14 marca br. podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy na temat mieszkalnictwa, padło pytanie o kwestię związaną z ewentualnym przekazaniem Ukrainie samolotów myśliwskich MiG-29. Premier powiedział, że może to nastąpić w ciągu najbliższych 4-6 tygodni.
Zdjęcie: Jakub Link-Lenczowski, MILMAG
Pytanie padło w związku z deklaracją prezydenta RP Andrzeja Dudy, który w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CNN 8 marca, podczas wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, powiedział, że Polska jest gotowa przekazać Ukrainie swoje samoloty MiG-29 w ramach międzynarodowej koalicji.
Ta pozostała część MiG-ów-29, które mamy w Polsce i które służą teraz w naszych Siłach Powietrznych: jesteśmy gotowi, by dostarczyć te samoloty i jestem pewien, że Ukraina byłaby gotowa, by natychmiast ich użyć, ponieważ Ukraina ma już teraz pilotów gotowych aby używać tych samolotów – oświadczył wówczas prezydent.
Pełny wywiad dla CNN dostępny jest tutaj: President of Poland Andrzej Duda speaks to CNN during his visit to the UAE.
9 marca, po zapowiedzi polskiego prezydenta, swoją gotowość, po raz kolejny zresztą, wyraziła Słowacja, ustami swojego ministra obrony Jaroslava Nad’a (wcześniej była mowa o przekazaniu nawet 10 wycofanych z eksploatacji MiG-29AS/UBS) (Polska i Czechy będą strzec przestrzeni powietrznej Słowacji).
Potwierdzam, że Polska oficjalnie zgadza się na wspólne wysłanie MiG-ów na Ukrainę. Na spotkaniu ministrów obrony państw członkowskich UE w środę w Szwecji polski kolega potwierdził mi, że jego kraj zgodzi się na wspólną procedurę Słowacji i Polski w przekazywaniu Ukrainie nadwyżkowych MiG-29 obu krajów. W rozmowie z CNN prezydent Polski potwierdził gotowość swojego kraju do takiego działania. Myślę, że czas podjąć decyzję. Na Ukrainie umierają ludzie, naprawdę możemy im pomóc, nie ma miejsca na słowacką (krajową) politykę. To nieludzkie i nieodpowiedzialne – napisał na Facebooku słowacki minister obrony:
Do zeszłotygodniowej deklaracji odniósł się dziś premier Mateusz Morawiecki, który krótko skwitował: Przekazanie myśliwców MiG-29 Ukrainie może nastąpić w ciągu 4-6 tygodni.
Bardziej szczegółowych informacji udzielił szef Gabinetu Prezydenta RP, Paweł Szrot na antenie Radia Plus w programie Sedno Sprawy.
Stwierdził, że pan prezydent powiedział również, że zostaną Ukrainie zapewne także przekazane samoloty F-16, ale nie przez Polskę. Dodał: Myślę, że nie ma tu miejsca na przypadkowe wypowiedzi pana prezydenta. On to powiedział z pełnym przekonaniem, pełną wiedzą. Z tego co wiem, jeśli chodzi o przekazanie przez Polskę samolotów to nie będzie jakaś duża liczba, z całą pewnością nie będzie to liczba odpowiadająca liczbie czołgów – ani tych starszych, poradzieckich, ani nawet Leopardów (Polska przekazała Ukrainie pozostałe 10 Leopardów 2A4).
Jeśli chodzi o przekazanie samolotów przez Polskę, to nie będzie jakaś duża liczba. Z całą pewnością nie będzie odpowiadała liczbie przekazanych Leopardów. Z całą pewnością zrobimy to w szerszej międzynarodowej koalicji – @PSzrot w #SednoSprawy
— Radio Plus (@Radio__Plus) March 9, 2023
Siły Powietrzne RP dysponują ok. 28 samolotami myśliwskimi MiG-29, w tym jednomiejscowymi MiG-29A/G (9.12A) i dwumiejscowymi MiG-29UB/GT (9.51), operujących obecnie wyłącznie z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim (w grudniu i styczniu wszystkie MiG-29 przeniesiono z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, w związku z planami rozmieszczenia tam nowo zamówionych lekkich samolotów bojowych FA-50 Fighting Eagle).
Temat ewentualnego przekazania przez Polskę samolotów bojowych powrócił jak bumerang. Przypomnijmy, że na początku marca 2022 spalił na panewce pomysł przekazania Ukrainie samolotów MiG-29 z Polski, Słowacji i Bułgarii (z tej ostatniej także Su-25) – strona ukraińska deklarowała, że może otrzymać ponad 70 egzemplarzy obu typów. Temat podchwyciła jednak propaganda rosyjska twierdząca, że samoloty będą startować z lotnisk w państwach NATO, co będzie równoznaczne z dołączeniem Sojuszu do wojny. Z pomysłu wówczas zrezygnowano (Polska gotowa nieodpłatnie przekazać samoloty MiG-29 USA).
30 stycznia 2023 szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak informował na swoim profilu na Telegramie, że Ukraina otrzymała pozytywne sygnały od Polski na temat możliwości przekazania samolotów wielozadaniowych Lockheed Martin F-16 Jastrząb w porozumieniu z sojusznikami z NATO (Jermak: pozytywne sygnały z Polski ws. F-16).
Jednak zaprzeczył temu dzień później wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz:
AKTUALIZACJA
16 marca br. po spotkaniu w Warszawie z prezydentem Czech Petrem Pavlem, prezydent RP Andrzej Duda poinformował, że w najbliższych dniach Polska przekaże Ukrainie cztery samoloty MiG-29, a pozostałe będą przygotowywane i przekazywane:
W ciągu najbliższych dni przekazujemy cztery samoloty w pełnej sprawności, pozostałe są serwisowane, przygotowywane i pewnie będą sukcesywnie przekazywane (…) Taka decyzja została najpierw podjęta przez nas wspólnie na poziomie najwyższych władz krajowych, następnie rząd podjął w tej kwestii specjalną uchwałę. My tych MiGów mamy w zasobie jeszcze w tym momencie kilkanaście, samoloty są sprawne i nadal wykorzystywane do nadzoru nad polską przestrzenią powietrzną. MiG-i, które przejęliśmy na początku lat 90. po armii NRD. To są ostatnie lata ich funkcjonowania zgodnie z ich możliwościami technicznymi. Są to myśliwce, które dzisiaj są w stanie bez żadnego dodatkowego przeszkolenia obsługiwać piloci ukraińscy.
Czyli zgodnie z deklaracją prezydenta będą to jednomiejscowe MiG-29G 9.12A i dwumiejscowe MiG-29GT 9.51, których w tej wersji pozostaje w liczbie, odpowiednio 6 i 3 egzemplarze.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.