29 lipca prasa indyjska ujawniła, że Ministerstwo Obrony Indii prowadzi rozmowy z koncernem Raytheon ws. zakupu systemu przeciwlotniczego NASAMS II (National Advanced Surface-to-Air Missile System) do obrony Narodowego Regionu Stołecznego Delhi.
System w konfiguracji NASAMS II jest obecnie używany przez Chile, Finlandię, Holandię, Norwegię i USA. Wkrótce użytkownikiem staną się Australia, Indonezja, Litwa i Oman, a Chorwacja wyraziła chęć jego zakupu. /Zdjęcie: MO Holandii
Plan pozyskania zestawów przeciwlotniczych został zaakceptowany przez Radę do spraw Zakupów Obronnych (DAC) z minister obrony Nirmalą Sitharaman na czele – ocenia się, że pochłonie ok. 1 mld USD (3,69 mld zł). NASAMS II zastąpi przestarzałe zestawy przeciwlotnicze i jest częścią planu przekształcenia strefy zakazu lotów VIP-89 nad New Delhi, która pozwoli m.in. na wydanie rozkazu na zestrzelenie porwanego samolotu pasażerskiego. Podobne rozwiązanie, dzięki zestawom NASAMS II, wprowadzono w Waszyngtonie po wydarzeniach z 11 września 2001 do ochrony przed załogowymi i bezzałogowymi statkami powietrznymi, a także pociskami manewrującymi.
NASAMS II wejdzie także w skład wielopoziomowego systemu obrony powietrznej Narodowego Regionu Stołecznego Delhi, obejmującego stolicę kraju i jej peryferia. Uzupełni go w niedalekiej przyszłości pojedyncza bateria rosyjskich rakiet średniego i dalekiego zasięgu S-400 Triumf, na które umowa ma zostać podpisana w październiku 2018.
Jednocześnie, Indie prowadzą działania mające na celu utworzenie dwupoziomowego systemu obrony przeciwrakietowej, do niszczenia głowic bojowych rakietowych pocisków balistycznych w atmosferze, jak i poza nią (Indyjskie Apache i Chinook oblatane, 2018-07-28; Jaguary na części dla Indii, 2018-07-25). DAC zaakceptowała także zakup 24 wielozadaniowych śmigłowców morskich MH-60R Seahawk, wraz z uzbrojeniem za równowartość ok. 2 mln USD (7,39 mld zł) (MH-60R Seahawk dla Meksyku, 2018-04-22).
Opis
Powstały w kooperacji Raytheona z norweskim przedsiębiorstwem Kongsberg Defence & Aerospace, NASAMS II jest wyposażony w kierowane pociski średniego zasięgu AIM-120 AMRAAM różnych wersji, w tym ER o wydłużonym zasięgu z aktywnym radiolokacyjnym układem naprowadzania, korygowanym systemem nawigacji bezwładnościowej. Niewykluczone, że system zostanie zintegrowany z pociskami AIM-9X Sidewinder, ESSM czy IRIS-T SL. W segmencie wykrywania i naprowadzania jest wyposażony w trójwspółrzędną stację radiolokacyjną AN/MPQ-64F1 Improved Sentinel i system transmisji danych Link 16. Jedna bateria, działająca w ramach zintegrowanego systemu obrony powietrznej, może zwalczać do 36 celów powietrznych jednocześnie (Oerlikon Skyshield dla azjatyckiego odbiorcy, 2018-04-26).
System w konfiguracji NASAMS II jest obecnie używany także przez Chile, Finlandię, Holandię i Norwegię. Nowym użytkownikiem stanie się Litwa, która 25 września 2016 zgodziła się na zakup na zakup dwóch baterii za równowartość ponad 100 mln USD (369 mln zł), a także Australia, Indonezja i Oman. Z kolei Chorwacja wyraziła chęć jego zakupu.
NASAMS II wzmocnił także czasowo obronę powietrzną Warszawy podczas trwania Szczytu NATO 8-9 lipca 2016 i jest oferowany jako przeciwlotniczy zestaw rakietowy krótkiego zasięgu Narew dla Wojska Polskiego (Analiza: NATO pomiędzy Waszyngtonem a Brukselą , 2018-07-19).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.