W środę, 10 sierpnia na poligonie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych (CSWL) w Poznaniu, Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony narodowej obserwował szkolenie polskich żołnierzy na czołgach M1A2SEPv2 Abrams. W szkoleniu, prowadzonym przez stronę amerykańską w ramach tzw. Akademii Abrams weźmie udział do końca 2022 roku łącznie ok. 150 żołnierzy, w tym kadra techniczna, instruktorska oraz załogi, które będą potem użytkownikami sprzętu (Szkoleniowe Abramsy już w Polsce).
Na poligonie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, obserwował szkolenie polskich żołnierzy na czołgach M1A2SEPv2 Abrams
Naszym zadaniem jest zwiększenie sił obronnych Rzeczypospolitej Polskiej. Właśnie temu służy wyposażenie Wojska Polskiego w najnowocześniejsze czołgi, bo czołgi Abams są najnowocześniejszymi czołgami na świecie – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak podczas spotkania z żołnierzami w Poznaniu (Republikański kongresmen pyta o przyspieszenie dostaw Abramsów do Polski).
Wersja M1A2SEPv3 Abrams zakupiona przez Polskę ma specyfikację tożsamą ze sprzętem używanym przez siły zbrojne USA. Czołgi są wyposażone w najnowocześniejsze systemy komunikacji, pozycjonowania wozu i zarządzania walką. Czołgi będą służyć głównie w 18. Dywizji Zmechanizowanej. W kwietniu br. Mariusz Błaszczak wicepremier, szef MON podpisał umowę na zakup 250 amerykańskich czołgów M1A2 Abrams w ich najnowszej konfiguracji wraz ze sprzętem towarzyszącym oraz pakietem szkoleniowym (Umowa na 250 czołgów M1A2SEPv3 Abrams dla Polski).
Chciałbym podkreślić, że kiedy w ubiegłym roku ogłaszaliśmy kupienie na potrzeby Wojska Polskiego 250 czołgów Abrams, mówiliśmy, że proces przygotowania do przejęcia przez Wojsko Polskie tych czołgów będzie postępował bardzo szybko i właśnie mamy efekty tych działań. Rozpoczął się kurs, rozpoczął się trening, który daje możliwość szybkiego przygotowania w krótkim czasie polskich żołnierzy i polskich techników do obsługi czołgów Abrams – powiedział wicepremier (Pierwsze fundusze na polskie Abramsy).
Naszym celem jest to, żeby czołgi kiedy tafią już na wyposażenie Wojska Polskiego mogły być obsługiwane przez przeszkolonych żołnierzy i tak się stanie, już w przyszłym roku. (…) Zależy nam również na interoperacyjności, a więc na budowaniu interoperacyjności z wojskiem Stanów Zjednoczonych. Generał Kolasheski jest dowódcą V Korpusu US Army, element wysunięty tego korpusu na stałe stacjonuje w Polsce i to stąd żołnierze amerykańscy na całej wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego są dowodzeni, właśnie z Poznania, z Polski. To bardzo dobra wiadomość, dlatego, że ona buduje właśnie zdolności obronne Rzeczypospolitej Polskiej, ta współpraca między Wojskiem Polskim a wojskiem Stanów Zjednoczonych. Fakt stałej obecności V Korpusu US Army oraz fakt wspólnych ćwiczeń żołnierzy polskich i żołnierzy amerykańskich – mówił szef MON.
Wicepremier podziękował także wszystkim, którzy są włączeni w proces szkolenia polskich żołnierzy.
Rok temu zdecydowaliśmy o tym, że na wyposażenie Wojska Polskiego trafią Abramsy. W tym roku trwa już szkolenie, w przyszłym roku będą pierwsze egzemplarze z tej części naszej umowy, która dotyczy wypełnienia luk powstałych w naszych zdolnościach obronnych, a więc żołnierze Wojska Polskiego i technicy będą przygotowani, żeby z dnia na dzień przejąć swoje obowiązki obsługi czołgów Abrams, a dzięki temu Polska będzie bardziej bezpieczna, dzięki temu wszystkie państwa na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego będą bardziej bezpieczne – powiedział wicepremier.
Z kolei 14 lipca br. minister Błaszczak zapowiedział pozyskanie kolejnych 114 czołgów Abrams, ale używanych, w celu uzupełnienia braków po przekazaniu Ukrainie ok. 240 czołgów T-72M1/M1R. Wozy w wersji M1A1SA miałyby trafić do Polski już w przyszłym roku i pozwolić na sformowanie dwóch pełnych batalionów czołgów. Zgodnie z informacją rzecznika prasowego Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztofa Płatka, w przyszłości zostaną one zmodernizowane do standardu M1A2SEPv3 (Używane Abramsy dla Polski).
Ponadto, 27 lipca zawarto umowę ramową na zakup 180 południowokoreańskich czołgów K2 Heuk-Pyo (Black Panther) z planami ich polonizacji do standardu K2PL i produkcji w kraju 820 kolejnych wozów. Deklaracja o planie pozyskania przez Polskę tych czołgów padła 31 maja podczas wizyty szefa MON w Korei Południowej (Czołgi K2, armatohaubice K9 i samoloty FA-50 dla Polski, Błaszczak: czołgi K2 dla Wojska Polskiego).
Galeria zdjęć:
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.