W poniedziałek, 24 lipca br., minister obrony Litwy Arvydas Anušauskas poinformował w wywiadzie dla litewskiego publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego LRT (Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija), że w tym tygodniu planuje podpisać list intencyjny (Letter of Intent, LoI) z partnerami niemieckimi dotyczący możliwości zakupu czołgów Leopard 2. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami rozmowy będą dotyczyć prawdopodobnie 54 wozów do sformowania batalionu pancernego.
Demonstrator czołgu Leopard 2A8 prezentowany w maju br. podczas Międzynarodowych Targów Techniki Wojskowej i Służb Ochrony Porządku IDET 2023 w Czechach / Zdjęcie: Paweł Ścibiorek, MILMAG
W tym tygodniu podpiszemy list intencyjny z niemieckimi producentami – powiedział dziennikarzom Arvydas Anušauskas po posiedzeniu Rady Obrony Państwa w poniedziałek. Powiedział, że na razie nie może komentować szczegółów, ponieważ jest to list intencyjny.
Szczegóły są kwestią przyszłości, ponieważ potrzebne są zrównoważone źródła finansowania – dodał minister. Zapytany, dlaczego wybrano Niemcy, minister powiedział, że nie będzie tego komentował, ponieważ decyzje polityczne poprzedzają rekomendacje wojska.
Przypomnijmy, że 13 marca br. bałtycki dziennik internetowy Delfi informował, że Litwa planuje zakup 54 czołgów, które wejdą na wyposażenie nowo tworzonej dywizji zmechanizowanej. Ujawnił to Szef Obrony Litwy, gen. broni Valdemaras Rupšys. 8 maja br. plan utworzenia dywizji zmechanizowanej zatwierdziła Rady Obrony Państwa.
Odpowiednie zmiany legislacyjne związane ze sformowaniem nowej struktury wojsk lądowych (Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgos) miały zostać przedstawione w czerwcu, ale obecnie są planowane na wrzesień br., kiedy zostanie zwołane jesienne posiedzenie litewskiego Sejmu.
To jest proces. W każdym razie uwzględnimy dywizję w naszych przepisach (prawa). Ponieważ jeśli nie zapiszemy tego w naszych przepisach, nie będziemy w stanie rozpocząć formowania – powiedział Anušauskas. Ministerstwo Obrony Litwy szacuje, że koszt utworzenia i utrzymania dywizji wyniesie średnio 200 mln EUR (890 mln zł) rocznie.
Mówiąc o zakupach sprzętu wojskowego potrzebnych do sformowania dywizji, minister obrony powiedział, że Litwa rozmawia ze swoimi partnerami w sprawie dodatkowych jednostek, które mogłyby wspierać (Litwę) przez pewien czas, dopóki nie będzie mieć własnych (jednostek). W tym momencie warto nadmienić, że 26 czerwca br., federalny minister obrony Niemiec Boris Pistorius ogłosił plany ulokowania na Litwie, w ramach stałej obecności wojskowej, garnizonu Bundeswehry w sile około 4000 żołnierzy, czyli brygady ogólnowojskowej.
W praktyce będzie to lekka dywizja zmechanizowana (nazywana Dywizją Narodową), licząca 17,5 tys. żołnierzy i składająca się z wszystkich trzech istniejących brygad wojsk lądowych, a więc: Brygady Piechoty Zmechanizowanej Geležinis Vilkas, Brygady Piechoty Žemaitija i rezerwowej Brygady Lekkiej Piechoty Aukštaitija. A także ze wspierających ich formacji zbrojnych, takich jak wojska lotnicze (Lietuvos karinės oro pajėgos), siły operacji specjalnych (Specialiųjų operacijų pajėgos) i inne jednostki. Celem ma być osiągnięcie gotowości operacyjnej dywizji zmechanizowanej w 2030 (Trzecia partia JLTV na Litwie, Litwa zamówiła 371 ciężarówek Mercedes-Benz, Litwa: Docelowo ponad 211 kbwp Vilkas, Umowy na litewskie M142 HIMARS i CAESAR Mk II, Switchblade 600 dla Litwy).
