W środę, 20 grudnia, niemiecka grupa Rheinmetall AG poinformowała, że otrzymała kontrakt o wartości blisko 30 mln EUR (130 mln zł) od węgierskiego rządu na rozwój koncepcyjny na opracowanie wariantu artyleryjsko-rakietowego systemu przeciwlotniczego Oerlikon Skyranger 30 na podwoziu bojowego wozu piechoty KF41HU Lynx. System w tej konfiguracji otrzyma oznaczenie Lynx KF41 Mobile Air Defence Vehicle, a stosowana umowa została podpisana w piątek, 15 grudnia, w Budapeszcie.
Umowa przewiduje rozwój dostosowywania wieży Skyranger 30 do podwozia bwp KF41 Lynx oraz integrację dodatkowych efektorów przeciwlotniczych na życzenie zamawiającego. Jak podkreśla producent, wieża może zostać zintegrowana w pociski przeciwlotnicze typów Mistral, FIM-92 Stinger i Chiron (KP-SAM). Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, władze w Budapeszcie stawiały na Mistral, produkcji europejskiego konsorcjum MBDA.
Wybór platformy jest oczywisty – Węgry zamówiły 9 września 2020 bwp KF41HU Lynx w liczbie 218 egzemplarzy (z których 172 są produkowane lokalnie) wraz ze związanymi z nimi produktami i usługami, o łącznej wartości ponad 2 mld EUR (Zakład Rheinmetall AG na Węgrzech otwarty).
Pozyskanie przeciwlotniczych zestawów krótkiego zasięgu jest wkładem Węgier w europejską inicjatywę kolektywnej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej European Sky Shield (ESSI), w której liderem są Niemcy. 14 października 2022 do inicjatywy dołączyły także Belgia, Bułgaria, Czechy, Estonia, Łotwa, Litwa, Królestwo Niderlandów, Norwegia, Słowacja, Słowenia, Rumunia, Wielka Brytania oraz Finlandia. 15 lutego br. dołączyły Szwecja i Dania, a w lipcu Austria oraz Szwajcaria.
Armin Papperger, prezes zarządu grupy Rheinmetall AG, zwraca uwagę, że ze Skyranger 30, Rheinmetall wnosi istotny wkład w bezpieczeństwo naszych klientów i ich zdolność do obrony. Jesteśmy zobowiązani do oferowania rozwiązań, które będą więcej niż tylko odpowiedzią na stale ewoluujące zagrożenia. W ramach tej umowy rozwojowej po raz kolejny ustanowimy standardy w świecie technologii obrony powietrznej. Lynx Skyranger 30 to system najwyższej klasy, zdolny przeciwstawić się szerokiej gamie zagrożeń, w bezzałogowym statkom powietrznym. Jesteśmy dumni, że możemy zaoferować naszym klientom na całym świecie zaawansowane rozwiązanie, które zapewnia im bezpieczeństwo jakiego potrzebują.
Wysoko wykwalifikowany zespół inżynierów i techników-ekspertów z różnych podmiotów grupy Rheinmetall AG zajmą się rozwojem Lynx Skyranger 30. Grupa ma wieloletnie doświadczenie doświadczenie w opracowywaniu i integrowaniu systemów obrony powietrznej i jest zdecydowana nadal je poszerzać. Umowa rozwojowa oznacza także zwiększenie możliwości m.in spółki zależne Rheinmetall na Węgrzech. Warto tu wspomnieć umowę, również z 15 grudnia, w sprawie certyfikacji i ustanowienia lokalnej produkcji czołgu nowej generacji KF51 Panther w ramach spółki joint venture Rheinmetall Hungary Zrt. (KF51 Panther będzie produkowany na Węgrzech).
