15 listopada br. amerykańska spółka Lockheed Martin zakończyła pierwszą integrację pocisków przechwytujących PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability-3 Missile Segment Enhancement) ze zintegrowanym systemem dowodzenia obroną powietrzną IBCS (Integrated Battle Command System) amerykańskich wojsk lądowych (US Army). Jest to ważna informacja z punktu widzenia polskiego programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu kr. Wisła (Testy IBCS w środowisku silnych zakłóceń elektromagnetycznych).
Amerykańska spółka Lockheed Martin zakończyła pierwszą integrację pocisków przechwytujących PAC-3 MSE ze zintegrowanym systemem dowodzenia obroną powietrzną IBCS / Zdjęcie: Lockheed Martin
Integracja została zwieńczona próbnym strzelaniem dwóch pocisków PAC-3 MSE z systemu MIM-104 Patriot, które miało miejsce 4 listopada br. na poligonie White Sands w stanie Nowy Meksyk w ramach testu o kryptonimie FSP (Field Surveillance Program). Pociski z sukcesem przechwyciły cel aerodynamiczny symulujący taktyczny rakietowy pocisk balistyczny przeciwnika. Do jego przechwycenia wykorzystano dane zbierane przez czujniki, które trafiły do elementów systemu IBCS, który następnie przekazał koordynaty celu do systemu MIM-104 (WZU zakończyły pierwszy przegląd gotowości produkcyjnej Lockheed Martin).
Brenda Davidson, wiceprezes programów pocisków rodziny PAC-3, w Lockheed Martin, powiedziała:
PAC-3 nadal opiera się na naszej bogatej historii niezawodnej i innowacyjnej obrony przeciwrakietowej, jednocześnie demonstrując naszą zgodność z jednym z najważniejszych priorytetów modernizacyjnych armii amerykańskiej, aby wyprzedzać zaawansowane zagrożenia.
Z naszego punktu widzenia powyższe wydarzenie jest istotne, gdyż Wojsko Polskie stanie się pierwszym użytkownikiem eksportowym systemu IBCS, a ponadto zamówiono 208 pocisków PAC-3 MSE do dwóch baterii systemu MIM-104F Patriot PAC-3+ (Post-Deployment Build 8) w ramach pierwszego etapu programu Wisła (Wisła: HSW przekazała Raytheon pierwsze wyrzutnie Patriot).
Oczekuje się, że po po pozytywnym zakończeniu jesiennych testów, US Army ogłosi wstępną gotowość operacyjną systemu IBCS / Zdjęcie: Northrop Grumman
Ponadto, również 15 listopada, producent IBCS, spółka Northrop Grumman otrzymała kolejne środki, w wysokości 12 057 673 USD (49,47 mln zł) na realizację dostawy elementów tego systemu dla Polski z terminem do 31 grudnia 2025. W przyszłości, IBCS ma zostać również zintegrowany z bateriami systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu kr. Narew (MSPO 2021: Umowa ramowa w sprawie „Narwi”, Polska łączność w IBCS, Produkcja IBCS dla Polski).
17 listopada br. spółka Lockheed Martin ujawniła, że w ostatnim czasie wyprodukowała i dostarczyła tysięczny egzemplarz pocisku PAC-3 MSE, przypominając, że produkcja wielkoseryjna rozpoczęła się w 2018, a do 2024 spodziewany jest wzrost produkcji do 500 pocisków rocznie, dzięki zwiększeniu zdolności zakładów w Camden, o czym po raz pierwszy informowano w maju ub. r. W drugim kwartale 2022 ruszy produkcja pocisków w nowej hali o powierzchni roboczej prawie 7,9 tys. m kw. (85 tys. stóp kw.) (Miliardy na pociski PAC-3).
Pocisk PAC-3 MSE jest pozbawiony głowicy bojowej i wykorzystuje unikalną zdolność hit-to-kill oraz może wykrywać, śledzić i przechwytywać zagrożenia, w tym taktyczne pociski balistyczne i pociski manewrujące. Polska dołączyła do 11 innych państw wybrało pocisk przechwytujący PAC-3 MSE – ostatnio zrobiły to Niderlandy (Niderlandy zamówiły PAC-3 MSE).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.