Obecnie, litewskie wojska lądowe liczą 11,5 tys. żołnierzy zawodowych, 3,5 tys. żołnierzy zasadniczej służby wojskowej i 5,4 tys. ochotników.
Leopard 2 dla Litwy
O ile obecnie brak szczegółów czy Litwa planuje zakupić nowe czy używane czołgi rodziny Leopard 2, to warto zauważyć, że w ostatnim czasie ruszył proces pozyskiwania nowo opracowywanych w Niemczech zmodernizowanych Leopardów 2A8. Można zatem przypuszczać, że rząd w Wilnie zechce przyłączyć się do ewentualnych międzynarodowych zamówień najnowszej wersji.
Pierwsze doniesienia o tej wersji, która miała zostać zatwierdzona w Niemczech do produkcji, pojawiły się 14 kwietnia br. Z kolei 25 maja br. Bundeswehra zamówiła 123 Leopardy 2A8 (18 w ramach zamówienia podstawowego w umowie wykonawczej i 105 w ramach opcji), a niemal równocześnie zainteresowanie nimi w liczbie ok. 70 egzemplarzy wyraziła Republika Czeska. Natomiast 13 czerwca br. ustalono, że zamówione wcześniej w tym roku przez Norwegię 54 wozy (z opcją na 18 kolejnych) będzie w standardzie 2A8, a nie 2A7 jak wcześniej planowano. 12 lipca br. Ministerstwo Obrony Włoch potwierdziło zainteresowanie tymi wozami (zapotrzebowanie jest szacowane na od 70 do nawet 250). Jeśli doliczyć potencjalne zainteresowanie tymi wozami na Litwie czy w Królestwie Niderlandów (postulowana jest odbudowa batalionu pancernego, a więc też ponad około 50 wozów), to jest to potencjalnie nieco ponad 620 wozów dla tych państw.
Zmodernizowane czołgi Leopard 2A8 będą bazować na budowanych obecnie węgierskich Leopardach 2A7HU i niemieckich Leopardach 2A7A1. Wozy będą produkowane od podstaw jak Leopardy 2A7HU i bazować na rozwiązaniach wspomnianego 2A7A1, czyli zmodernizowanych 2A6A3 z izraelskim systemem ochrony aktywnej pojazdów (ASOP) hard-kill typu Trophy HV. Masa bojowa ma wynosić ok. 69 t.
Wóz w wersji 2A8 ma otrzymać ulepszone systemy świadomości sytuacyjnej i łączności, a także nowy system kierowania ogniem. Ma otrzymać również wzmocnione opancerzenie stropu wieży, co ma służyć jako dodatkowa ochrona przez podpociskami kumulacyjnymi amunicji kasetowej. Do tego pancerz główny zostanie wymieniony na wielowarstwowy pancerz kompozytowy trzeciej generacji, wykonany ze stali o wysokiej twardości, wolframu, wypełniacza z tworzywa sztucznego i elementów ceramicznych.
Nowością ma być również napęd o mocy 1600 KM (w miejsce 1500 KM), który zastąpi obecny, ale od tego samego dostawcy, czyli spółki MTU, z hydropneumatycznym układem przeniesienia mocy od Renk. Uzbrojeniem głównym pozostanie 120-mm armata gładkolufowa Rh-120/L55A1 o zwiększonym ciśnieniu maksymalnym w przewodzie z 670 do 700 MPa (w porównaniu ze starszą L44, krótszą o 130 cm), dostosowana do miotania amunicji programowalnej DM11 i podkalibrowej DM63/DM63A1 z 4,6-kg rdzeniem o średnicy 26 mm i długości 685 mm. Żywotność pozostała taka sama (1,5 tysiąca strzałów). Czołg ma otrzymać także pomocniczą jednostkę napędową (APU) o mocy 20 kW (w miejsce 17 kW).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.