11 sierpnia Sekretarz Obrony Filipin Delfin Lorenzana poinformował o wyborze australijskiej stoczni Austal jako dostawcy 6 pełnomorskich okrętów patrolowych (OPV), czyli powiększonego wariantu jednostek typu Cape.
Pełnomorskie okręty patrolowe (OPV) typu Cape zostały dostarczone w latach 2011-2015 straży wybrzeża Australii i w latach 2015-2017 Królewskiej Australijskiej Marynarce Wojennej
Ministerstwo Obrony Filipin nie opublikowało szczegółów decyzji, ale australijska korporacja ujawniła dwa dni później, że wybrane okręty bazują na konstrukcji użytkowanych obecnie przez straż wybrzeża (ABF) i Królewską Australijską Marynarkę Wojenną (RAN) pełnomorskich okrętów patrolowych (Offshore Patrol Vessel) typu Cape. 2 sierpnia 2018 dwa okręty, w wariancie australijskim, zostały zamówione przez Trynidad i Tobago.
W wariancie australijskim patrolowce Cape nie mogą przyjmować śmigłowców, ale okręty budowane dla Filipin zostaną wyposażone w rufowe lądowisko. / Zdjęcia: Austal
Okręty powstaną w stoczni należącej do Austal Philippines mającej siedzibę w Balamban na wyspie Cebu. Przewiduje się dodatkowe zatrudnienie dla kilkuset wykwalifikowanych pracowników. Oferta Austal obejmuje, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, powiększony i bardziej efektywny wariant OPV typu Cape. Wiadomo tylko, że filipińskie jednostki mają mieć ok. 80 m długości i zostaną wyposażone w lądowisko dla śmigłowców oraz w nowe systemy pokładowe, w tym systemy dowodzenia MarineLink (Dokończenie ORP Ślązak, 2018-06-30).
Analiza
Dziesięć z dwunastu zamówionych dla ABF (8) i RAN (2) jednostek typu Cape ma po 58,1 m długości, 10,3 m szerokości i 3 m zanurzenia. Jednostki są zdolne do odbycia 28-dniowych patroli przy stanie morza 4, w zasięgu do 4 000 mil morskich i prędkości maksymalnej 28 w. Załogę stanowi 22 oficerów i marynarzy. Wyposażenie okrętu stanowią dwie łodzie hybrydowe i dwa 12,7-mm wkm.
Marynarka Wojenna Filipin (Hukbong Dagat ng Pilipinas) operuje obecnie flotą 35 jednostek patrolowych. Są to pojedynczy ex-amerykański patrolowiec typu Cyclone, dwie łodzie patrolowe typu Kagitingan, zbudowane w Niemczech, 22 łodzie patrolowe Jose Andrada, zbudowane we współpracy z USA, dwie ex-amerykańskie łodzie patrolowe typu Alberto Navarette (typ Point), a także jednostek ex-południowokoreańskich: sześciu łodzi typu Tomas Batillo (typ Chamsuri) i dwóch typu Conrado Yap (typ Haksaeng).
Informacja o zakupie sześciu okrętów patrolowych pojawiła się równolegle z ujawnieniem oferty Rosji na sprzedaż trzech okrętów podwodnych projektu 636.1Warszawianka, które wcześniej były dostarczane do Wietnamu. Ewentualny kontrakt mógłby zostać podpisany do końca 2019.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.