25 listopada br. niemiecka grupa Rheinmetall AG poinformowała, że jej spółka-córka, Rheinmetall Waffe Munition, otrzymała zlecenie od Urzędu do spraw zakupów obronnych Bundeswehry BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) na opracowanie kluczowego komponentu przyszłego systemu wysokoenergetycznej broni laserowej dla marynarki wojennej (Deutsche Marine) (Niemiecka fregata zatrzymała turecki statek, 2020-11-23).
Rheinmetall AG odnotował sukcesy w pracach nad demonstratorami technologii laserowej o różnej mocy wyjściowej zarówno na platformach lądowych jak i morskich / Zdjęcie: Rheinmetall AG
Ujawniono, że kontrakt został podpisany pod koniec drugiego kwartału bieżącego roku i ma wartość kilkunastu milionów euro. Na jego mocy zostanie opracowany demonstrator technologii systemu wysokoenergetycznej broni laserowej (High-Energy Laser Weapon System, HELWS), który będzie testowany przez rok na pokładzie fregaty rakietowej FGS Sachsen (F219), typu Sachsen w realistycznych warunkach operacyjnych. Według wcześniejszych informacji z 21 lutego 2019, broń tego typu miała być testowana jako uzbrojenie korwet rakietowych typu K130 Braunschweig już od 2020.
Partnerem Rheinmetall Waffe Munition w projekcie jest spółka MBDA Deutschland, wchodząca w skład europejskiego konsorcjum MBDA. Demonstrator lasera będzie oparty na technologii sprzężenia widmowego, a więc będzie laserem światłowodowym o maksymalnej mocy wyjściowej 20 kW (z możliwością jej skalowania), nad którą Rheinmetall prowadzi badania od wielu lat. Będzie składał się z dwunastu takich samych modułów laserowych o mocy 2 kW każdy, których wiązki będą łączone w jedną za pomocą technologii siatki dielektrycznej. Technologia sprzężenia widmowego, w porównaniu ze sprzężeniem geometrycznym jest mniej złożona, wysoce modułowa i wykazuje potencjał wzrostu w klasie mocy wyjściowej do 100 kW (Laboratorium laserowe MBDA, 2019-04-12).
Niemiecki demonstrator technologii systemu wysokoenergetycznej broni laserowej zostanie przez rok przetestowany na pokładzie fregaty rakietowej FGS Sachsen (F219), typu Sachsen. Wcześniej urządzenie tego typu testowano na pokładzie nieujawnionej jednostki / Zdjęcie: Mass Communication Specialist 2nd Class Elizabeth Williams, US Navy
W 2015 i 2016 Deutsche Marine testowała na Morzu Bałtyckim na nieujawnionej jednostce pływającej wczesny demonstrator technologii Skyshield HEL Effector o mocy 30 kW przeciwko celom lądowym – były to pierwsze tego typu próby zrealizowane w Europie. Następnie, w 2018, BAAINBw i Rheinmetall pomyślnie przetestowały w warunkach laboratoryjnych laser o mocy wyjściowej 20 kW. Rok później przetestowano już eksperymentalne urządzenie o mocy 100 kW. Urządzenie opracowała spółka-córka Rheinmetall Defence Electronics z Bremy (Rheinmetall testuje broń laserową, 2019-03-02).
W międzyczasie testowano prototypy na platformach lądowych: Mobile HEL Effector Track V o mocy 1 kW na transporterze opancerzonym M113, Mobile HEL Effector Wheel XX o mocy 5 kW na kołowym transporterze opancerzonym GTK Boxer oraz Mobile HEL Effector Container L o mocy 20 kW na samochodzie ciężarowym Tatra.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.