8 marca br. izraelski dziennik Globes, poinformował, że Stany Zjednoczone miały wydać zgodę Izraelowi systemu przeciwrakietowego Arrow-3 (Hetz-3) do Republiki Federalnej Niemiec za około 3 mld USD (13,16 mld zł). Zgoda, choć jeszcze formalnie nie ogłoszona, miała zostać udzielona już 3 marca podczas wizyty kanclerza Niemiec Olafa Scholza w Waszyngtonie. Zgoda USA jest wymagana, gdyż współfinansowały one rozwój tego systemu i co ciekawe miałyby również sfinansować część niemieckiego zakupu.
Wyrzutnia systemu Arrow-3 (Hetz-3) / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Izraela
Możliwe jest, że doniesienia o ewentualnej zbliżającej się wizycie premiera Binjamina Netanjahu w Niemczech są związane z tym, że umowa zostanie w tej sprawie zostanie ogłoszona.
Jako pierwszy o ewentualnych planach zakupu amerykańsko-izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej informowały niemieckie Bild am Sonntag oraz Tagesschau, 27 marca 2022. Kroki zostały podjęte przez Berlin w związku z rozpoczęciem nieco ponad miesiąc wcześniej przez Rosję pełnoskalowej agresji przeciwko Ukrainie i realnym zagrożeniem ze strony systemu rakietowego klasy ziemia-ziemia 9K720 Iskander (w kodzie DIA/NATO: SS-26 Stone) z pociskami balistycznymi 9M723 Iskander-M i manewrującymi 9M728 Iskander-K (Gotowość systemu Iskander w siłach zbrojnych Białorusi).
Jak się później okazało, pozyskanie Arrow-3 przez Niemcy ma być częścią inicjatywy European Sky Shield dotyczącej wspólnej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, podpisanej 14 października 2022 przez Niemcy, Belgię, Bułgarię, Czechy, Estonię, Węgry, Łotwę, Litwę, Niderlandy, Norwegię, Słowację, Słowenię, Rumunię, Wielką Brytanię oraz Finlandię (15 lutego br. dołączyły Szwecja i Dania) (Inicjatywa European Sky Shield: obrona powietrzna NATO).
Uzupełnieniem europejskich zdolności przeciwrakietowych miałyby być amerykańskie zestawy systemu przeciwrakietowego THAAD (Terminal High Altitude Area Defense). Warto przy tym mieć na uwadze natowskie zdolności przeciwrakietowe w Europie, w postaci dwóch instalacji Aegis Ashore Missile Defense System (AAMDS) w Polsce i Rumunii oraz czterech amerykańskich niszczycieli rakietowych typu Arleigh Burke z Systemem Walki Aegis, stacjonujących na stałe w hiszpańskiej bazie morskiej Rota.
5 lutego br. informowano, że Niemcy planują zainwestować 17 mld EUR we wzmocnienie swoich zdolności obrony powietrznej, obejmującej budowę wielowarstwowej tarczy antyrakietowej złożonej z zestawów IRIS-T, Arrow-3 i MIM-104 Patriot PAC-3. Środki finansowe mają pochodzić z wieloletniego funduszu zwiększającego wydatki obronne o łącznie 100 mld EUR.
Amerykańsko-izraelskie prace nad systemem Arrow-3 rozpoczęto w sierpniu 2008. W ciągu 10 lat Kongres USA współfinansował rozwój systemu łączną kwotą 996,918 mln USD. Próby w locie prototypów przeprowadzono 25 lutego 2013, 3 stycznia 2014 i 10 grudnia 2015. Test zaplanowany na grudzień 2014 odwołano. Ostatni seria trzech testów, we współpracy z amerykańskim THAAD, miała miejsce 28 lipca 2019.
Arrow-3 jest komponentem wielowarstwowej obrony przeciwrakietowej Izraela o największym zasięgu. Współdziała z systemami Arrow-2 (Chetz-2), David’s Sling Weapon System z antyrakietą Stunner i Iron Dome Defense System z antyrakietą Tamir. Tak skonfigurowana izraelska obrona wielokrotnie była poddawana próbom podczas ataków rakietowych z terytoriów Strefy Gazy, Libanu czy w ostatnich latach z Syrii. W lipcu 2019 dziennik Globe informował, że rząd Izraela wydał zgodę na ewentualny eksport systemu Arrow-3 i co ciekawe już wówczas informowano o zainteresowaniu nim za granicą (Eksportowe Arrow-3).
Pierwsza bateria systemu Arrow-3 Block 4 w konfiguracji seryjnej została przekazana Korpusowi Powietrznemu Izraela 18 stycznia 2017. System ma być zdolny do przechwytywania pocisków balistycznych średniego/dalekiego zasięgu w końcowej fazie ich lotu poza atmosferą ziemską – producent deklaruje, że nawet do 5 celów w ciągu pół minuty.
Efektorem systemu jest dwustopniowy, rakietowy pocisk przechwytujący, pozbawiony klasycznej głowicy bojowej i wykorzystujący głowicę kinetyczną EKV (Exo-atmospheric Kill Vehicle), uderzającą bezpośrednio w cel. System składa się ponadto z radaru Super Green Pine, opracowanego przez spółkę IAI Elta Systems, centrum zarządzania walką Citron Tree oraz centrum kontroli ognia Hazelnut Tree, opracowanych przez spółkę Elbit Systems.