27 stycznia amerykański dziennik The Wall Street Journal i agencja prasowa Bloomberg jako pierwsze poinformowały, że nowa administracja prezydenta Joe Bidena tymczasowo wstrzymała dostawy uzbrojenia do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) i Arabii Saudyjskiej, które zostały ostatnio autoryzowane przez rząd Donalda Trumpa (Lloyd James Austin III nowym sekretarzem obrony USA , 2021-01-23).
Jak poinformowały media amerykańskie, administracja prezydenta Joe Bidena tymczasowo wstrzymała dostawy uzbrojenia do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej – w tym 50 samolotów wielozadaniowych F-35A Lightning II do pierwszego państwa / Zdjęcie: USAF
Departament Stanu twierdzi, że nowa administracja dokonuje przeglądu realizowanych sprzedaży. Nazwano to rutynową czynnością administracyjną, którą większość nowych administracji w USA podejmuje przy sprzedaży dużych partii uzbrojenia. Blokada dotyczy zarówno programów realizowanych procedurą FMS (Foreign Military Sales), za pośrednictwem Departamentu Obrony, jak i sprzedażą na zasadach komercyjnych DCS (Direct Commercial Sales) za pośrednictwem Departamentu Stanu. Źródła podają, że zamrożeniu uległy przede wszystkim sprzedaż 50 samolotów wielozadaniowych F-35A Lightning II za maksymalnie 10,4 mld USD (39,09 mld zł) do ZEA oraz uzbrojenia lotniczego do Arabii Saudyjskiej.
Jednak gwoli ścisłości, pakiet uzbrojenia dla ZEA, na który zgodę wydał Departament Stanu, gdy jego sekretarzem był Mike Pompeo, obejmował również 18 bojowych bezzałogowych statków latających (bbsl) MQ-9B SkyGuardian za maksymalnie 2,97 mld USD (11,16 mld zł). Umowy na oba typy statków powietrznych miały zostać zawarte 20 stycznia, w dniu zaprzysiężenia Bidena, na około godzinę przed zmianą władzy (ZEA kupiły F-35 i SkyGuardiany, 2021-01-21).
ZEA wnioskowały wcześniej także o pakiet uzbrojenia lotniczego do samolotów wielozadaniowych F-16E Block 60 Desert Eagle o maksymalnej wartości 10 mld USD (37,58 mld zł). Zgodę otrzymały 10 listopada 2020, równolegle z F-35A i MQ-9B (Ogromny pakiet amerykańskiego uzbrojenia dla ZEA, 2020-11-11).
W przypadku Arabii Saudyjskiej, chodzi prawdopodobnie o partię 3 tysięcy kierowanych satelitarnie szybujących bomb lotniczych GBU-39/B SDB I (Small Diameter Bomb) o maksymalnej, szacowanej wartości 290 mln USD (1,09 mld zł). Zgodę na ich zakup władze w ar-Rijadzie miały otrzymać od administracji Trumpa 29 grudnia 2020 (Tysiące GBU-39/B SDB I dla Arabii Saudyjskiej, 2020-12-31).
Powyższa lista uzbrojenia została autoryzowana w ramach procedury FMS, ale jak podają źródła, administracja Bidena wstrzymała również sprzedaż uzbrojenia lotniczego za około 500 mln USD (1,88 mld zł) za pomocą procedury DCS. Odbiorcą miała być właśnie prawdopodobnie Arabia Saudyjska, a dostawcą spółka Raytheon Technologies – przy czym nie wskazano o jaki typ uzbrojenia chodzi.
Warto przypomnieć, że na początku maja 2019 ówczesny kandydat Partii Demokratycznej na urząd prezydenta USA obiecywał, że po zwycięskich wyborach zaprzestanie wspierania amerykańskim uzbrojeniem działań Arabii Saudyjskiej w wojnie domowej w Jemenie przeciwko proirańskim bojówkarzom z Huti. Działania zbrojne w tym kraju doprowadziły do śmierci tysięcy cywili, głodu i epidemii cholery. Zjednoczone Emiraty Arabskie również prowadzą działania w Jemenie, po stronie Arabii Saudyjskiej.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.