W piątek, 21 czerwca br., Agencja Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej poinformowała w mediach społecznościowych, że uruchomiła procedurę zakupową partii śmigłowców wielozadaniowych Lockheed Martin/Sikorsky S-70i Black Hawk International dla Wojsk Aeromobilnych, wchodzących w skład Wojsk Lądowych.
Zdjęcie: Agencja Uzbrojenia via Twitter
Rozpoczęła się procedura zakupowa śmigłowców wielozadaniowych S-70i Black Hawk dla Wojsk Aeromobilnych. Dziś wysłano zaproszenie do negocjacji. Black Hawk będą mogły współpracować z pozyskiwanymi obecnie od WSK PZL Świdnik AW149 oraz planowanymi do pozyskania AH-64E Apache – czytamy na profilu Agencji Uzbrojenia na Twitterze.
Uzupełniamy flotę śmigłowców o kolejne Black Hawk. Już niebawem Wojsko Polskie będzie dysponowało pełną gamą śmigłowców – Black Hawk, AW149, AW101 i Apache. Szkolenia naszych żołnierzy na Apache w USA rozpoczną się jeszcze w tym roku, a pierwsze maszyny trafią do Polski w przyszłym roku – dodał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Powyższe oznacza, że zaproszenie zostało wysłane do spółki PZL Mielec, należącej do amerykańskiej korporacji Lockheed Martin, która produkuje na terenie Polski śmigłowce wielozadaniowe S-70i Black Hawk International i S-70M Black Hawk (Chile kupi 14 nowych śmigłowców wielozadaniowych, Dwa kolejne S-70i Black Hawk dla Policji, Oblot pierwszego rumuńskiego S-70M Black Hawk, Umowa na 32 Black Hawki dla Filipin sygnowana).
Wojska Aeromobilne obejmują 25. Brygadę Kawalerii Powietrznej, 1. Brygadę Lotnictwa Wojsk Lądowych i 6. Brygadę Powietrznodesantową, z których pierwsze dwa pododdziały są jednocześnie największymi użytkownikami śmigłowców w Wojskach Lądowych.
25. Brygada Kawalerii Powietrznej dysponuje śmigłowcami rodziny W-3W/WA Sokół (w tym także w wersjach specjalistycznych) oraz Mi-8 i Mi-17 (przy czym w maju br. pojawiła się oficjalna informacja o planie zakupu 22 śmigłowców Leonardo AW101 dla tej formacji, które dołączyłyby do 4 takich wiropłatów zakupionych wcześniej dla Lotnictwa Marynarki Wojennej, z dostawami w tym roku).
1. Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych dysponuje z kolei około 25 szturmowymi Mi-24D/W w 49. Bazie Lotniczej w Pruszczu Gdańskim oraz 56. Bazie Lotniczej w Inowrocławiu. Są wspierane przez przestarzałe Mi-2 i zmodernizowane W-3PL Głuszec (7 egzemplarzy).
Przy czym, według nieoficjalnych doniesień amerykańskiego dziennika The Wall Street Journal z 9 lipca br., ok. 12 polskich Mi-24 miało zostać przekazanych Ukrainie. W najbliższych miesiącach Wojsko Polskie powinno jednak otrzymać 8 pomostowych AH-64 Apache, wydzierżawionych od US Army, przed planowanym zakupem nawet docelowo 96 nowych AH-64E Apache Guardian.
Natomiast 6. Brygada Powietrznodesantowa nie dysponuje własnymi śmigłowcami, ale może z nimi współdziałać, jeśli zostaną przydzielone.
Jak wspomniano, śmigłowce S-70i Black Hawk International mają stanowić uzupełnienie nie tylko planowanych szturmowych AH-64, ale również już zamówionych 32 śmigłowców wsparcia Leonardo AW149, z których pierwsze dwa zostaną przekazane także w tym roku.
Obecnie, w składzie Wojska Polskiego znajdują się cztery śmigłowce S-70i Black Hawk International, przypisane do Wojsk Specjalnych (zamówione 25 stycznia 2019 za 683,4 mln złotych brutto i dostarczone 20 grudnia tego samego roku), a wkrótce dołączą do nich cztery następne (zamówione 15 grudnia 2021 za 666 mln zł brutto z dostawami w latach 2023-2024).
Jak poinformowało w krótkim oświadczeniu polskie przedstawicielstwo Lockheed Martin:
Jesteśmy zaszczyceni i dumni z zaufania jakim obdarza nas Ministerstwo Obrony Narodowej RP w ramach dostaw naszego niezawodnego, wielozadaniowego śmigłowca S-70 Black Hawk produkowanego w Polsce dla polskich i zagranicznych klientów.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.