17 września minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystości rozpoczęcia formowania dowództwa 18. Pułku Logistycznego w Łomży, który wejdzie w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka. Jednostka zostanie sformowania na bazie Warsztatów Technicznych 2. Regionalnej Bazy Logistycznej i jej zadaniem będzie zabezpieczenie logistyczne nowo tworzonej dywizji Wojska Polskiego. Formowanie pułku zakończy się do 31 grudnia 2022 (18. Dywizja Zmechanizowana nabiera kształtu, 2019-08-30).
Utworzenie 18. Pułku Logistycznego jest nie tylko elementem powstawania nowej dywizji ogólnowojskowej Wojska Polskiego, ale także reformy systemu logistyki, rozpoczętej po rosyjskiej inwazji na Ukrainę / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Narodowej
Pułk będzie złożony z trzech batalionów: transportowego, zabezpieczenia logistycznego i remontowego. Podczas uroczystego apelu minister Błaszczak wręczył dowódcy nowej jednostki, ppłk. Pawłowi Gałązce decyzję o sformowaniu 18. Pułku Logistycznego. Uroczystość na Starym Rynku w Łomży zakończyła defilada pododdziałów (SKON o 18. Dywizji Zmechanizowanej, 2018-11-15).
W ramach utworzonego pułku w Łomży powstaną m.in. nowe magazyny, garaże oraz nowa hala remontowa. Docelowo w pułku znajdą się etaty zarówno dla cywilów, jak i żołnierzy, których liczba zwiększy się kilkukrotnie ze 130 osób (głównie pracowników cywilnych) do 650. W drugim największym mieście województwa podlaskiego stacjonuje także 13. Batalion Lekkiej Piechoty 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Warsztaty Techniczne 2. RBLog. powstały 31 grudnia 2012 wraz z rozwiązaniem większego 1. Łomżyńskiego Batalionu Remontowego im. płk Mariana Raganowicza (JW 1511) i były elementem utworzonego rok wcześniej systemu logistycznego II poziomu, przeznaczonego do zabezpieczenia związków taktycznych. Wcześniejszy batalion sformowano 26 marca 2001 na bazie 15. Rejonowych Warsztatów Technicznych.
Jednak po inwazji Rosji na Ukrainę w marcu 2014 uznano, że system opierający się na wyłączeniu batalionów remontowych z dywizji ogólnowojskowych i podporządkowaniu ich do Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych (IWSZ) przy rozformowaniu batalionów zaopatrzenia stworzył poważną lukę, pomimo powołania dywizyjnych grup zabezpieczenia logistycznego (DGZL). W 2016 rozpoczęto reformę pod kierownictwem Zarządu Logistyki P4 Sztabu Generalnego WP.
Analizy wykazały potrzebę sformowania nowych jednostek logistycznych, realizujących zadania w czasie pokoju, kryzysu i wojny na rzecz dowódców związków taktycznych. Reforma miała pozwolić na uzyskanie deficytowych zdolności w zakresie możliwości zgrywania bojowego, dowodzenia oraz realizacji zadań transportowo-przeładunkowych. Dlatego 8. Batalion Remontowy z Koszalina i 16. Batalion Remontowy z Elbląga zostały podporządkowane, odpowiednio, 12. i 16. Dywizji Zmechanizowanej. Natomiast 11. Batalion Remontowy z Żagania wszedł w skład 11. Dywizji Kawalerii Pancernej.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.