również na automatyczną pre-klasyfikację wykrytych obiektów.
Zdjęcia: Jakub Link-Lenczowski, MILMAG
Co ważne nowy system nie wyklucza człowieka z pętli decyzyjnej, jest wsparciem które ma przyspieszyć i zautomatyzować pewne elementy wykrywania i klasyfikowania celów. W założeniu ma pozwolić na skuteczny ostrzał z większych odległości i poza linią obserwacji.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.