W sobotę, 17 czerwca br., na terenie PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni miało miejsce wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję związane z Programem Miecznik – budowy trzech ultranowoczesnych fregat dla Marynarki Wojennej RP. Wśród licznych gości uroczystości był wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który podkreślił rolę Marynarki Wojennej RP w obronności Polski.
W fundament nowego budynku biurowego wmurowano kapsułę czasu, która w założeniu ma być otwarta po przynajmniej 100 latach. Umieszczono w niej: akt erekcyjny, ubranie stoczniowca, aktualne gazety: lokalną i o zasięgu krajowym oraz banknot 20 zł i bilon.
Budowa najwyższej w polskiej branży stoczniowej hali kadłubowej oraz nowoczesnej hali produkcyjnej rozpoczęły się umową z marca 2023 r. Hala Kadłubowa PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni zostanie wykonana w konstrukcji stalowej, o wysokości 43 metrów. Bramy wielkogabarytowe osiągną podobne wymiary: 43 metry wysokości i 34 metry szerokości, a suwnice będą w stanie udźwignąć nawet 100 ton. Będzie to jeden z największych tego typu obiektów w Europie. Inwestycja znacznie zwiększy zdolności produkcyjne Stoczni (Miecznik: Ważna inwestycja w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni).
Kiedy w 2017 roku majątek Stoczni przejmowany był od Syndyka, mało kto wierzył, że na tym terenie będą znów budowane okręty dla naszej Marynarki – powiedział Paweł Lulewicz, prezes PGZ Stoczni Wojennej. Od tego czasu przeszliśmy długą i trudną drogę. Sytuacja nie jest jeszcze idealna, ale wiele wskazuje na to, że idziemy we właściwym kierunku. Dzięki zmianom, jakie zostały w Stoczni wprowadzone udało nam się w dużej mierze odbudować zaufanie Marynarki Wojennej, partnerów biznesowych i pracowników.
Na obecnym etapie realizacji inwestycji zakończono prace rozbiórkowe, wykonano też roboty palowe pod budynkiem hali produkcyjnej i budynkiem biurowym. Aktualnie budowane są sieci sanitarne i elektryczne. Na hali kadłubowej kontynuowane są roboty rozbiórkowe, rozpoczęło się palowanie pod fundamenty hali kadłubowej. Na budowie pracuje obecnie 25 jednostek sprzętowych i około 60 pracowników.
Zakończyliśmy roboty żelbetowe w zakresie fundamentów budynku biurowego, rozpoczęliśmy zaś montaż konstrukcji prefabrykowanej budynku biurowego i hali produkcyjnej, a także roboty hydrotechniczne związane ze wzmocnieniem nabrzeża – mówi Sylwia Rogall dyrektor projektu z Grupy NDI. Start montażu konstrukcji stalowej hali kadłubowej planujemy pod koniec lipca.
Realizujemy dzisiaj wielki plan wzmocnienia potencjału militarnego Polski. W tym roku ponad 100 mld zł jest przeznaczonych na obronność. Rozbudowujemy polską armię, odtwarzamy potencjał jednostek wojskowy, szczególnie na wschodzie kraju. Chcemy zadbać o to, by reaktywować polski przemysł zbrojeniowy. Ta inwestycja budowy fregat jest ważna z perspektywy obronności, ale też potencjału gospodarczego – powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Zakończenie inwestycji budowlanych planowane jest na sierpień 2024 roku. Wcześniej, bo już w sierpniu 2023 roku na terenie PGZ Stoczni Wojennej planowane jest rozpoczęcie budowy pierwszej z trzech fregat typu Miecznik.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. minister aktywów państwowych Jacek Sasin, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Marcin Horała, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, europoseł Anna Fotyga, członek zarządu PGZ Marcin Wierzchowski, dyrektor zarządzający stoczni Babcock International w Rosyth Sean Donaldson, szef Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych kadm. Włodzimierz Kułagin, dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr Piotr Sikora, szef szefostwa techniki morskiej w Agencji Uzbrojenia kmdr Piotr Skóra, morski attaché obrony USA kmdr Matthew Zublic, a także przedstawiciele branży stoczniowej konsorcjum budującego obiekty i władz lokalnych.
Przypomnijmy, że 24 maja br. ówczesny rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek informował, że zakończono rozmowy z konsorcjum PGZ-Miecznik w zakresie uruchomienia części wykonawczej kontraktu. Dodał, że w tym roku rozpocznie się budowa pierwszego okrętu, natomiast niebawem aneksowanie umowy i zostaną opublikowane dokonane ustalenia, w tym finansowe.
Z kolei wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że w tym roku rozpocznie się budowa pierwszego okrętu, a niedługo później dwóch kolejnych jednostek, tak żeby wszystkie były gotowe do 2031 (Nowe informacje o Mieczniku o Orce).
Na podstawie informacji prasowej
Galeria zdjęć (PGZ Stocznia Wojenna):
Galeria zdjęć (Przemysław Gurgurewicz, MILMAG):
Wizualizacja docelowego kształtu inwestycji rozpoczętej w Stoczni Wojennej. Po lewej widoczna górująca nad stocznią hala kadłubowa, po prawej nowy budynek biurowy, a za nim nowa hala produkcyjna
Fundament budynku wraz z metalową tubą stanowiącą kapsułę czasu, którą w nim umieszczono
Przedmioty, które zostały zamknięte w tubie
Aktualny stan budowy budynku biurowego
Teren budowy budynku biurowego i hali produkcyjnej / Zdjęcia: Przemysław Gurgurewicz, MILMAG
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.