W Rejestrze uzbrojenia konwencjonalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, do którego państwa zgłaszają informacje o broni importowanej i eksportowanej oraz kupowanej dla własnych sił zbrojnych, rzadko pojawiają się dokładne informacje.
MSBS-5,56K serii prototypowej z roku 2016 wyposażony w 10-calową/254-mm lufą. To pierwsza konstrukcja z Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm, która trafiła za granicę, pierwszy i jak dotąd jedyny subkarabinek, który trafił do uzbrojenia / Zdjęcie: Remigiusz Wilk
Tym bardziej zaskakujący jest raport dotyczący Polski ujawniony w roku 2016. Zgodnie z wytycznymi ujawniono dokładną liczbę konstrukcji sprowadzonych i wysłanych za granicę. Po raz pierwszy podano też dokładne nazwy. W kolejnych latach już skrzętnie je usuwano.
O ile większość kierunków nie zaskakuje, o tyle rejestr wykazuje, że w 2016 Polska dostarczyła do Jordanii obok 9-mm pistoletu maszynowego PM-06, także 5,56-mm karabinek automatyczny MSBS-5,56! Dla przypomnienia, pierwsze konstrukcje tego typu, nazwane Grot zamówiono dopiero 5 września 2017! Czyli zagraniczna dostawa miała miejsce, zanim pierwszy MSBS-5,56K trafił do Wojska Polskiego (Grot przekazany, 2017-11-30).
Król Jordanii Abdullah II podczas odwiedzin stoiska Polskiej Grupy Zbrojeniowej na targach SOFEX w maju 2016. Jak można zauważyć, uwaga władcy skupiła się na konstrukcjach należących do Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56). Wkrótce jedna z nich trafi w jego ręce, zanim w ogóle została przyjęta w podstawowej odmianie do uzbrojenia przez Wojsko Polskie! / Zdjęcie: Fabryka Broni Łucznik-Radom
Jak nieoficjalnie dowiedział się Militarny Magazyn MILMAG, był to szczególny przypadek. Karabinek został przekazany przez Polską Grupę Zbrojeniową/Fabrykę Broni Łucznik-Radom w darze nikomu innemu, ale samemu królowi Jordanii Abdullahowi II. Abd Allah II ibn Husajn to znany kolekcjoner broni strzeleckiej, a jednocześnie nadal sprawny i aktywny żołnierz, stojący na czele swojego praństwa.
Król podczas organizowanych w maju 2016 roku w Jordanii targów SOFEX odwiedził stoisko Polskiej Grupy Zbrojeniowej (a konkretniej ściankę Fabryki Broni Łucznik-Radom). Uważnie oglądał wystawione tam po raz pierwszy konstrukcje zaliczane do Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56).
Informacja z Rejestru uzbrojenia konwencjonalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych z 2016 roku ze szczegółowymi danymi, ile broni strzeleckiej trafiło do odbiorców zagranicznych. Nie tylko MSBS-5,56 jest tutaj zaskakujący wbrew pozorom / Zdjęcie: UNROCA
Okazało się, że Abdullah II śledzi rozwój tej konstrukcji, doskonale zna jej charakterystyki i był nią bardzo zainteresowany. Przy czym jego uwaga skupiła się na odmianie skróconej, nie zaś podstawowej. Ta jest bardziej poręczna, lżejsza i do wielu zastosowań nadaje się lepiej od dłuszego modelu z 16-calową/406-mm lufą.
W związku z tym, kiedy w sierpniu 2016 roku władca Jordanii odwiedził Polskę i wziął udział w ćwiczeniach rodzimych Wojsk Specjalnych (niestety zakończonych tragicznie śmiercią jednego z komandosów) czekał na niego nietypowy prezent. Wręczono mu ozdobiony stosowną dedykacją subkarabinek MSBS-5,56K z serii prototypowej z 10-calową/254-mm lufą.
Władca Jordanii podczas obserwacji ćwiczeń jednostek specjalnych. Niestety zorganizowany trening zakończył się tragicznie – jeden komandos GROM (JWG) zginął, drugi został ranny przy podejmowaniu żołnierzy z pokładu statku przy użyciu śmigłowca Mi-17 z 7. Eskadry Działań Specjalnych
Był to pierwszy karabinek, który trafił do użytkownika zagranicznego. Jednocześnie od strony formalnej, pierwszy wyeksportowany MSBS-5,56 i to jeszcze przed przyjęciem broni do uzbrojenia Sił Zbrojnych! Mało tego, to odmiana skrócona, która – jeżeli badania zakończą się pomyślnie – trafi do Wojska Polskiego dopiero w 2020 lub 2021 roku! Nieco wcześniej, trochę odmienną wersję z 10,5-calową/267-mm lufą kupiła Straż Graniczna (Krótkie i długie Groty dla SG, 2019-10-21; Jeszcze więcej Grotów, 2019-11-15; Pierwsze Groty już w WL, 2019-09-08).
Król Abdullah II
Kariera wojskowa przyszłego króla (urodzonego w 1962) rozpoczęła się w 1980, kiedy jako 18-latek został wysłany na roczny kurs do brytyjskiej królewskiej akademii wojskowej Sandhurst. Po powrocie jako porucznik został przydzielony do 40. Brygady Pancernej.
Król Jordanii Abdullah II ćwiczy wraz z jednostkami specjalnym w centrum szkoleniowym jednostek specjalnych KASOTC (King Abdullah II Special Operations Training Center) / Film: Memo
Później Abd Allah II ibn Husajn został dowódcą kompanii czołgów, przeszedł szkolenie na śmigłowcach uderzeniowych Cobra, aż w 1994 stał się dowódcą jordańskich jednostek specjalnych w stopniu brygadiera.
Król Abdullah II podczas wizyty w polskich Wojskach Specjalnych w sierpniu 2016 roku. To wówczas wręczono mu subkarabinek MSBS-5,56K z 10-calową lufą. Broń ta trafi do uzbrojenia Wojska Polskiego najwcześniej pod koniec 2020 roku, po zakończeniu wymaganych badań kwalifikacyjnych! / Zdjęcia: The Royal Hashemite Court
Władca Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego nie dość, że utworzył w 1996 dowództwo wojsk specjalnych, to jeszcze rzeczywiście dowodził komandosami dowodził w kilku akcjach. Do tej pory pozostaje aktywnym strzelcem dynamicznym i ćwiczy różnego rodzaju sytuacje bojowe z komandosami i swoim synem.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.