15 grudnia izraelska spółka Rafael Advanced Defense Systems (ADS) poinformowała, że izraelska Organizacja Obrony Przeciwrakietowej IMDO (Israel Missile Defense Organization) Dyrektoriatu Badań i Rozwoju Obronnego (DDR&D) przy ministerstwie obrony wraz z amerykańską Agencją Obrony Przeciwrakietowej (Missile Defence Agency, MDA) pomyślnie zakończyły serię prób przechwytywania celów przez zaawansowaną wersję przeciwlotniczego i przeciwrakietowego David’s Sling (Proca Dawida).
W próbie wzięli udział przedstawiciele MDA i izraelskiego przemysłu obronnego, a także żołnierze Sił Obronnych Izraela. Rafael jest głównym wykonawcą prac nad systemem David’s Sling we współpracy z amerykańskim Raytheon Technologies. Oddział IAI Elta opracował radar EL/M-2084 MMR, a Elbit Systems opracował system zarządzania walką Golden Almond
Do prób wykorzystano bojowe pociski systemu David’s Sling, podczas których przechwytywały cele reprezentujące pociski manewrujące i balistyczne. Próby zostały przeprowadzone przez Rafael Advanced Defense Systems w ośrodku testowym w środkowym w Izraelu przy udziale Korpusu Powietrznego (Chejl-ha Awir) i Korpusu Morskiego (Chejl-haYam HaYisraeli) (Izraelski test rakietowy?, 2019-12-08).
Próby potwierdziły zdolności Sił Obronnych Izraela do obrony przed obecnymi i przyszłymi zagrożeniami z powierza. Podczas Szeregu scenariuszy przetestowano zdolności nowej, zaawansowanej wersji systemu. Wyniki tego testu umożliwią IMDO i inżynierom Rafaela ocenę i aktualizację zdolności systemu (David’s Sling nie dla Szwajcarii, 2019-04-23).
David’s Sling jest ważnym elementem izraelskiego wielowarstwowego mechanizmu obrony powietrznej. Jego rozwój jest prowadzony przez IMDO i składa się z czterech warstw: Iron Dome, David’s Sling, Arrow-2 i Arrow-3. Wszystkie one działają operacyjnie w izraelskim Korpusie Powietrznym / Zdjęcia: Rafael Advanced Defense Systems
W ramach serii prób IMDO i Rafael z powodzeniem zademonstrowały również zdolności systemu Iron Dome do przechwytywania różnych zagrożeń, w tym bezzałogowych statków latających (bsl) i pocisków manewrujących. Test wykazał również interoperacyjność wielowarstwowego mechanizmu obrony powietrznej, składającego się z systemów Arrow-2/3, David’s Sling i Iron Dome. Oznacza to, że podczas konfliktu systemy będą zdolne do jednoczesnego przechwytywania różnych zagrożeń (US Army odbiera baterię Iron Dome, 2020-10-01; Eksportowe Arrow-3, 2019-07-29).
Izraelski minister obrony Benny Gantz powiedział: Pochwalam udany test, który po raz pierwszy ocenił połączone zdolności przechwytywania celów przez wielowarstwowy system obrony powietrznej państwa Izrael. Jest to jeden z najbardziej zaawansowanych mechanizmów obrony powietrznej na świecie i chroni państwo przed zagrożeniami krótkiego i dalekiego zasięgu. Systemy te zostały opracowane przez Dyrekcję Badań i Rozwoju Ministerstwa Obrony i Rafaela. Systemy w tym wielowarstwowym mechanizmie zapewniają Izraelowi strategiczne zdolności na najwyższym poziomie, umożliwiające nam efektywne działanie w każdym scenariuszu. Chciałbym również podziękować naszym partnerom z Departamentu Obrony USA, Agencji Obrony Przeciwrakietowej, rządu USA i Kongresu USA, którzy wspierają państwo Izrael w rozwoju tych systemów i pomagają w zapewnieniu Izraelowi bezpieczeństwa i przewagi operacyjnej.
Szef Izraelskiej Organizacji Obrony Przeciwrakietowej IMDO Mosze Patel dodał: W ciągu ostatnich kilku tygodni resort obrony, wraz z przemysłem obronnym, przeprowadził szereg testów – niespotykanych w swojej złożoności. Poprzez próby te wykazaliśmy, że państwo Izrael ma solidną, wielowarstwową zdolność do stawienia czoła różnym zagrożeniom – pociskom manewrującym, bezzałogowym statkom latającym i pociskom balistycznym. Po raz pierwszy zademonstrowaliśmy wielowarstwowe podejście do radzenia sobie z zagrożeniami – podejście, w którym użyto systemów obrony powietrznej Iron Dome, David’s Sling i Arrow. Stosując to podejście, dzięki pełnej koordynacji i interoperacyjności między systemami można zidentyfikować i przechwycić różnorodne zagrożenia.
Warto dodać, że debiut bojowy systemu David’s Sling nastąpił 23 czerwca 2018, gdy dwa pociski przechwytujące Stunner zostały wystrzelone do przechwycenia dwóch syryjskich rakietowych pocisków balistycznych OTR-21 Toczka (Debiut bojowy systemu David’s Sling, 2018-07-24).
Pociski Stunner przechwytują cele z prędkością do Ma7,5. W przeciwieństwie do pocisku Tamir, używanego przez Iron Dome, Stunner jest pozbawiony głowicy bojowej (hit-to-kill), a także jest pociskiem dwustopniowym i wysoce manewrowym, wyposażonym w sensory podczerwieni i kamerę telewizyjną CCD.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.