23 lipca br. wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych o rozpoczęciu dostaw do Polski sektorowych radarów kierowania ogniem Raytheon/Lockheed Martin AN/MPQ-65 na potrzeby dwóch baterii systemu obrony powietrznej IBCS/Patriot w ramach I fazy programu Wisła (Pierwsze stanowisko dowodzenia do polskiego systemu Wisła).
Rozpoczęły się dostawy do Polski sektorowych radarów kierowania ogniem AN/MPQ-65 na potrzeby dwóch baterii systemu obrony powietrznej IBCS/Patriot w ramach I fazy programu Wisła / Zdjęcie: Raytheon Technologies
Trwają dostawy elementów polskich Patriotów m. in. systemu IBCS i pocisków PAC-3 MSE. Dotarły już do nas pierwsze radary. Konsekwentnie budujemy polski, wielowarstwowy system obrony powietrznej – ogłosił na Twitterze szef MON.
Przypomnijmy, że w ramach umowy z 28 marca 2018 na dwie baterie systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104F Patriot PAC-3+ (Post-Deployment Build 8) wraz ze Zintegrowanym Systemem Dowodzenia Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową (Integrated Battle Command System, IBCS), resort obrony zakupił w USA cztery sektorowe radary kierowania ogniem AN/MPQ-65 (Program Wisła: rekordowa umowa podpisana).
Radiolokatory będą transportowane na naczepach specjalnych M860A1, które będą holowane przez ciągniki siodłowe Jelcz 882.57 CSS w układzie napędowym 8×8 z sześcioosobową opancerzoną kabiną, silnikiem wysokoprężnym MTU serii 6R1500 o mocy 625 KM z automatyczną skrzynią biegów ZF i udoskonalonym zawieszeniem Hendrixen. Dostawy kompletnych baterii IBCS/Patriot, które po części powstają w Polsce, mają rozpocząć się w grudniu br. Zakończenie dostaw zaplanowano na 2026 (Jelcz zaprezentował pojazdy specjalne na potrzeby programu Wisła).
AN/MPQ-65 to pracujące w paśmie C radiolokatory z anteną fazowaną o zasięgu instrumentalnym 100 km, pozwala na wykrywanie, identyfikowanie, namierzanie i śledzenie celów aerodynamicznych, takich jak pociski manewrujące, pociski balistyczne czy statki powietrzne (do 100 naraz) oraz kierowanie przeciwko nim pocisków przechwytujących PAC-3 za pośrednictwem stanowiska dowodzenia AN/MSQ-104. Radar osiągnął wstępną gotowość operacyjną w 2003 i zastąpił starsze urządzenia typu AN/MPQ-53. Co ważne, poddostawcą zestawów identyfikacji swój-obcy (Identification Friend or Foe, IFF) do AN/MPQ-65 jest spółka PIT-Radwar, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PIT-Radwar dla Patriot).
W amerykańskich wojskach lądowych (US Army) następcą AN/MPQ-65 ma być nowy radiolokator średniego zasięgu, opracowany przez Raytheon na potrzeby programu LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor) o zakładowej nazwie GhostEye. Co istotne, nowy radar ma zostać zakupiony przez Polskę w II fazie programu Wisła dla pozostałych sześciu baterii IBCS/Patriot (US Army rozpoczęły testy radaru LTAMDS, Drugi etap programu Wisła rozpoczęty).
Trwają dostawy elementów polskich Patriotów m. in. systemu IBCS i pocisków PAC-3 MSE. Dotarły już do nas pierwsze radary. Konsekwentnie budujemy polski, wielowarstwowy system obrony powietrznej. pic.twitter.com/dfqpdJoXrn
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) July 23, 2022
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.