21 czerwca izraelska spółka UVision Air poinformowała, że wraz z amerykańską Mistral Inc. jako partnerem biznesowym, zostały wybrane w programie Korpusowi Piechoty Morskiej USA (US Marine Corps, USMC) o kryptonimie OPF-M (Organic Precision Fire Mounted) i dostarczą amunicję krążącą Hero-120, która zostanie zintegrowana z pojazdami kołowymi LAV-M (Light Armored Vehicle-Mortar) i JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) oraz bezzałogowymi, autonomicznymi pojazdami nawodnego dalekiego zasięgu LRUSV (Long Range Unmanned Surface Vessel).
Amunicja krążąca Hero-120 zostanie zintegrowana z pojazdami kołowymi LAV-M i JLTV (na zdjęciu) oraz bezzałogowymi, autonomicznymi pojazdami nawodnego dalekiego zasięgu LRUSV / Zdjęcie: Oshkosh Defense
Wybór izraelskich bojowych bezzałogowców średniego zasięgu szczebla taktycznego nastąpił po pomyślnym zakończeniu demonstracji, testów i ocen w zakresie możliwości prowadzenia precyzyjnego ognia pośredniego. Hero-120 będą wystrzeliwane za pomocą dostosowanej do wymogów zamawiającego modułowej 6-komorowej wyrzutni MCL (Multi-Canister Launcher) (SIAE2019: Modułowa wyrzutnia Hero-400EC).
Hero-120 to część rodziny amunicji krążącej Hero, na którą składają się też taktyczne Hero-30 i Hero-70, operacyjne Hero-250, Hero-400 i Hero-400EC oraz strategiczne Hero-900 i Hero-1250. Warto dodać, że 10 marca br. spółka Northrop Grumman ogłosiła, iż w oparciu o technologie pochodzące z Hero-120 i Hero-400EC powstanie amunicja krążąca Hero ALE i będzie oferowana amerykańskim wojskom lądowym (US Army) do integracji ze śmigłowcami (Northrop Grumman: działko i amunicja krążąca dla śmigłowców).
W przypadku zamówionej przez USMC amunicji Hero-120 istnieje możliwość zastosowania głowic bojowych o zwiększonej sile rażenia – przeciwbetonowej, przeciwpancernej i odłamkowej o wagomiarze 3,5-12 kg. Dzięki silnikowi elektrycznemu wydłużono też czas lotu do ponad 1 h, zmniejszając przy tym zasięg do 40 km.
W oddzielnym komunikacie prasowym spółki Mistral Inc. pojawiła się informacja o możliwości wspólnego opracowania wariantu Hero-120SF, przeznaczonego dla jednostek amerykańskiego dowództwa operacji specjalnych US SOCOM (US Special Operations Command). Szczegółowe wymagania dotyczące zmian konstrukcyjnych są niejawne, ale UVison Air informowała o takich pracach po raz pierwszy 1 kwietnia 2020, poprzez amerykańskie przedstawicielstwo UVision-USA Corp.
Izraelska spółka UVision Air wraz z amerykańską Mistral Inc. dostarczą Korpusowi Piechoty Morskiej USA amunicję krążącą Hero-120 / Grafika: UVision Air
W przypadku Marines, amunicja Hero-120 trafi na uzbrojenie specjalistycznego wariantu opancerzonych pojazdów amfibijnych LAV-25, których co ciekawe następcami mają być pojazdy wyłonione w programie ARV (Armed Reconnaissance Vehicle). W przypadku mniejszych JLTV, makieta wyrzutni MCL była już prezentowana na tym podwoziu w wersji dwudrzwiowej podczas wystawy Modern Day Marine, 17-19 września 2019 (Textron Systems prezentuje Cottonmouth ARV, SAIC zbuduje ARV dla USMC).
Jeśli chodzi o ostatnią platformę, LRUSV, budowę pierwszego prototypu zlecono 25 stycznia br. spółce Metal Shark w stoczni w miejscowości Franklin w Luizjanie. Będą to nieduże jednosti pływające, opcjonalnie załogowe, zdolne do transportu na duże odległości różnych ładunków, w tym amunicji krążącej do atakowania celów morskich i naziemnych. Ich wsparciem będą załogowe jednostki pomocnicze oparte na konstrukcji lekkiego patrolowca 40 Defiant, który amerykańska marynarka wojenna (US Navy) wybrała w programie PB(X) w 2018 (50 jednostek również dostarczy Metal Shark) (Bezzałogowe LRUSV dla USMC).
Amunicja krążąca trafi w pierwszej kolejności na wyposażenie nowo tworzonych pułków przybrzeżnych (z ang. Marine littoral regiment), których formowanie ma rozpocząć się w tym roku (pierwszych trzech jednostek na potrzeby 3-letnich testów). Nowe pułki przybrzeżne zostaną sformowane w ramach liczącej około 27 tys. żołnierzy III Marine Expeditionary Force (III MEF) z dowództwem w garnizonie Camp Courtney na japońskiej wyspie Okinawa. Wstępny plan zakłada przekształcenie 3. Pułku Piechoty Morskiej (3rd Marine Regiment), stacjonującego w Kaneohe Bay na Hawajach w 3. Pułk Przybrzeżny (3rd Marine Littoral Regiment). Działania te wpisują się w zaktualizowanej w drugiej połowie 2017 doktrynie operacyjnej LOCE (Littoral Operations in Contested Environments) i koncepcji EABO (Expeditionary Advance Base Operations), zakładających konieczność prowadzenia walki na wielu wysuniętych archipelagach wysp na oceanie (Powstają pułki przybrzeżne USMC).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.