W poniedziałek, 9 października, prezes (należącej do Lockheed Martin) spółki Sikorsky Aircraft Corp. Paul Lemmo poinformował pierwszego dnia trzydniowej waszyngtońskiej wystawy sprzętu wojskowego AUSA 2023 stowarzyszenia Association of the United States Army, że Ministerstwo Obrony Grecji przesłało do rządu amerykańskiego zapytanie ofertowe na zakup 49 śmigłowców wielozadaniowych UH-60M Black Hawk (Oblot pierwszego używanego portugalskiego Black Hawka).
Rząd w Atenach wybrał procedurę FMS (Foreign Military Sales), czyli zakup za pośrednictwem Departamentu Obrony USA, więc wniosek jest obecnie procedowany przez Agencję Współpracy Obronnej DSCA (Defense Security Cooperation), a odpowiednie zgodny muszą wydać, najpierw Departament Stanu USA, a potem Kongres. Wówczas rozpocznie się proces negocjowania umowy międzyrządowej.
Prezes Sikorsky wyjaśnił, że dostawy pierwszej partii śmigłowców mogą rozpocząć się w około trzy lata od podpisania umowy międzyrządowej, ale konkretny harmonogram zależy od specjalnej konfiguracji, o jaką wnioskuje Grecja i w zależności od wersji czasem producent może przyspieszyć proces dostawy.
Przypomnijmy, że pierwsze informacje o zainteresowaniu zakupem maksymalnie 49 UH-60M przekazał grecki portal OnAlert, 3 kwietnia 2023. Informowano wówczas, że w poprzednim tygodniu, 31 marca, Generalna Dyrekcja Inwestycji i Zamówień Obronnych (GDDIA) przy Ministerstwie Obrony Grecji sformułowała zapytanie ofertowe (Letter of Request, LoR) na podstawie rekomendacji sztabu generalnego sił zbrojnych Grecji i przesłała go do USA. Rząd miał wnioskować o 35 śmigłowców z budżetem zamówienia maksymalnie 1,2 mld USD (5,12 mld zł) z opcją na 14 kolejnych za 500 mln USD (2,13 mld zł) – razem za 1,7 mld USD (7,25 mld zł).
Z puli zamówienia podstawowego, 31 śmigłowców miałoby trafić do lotnictwa wojsk lądowych (Ellinikós Stratós) jako następcy części z 64 Bell UH-1H Iroquois (do wycofania jest też przeznaczonych 27 ΑB-205A, czyli Bell 205), a pozostałe 4 do Dyrekcji Materiałowej Sztabu Generalnego wojsk lądowych. Pozostałe 14 śmigłowców z zamówienia opcjonalnego trafiłoby w dalszej kolejności do wojsk lotniczych Elliniki Polemiki Aeroporia, EPA) (Greckie plany modernizacyjne zatwierdzone: Leopardy, Lynxy i F-35).
Wydaje się, że zakup UH-60M wpisuje się w trend ujednolicenia floty śmigłowców w oparciu o rodzinę H-60/S-70 Black Hawk. Przypomnijmy, że rząd w Atenach zamówił wcześniej dla swojej marynarki wojennej (Polemiko Naftiko) cztery morskie śmigłowce wielozadaniowe MH-60R Seahawk z opcją na trzy kolejne. 10 grudnia 2021 zaprezentowano pierwszy z nich, a dostawy mają rozpocząć się 2024 – są opóźnione względem pierwotnego hamonogramu (Pierwszy grecki MH-60R Seahawk). Ponadto, modernizowanych było 11 starszych S-70B-6 Aegean Hawk (Pierwszy zmodernizowany grecki S-70B-6 Aegean Hawk).
Lockheed Martin prezentowała możliwości UH-60M przedstawicielom greckich sił zbrojnych w listopadzie 2022., natomiast w maju br. rozmawiano o wsparciu eksploatacji tychże wiropłatów w Grecji.
Greckie plany zakupowe to kolejny sukces programu H-60/S-70 realizowanego przez Lockheed Martin, która w styczniu br. dostarczyła 5000. egzemplarz śmigłowca tej rodziny dla amerykańskich wojsk lądowych (5000. dostarczonych śmigłowców H-60/S-70 Black Hawk).
Wkrótce liczba ta wzrośnie i to nie tylko dzięki Atenom, ale również ogłoszonym lub realizowanym zakupom 32 S-70i Black Hawk International przez Filipiny (w planach kolejne nawet 16), 24 S-70M Black Hawk International przez Indonezję, 40 UH-60M Black Hawk przez Australię, 6 z opcją na 6 kolejnych S-70M Black Hawk International przez Rumunię i 32 S-70i Black Hawk International przez Polskę (na dostawę czeka ponadto jeszcze jeden z dwóch egzemplarzy dla Policji/Państwowej Straży Pożarnej i cztery dla Wojsk Specjalnych).
Niewykluczone, że dodatkowe 14 śmigłowców S-70i zamówi Chile, do wcześniej użytkowanych tego typu – 6 egzemplarzy oznaczonych lokalnie jako MH-60M. Do tego Norwegia ogłosiła niedawno zakup 6 MH-60R Seahawk (wcześniej zakup 12 egzemplarzy ogłosiła Australia), a podobnego kroku ale w zakresie pozyskania UH-60M należy oczekiwać od Chorwacji, która wsparła Ukrainę sprzętowo i wcześniej planowała zakup kolejnych 12 (do dwóch już użytkowanych). Jeszcze dwa UH-60M mają trafić do Łotwy (z czterech zamówionych), podobnie jak 6 do Litwy.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.