15 grudnia br., wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), spółka PIT-Radwar z Warszawy terminowo zakończyła dostawy 79 Samobieżnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych Poprad do Wojska Polskiego. Ostatnie 9 egzemplarzy SPZR Poprad trafiło do 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej m. gen dyw. Franciszka Kleeberga (Druga tegoroczna dostawa Popradów).
Wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, spółka PIT-Radwar zakończyła dostawy 79 Samobieżnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych Poprad do Wojska Polskiego
Uroczystość przekazania ostatnich dziewięciu SPZR Poprad odbyła się w 19. Lubelskiej Brygadzie Zmechanizowanej w Lublinie. Odbiór zakończył fazę realizacyjną kontraktu o wartości 1,083 mld zł brutto, który został zawarty 16 grudnia 2015 r. pomiędzy PIT-Radwar a Inspektoratem Uzbrojenia (umowa dotyczyła 77 seryjnych egzemplarzy; dwa dodatkowe to zmodyfikowane pojazdy serii próbnej dostosowane do partii seryjnej, które trafiły do Centrum Szkolenia Sił Powietrznych im. Romualda Traugutta w Koszalinie w ubiegłym roku) (Pierwsze Poprady w 19. Brygadzie Zmechanizowanej).
Zgodnie z informacją Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej, dostarczone do wojska samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Poprad trafiły do jednostek wojskowych:
- Centrum Szkolenia Sił Powietrznych,
- 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego,
- 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego,
- 12. Brygady Zmechanizowanej,
- 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej,
- 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej,
- 20. Brygady Zmechanizowanej,
- 21. Brygada Strzelców Podhalańskich,
- 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, z czego część z dziś dostarczonych docelowo znajdzie się na wyposażeniu 18. Pułku Przeciwlotniczego.
Sebastian Chwałek, prezes zarządu Grupy PGZ, powiedział:
Polska Grupa Zbrojeniowa rozwija swoje portfolio w obszarze systemów obrony przeciwlotniczej. Przekazywane dzisiaj systemy Poprad czy produkowane obecnie PSR-A Pilica to przykłady rozwiązań modułowych, korzystających zarówno ze sprawdzonych i cieszących się zainteresowaniem na rynkach zagranicznych pocisków Grom jak i ich następców, pocisków Piorun. Kolejnym krokiem na tej ścieżce jest program „Narew”, który pozwoli nam dokonać skoku generacyjnego w technice rakietowej, przynosząc korzyści zarówno wojsku, jak i gospodarce.
Gen. bryg. Kazimierz Dyński, szef Zarządu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej – Zastępca Inspektora Rodzaju Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, dodał:
SPZR Poprad to mobilne przeciwlotnicze zestawy najniższej warstwy systemu obrony powietrznej Sił Zbrojnych RP. Rozwiązanie to zostało bardzo ciepło przyjęte przez żołnierzy, którzy wskazują na funkcjonalność oraz łatwość w obsłudze tego wyrobu. Eksploatacja Popradów przez pułki przeciwlotnicze pozwala na wyciąganie wniosków wobec dalszego programowania rozwoju tej warstwy naszej obrony.
Płk dr Artur Kuptel, szef Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej, wskazał:
Finalizacja dostaw nowoczesnego sprzętu opracowanego i wyprodukowanego przez polski przemysł obronny pokazuje skuteczność współpracy na linii wojsko-przemysł. Zakończenie dostaw to jednak dopiero początek cyklu życia sprzętu wojskowego w Siłach Zbrojnych RP, a jego eksploatacja pozwoli również na pozyskiwanie kolejnych doświadczeń i wniosków, które będą stanowiły bazę wiedzy dla Agencji Uzbrojenia do dalszego rozwoju wyrobu we współpracy z krajowym przemysłem.
Zgodnie z planami, wybrane pułki przeciwlotnicze w Siłach Powietrznych i dywizjony przeciwlotnicze w brygadach Wojsk Lądowych do końca bieżącego roku mają mieć na stanie po dziewięć egzemplarzy SPZR Poprad / Zdjęcia: PGZ
Opis
SPZR Poprad jest systemem obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD). Podobnie jak stacja radiolokacyjna bliskiego zasięgu Soła, jest posadowiony na podwoziu AMZ-Kutno Żubr-P. Razem przeznaczone są do osłony ważnych obiektów, zgrupowań sprzętu i żołnierzy w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Służy do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach (do 5500 m) i małych wysokościach (do 3500 m).
Uzbrojenie stanowią 4 przeciwlotnicze pociski rakietowe bardzo krótkiego zasięgu Grom (w dalszej perspektywie Piorun). Zestawy wyposażone są m.in. w głowicę śledząco-celowniczą, system automatycznego śledzenia celów oparty o kamerę wideo (pracującą w świetle widzialnym i podczerwieni) i system identyfikacji swój-obcy. Zestaw ma możliwość działania autonomicznego lub w ramach zintegrowanego systemu obrony powietrznej. Pierwsze strzelanie pociskami Piorun zrealizowano pod koniec ubiegłego roku (Pierwsze strzelanie Piorunami z Popradów).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.