Co ważne, obecnie niemiecka Bundeswehra rozważa się zakup około 20 seryjnych systemów Skyranger 30, które w tym przypadku mają zostać zamontowane na kołowym transporterze opancerzonym GTK Boxer 8×8. Już wcześniej Dania ogłosiła zamiar zakupu około piętnastu systemów Skyranger 30, do zintegrowania z kołowego transportera opancerzonego GDELS-Mowag Piranha V 8×8 (Przeciwlotniczy Oerlikon Skyranger 30 dla Danii, Zestaw laserowo-artyleryjsko-rakietowy Skyranger 30 HEL, Eurosatory 2018: Oerlikon Skyranger Boxer, Rheinmetall, Diehl i Hensoldt w programie NNbS).
Uzbrojeniem głównym Skyranger 30 będzie armata automatyczna rewolwerowa Oerlikon KCE, zasilana amunicją 30 mm x 173 o szybkostrzelności teoretycznej 1200 strz./min. i zasięgu skutecznym do 3000 m. Armata może strzelać nabojem programowalnym (ABM), podkalibrowym stabilizowanym brzechwowo z odrzucanym sabotem ze smugaczem (APFSDS-T) oraz ćwiczebnym ze smugaczem (TP-T). Zapas amunicji to 250 sztuk. Armata jest rozwinięciem sprawdzonej Oerlikon KCA ze szwedzkiego samolotu myśliwsko-szturmowego Saab JA 37 Viggen, opracowaną przez ówczesną spółkę Oerlikon Contraves.
Na prototypowej wieży rozmieszczono pięć anten AESA wielofunkcyjnego radiolokatora AAMR (AESA Multi-Mission Radar), pracującego w paśmie S, które zapewniają 360-stopniowe pokrycie i zasięg instrumentalny do 20 km. Został on opracowany przez spółkę Rheinmetall Italia. Uzupełnia go pasywny system wykrywania FIRST (Fast InfraRed Search and Track) działający w podczerwieni oraz system śledzenia i identyfikacji TREO z chłodzoną kamerą termiczną w podczerwieni w zakresie średniofalowym od 1,3° do 23°, kamerą telewizyjną HD ze zmiennym powiększeniem o zakresie od 0,75° do 37° i dwa dalmierze laserowe (przeciwko celom powietrznym na dystansie do 6 km i celom lądowym).
Oerlikon Skyranger 30 został ujawniony w marcu 2021 i zadebiutował publicznie pod koniec tego samego roku podczas wydarzenia związanego z prezentowaniem rozwiązań do zwalczania bezzałogowców, zorganizowanego przez szwajcarski federalny urząd zakupów obronnych Armasuisse w Bure w powiecie Porrentruy, wzbudzając duże zainteresowanie ekspertów obecnych na tym wydarzeniu.
Wieża ma ok. 2-2,5 t masy własnej, 5175 mm długości, 2568 mm szerokości i 1444 mm wysokości. Jest obsługiwana przez trzech żołnierzy. Oferuje poziom ochrony 2 według normy STANAG 4569, z możliwością zwiększenia do poziomu 4.
Rheinmetall AG opracował również wariant Oerlikon Skynex z 35-mm armatą automatyczną Revolver Gun Mk3, sprzężoną z trójwymiarową stacją radiolokacyjną X-TAR3D, pracującą w paśmie X oraz głowicą optoelektroniczną Skymaster. Całość posadowiono na kołowym podwoziu ciężarowym RMMV HX2. Rząd niemiecki sfinansował zakup dwóch takich zestawów dla walczącej Ukrainy. W kwietniu br. pierwszy zestaw trafił do odbiorcy (Niemcy przekazały Ukrainie pierwszy zestaw Oerlikon Skynex).
Breakthrough for #Skyranger30 air defence system: #Rheinmetall awarded development contract for Skyranger variant of #Lynx in 🇭🇺 #Hungary https://t.co/iMTZjTlNdz #Military #Defence #AirDefence pic.twitter.com/6qOzLzsPVQ
— Rheinmetall (@RheinmetallAG) December 20, 2023
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.