14 lipca br. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w wieczornym wywiadzie telewizyjnym w Gościu Wydarzeń na antenie Polsatu, że Polska pracuje nad uzupełnieniem braków po przekazaniu Ukrainie ok. 240 czołgów T-72M1/M1R i pozyskaniem używanych czołgów M1 Abrams z USA. Prowadzone są też rozmowy z Koreą Południową na temat czołgów K2.
Minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował w wywiadzie telewizyjnym, że Polska pracuje nad uzupełnieniem braków po przekazaniu Ukrainie czołgów T-72M1/M1R i pozyskaniem używanych czołgów M1 Abrams z USA / Zdjęcie: Lance Cpl. Kristian Karsten
Minister Błaszczak podkreślił, że przykładem uzupełniania braków jest również kontrakt ze Stanami Zjednoczonymi, na dostawę 250 nowych czołgów M1A2SEPv3 Abrams. Będziemy mieć też uzupełnione jednostki przez starszego typu czołgi Abrams. Również rozmawiamy z Koreą Południową. Byłem w Seulu, były to bardzo dobre rozmowy (…) To jest broń, którą produkują Koreańczycy, jest kompatybilna z bronią amerykańską – poinformował szef MON (Porozumienie Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Honeywell ws. Abramsów, Republikański kongresmen pyta o przyspieszenie dostaw Abramsów do Polski).
– Wzmacniamy polską armię. Rząd PO-PSL rozwiązywał jednostki. My je tworzymy – powiedział @mblaszczak w programie "Gość Wydarzeń" u Bogdana Rymanowskiego.#GoscWydarzenhttps://t.co/JjQfHZDD5g
— PolsatNews.pl (@PolsatNewsPL) July 14, 2022
Tymczasem dziś, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Polskiego Radia poinformowała, że ma to być 116 czołgów M1 Abrams (bez wskazania wersji), czyli dwa pełne bataliony czołgów, których dostawy miałyby rozpocząć się już w 2023 roku. Strona polska miała już poczynić w tej sprawie rozmowy, a stosowna umowa czeka na podpisanie.
Polska kupi 116 używanych czołgów Abrams. Zakup w ramach "uzupełniania braków" po przekazaniu 240 czołgów T-72 na Ukrainę.
— Aga Drążkiewicz (@adrazkiewicz) July 15, 2022
Przypomnijmy, że 31 maja br., podczas wizyty delegacji MON w Korei Południowej, padła deklaracja o planie pozyskania przez Polskę czołgów Hyundai Rotem K2 wraz z ich polonizacją (Błaszczak: czołgi K2 dla Wojska Polskiego).
Jeśli chodzi o źródło używanych Abramsów dla Polski, to można wskazać chociażby 403 czołgi M1A1FEP (siedem kompanii), wycofane ze służby w amerykańskim Korpusie Piechoty Morskiej (US Marine Corps, USMC), wraz z 69 wozami zabezpieczenia technicznego M88A2. USMC wycofał je w ramach 10-letniego planu radykalnej reformy struktury formacji, ogłoszonej w marcu 2020 (USMC rezygnuje z czołgów).
Mogą to też być kolejne, nowsze i lepiej doposażone M1A2SEPv2, będące na wyposażeniu wojsk lądowych (US Army), a których 28 egzemplarzy na potrzeby szkoleniowe zgodzili się przekazać Amerykanie w ramach kwietniowej umowy na najnowsze M1A2SEPv3 (Umowa na 250 czołgów M1A2SEPv3 Abrams dla Polski).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.