13 maja br. niemieckie dzienniki Der Spiegel i Die Welt poinformowały, że rząd federalny w Berlinie przygotowuje największy jednorazowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy od wybuchu pełnoskalowej wojny o wartości 2,75 mld EUR (12,43 mld zł). Tym samym łączna dotychczasowa pomoc militarna Niemiec wzrośnie do 6,95 mld EUR (31,42 mld zł).
Pojazdy pierwszej ukraińskiej baterii zestawów systemu obrony powietrznej średniego zasięgu IRIS-T SLM, otrzymanych w ubiegłym roku / Zdjęcie: siły zbrojne Ukrainy
Według doniesień prasowych, tak znaczące zwiększenie pomocy wojskowej może mieć związek z oczekiwaną wiosenną kontrofensywą sił zbrojnych Ukrainy. Informacja o przygotowywanym pakiecie pojawiła się przed zapowiedzianą wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Niemczech.
Zgodnie ze źródłami, do których dotarły niemieckie media, pakiet ma obejmować:
- 20 bojowych wozów piechoty SPz Marder 1 (do 40 wcześniej obiecanych);
- 30 czołgów Leopard 1A5 (z ponad 100 obiecanych przez Niemcy, Niderlandy i Danię);
- 4 zestawy systemu obrony powietrznej średniego zasięgu IRIS-T SLM (Surface Launched Medium Range) z 12 wyrzutniami (do dwóch zestawów już przekazanych);
- 200 bezzałogowych statków latających,
- ponad 100 wozów opancerzonych,
- pociski rakietowe i amunicję;
- 18 haubic samobieżnych RCH 155 AGM kal. 155 mm (które Ukraina pierwotnie zamówiła we wrześniu 2022);
- 15 samobieżnych artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Flakpanzer Gepard kal. 35 mm na podwoziu czołgu Leopard 1 (do 34 wcześniej dostarczonych).
Federalny minister obrony Niemiec Boris Pistorius (SPD) powiedział o nowym pakiecie uzbrojenia:
Dzięki temu cennemu wkładowi w pilnie potrzebna pomoc wojskową po raz kolejny pokazujemy, że Niemcy poważnie podchodzą do jego wsparcia. Wszyscy chcą, aby straszna i nielegalna wojna Rosji z narodem ukraińskim wkrótce się zakończyła. Niestety nie jest to jeszcze przewidywalne. Dlatego Niemcy będą udzielać wszelkiej możliwej pomocy tak długo, jak to będzie konieczne.
W niedzielę, 14 maja br., w Akwizgranie ma odbyć się wręczenie Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego dla Wołodymyra Zełenskiego i narodu ukraińskiego za zasługi dla jedności europejskiej. Kanclerz Olaf Scholz wygłosi okolicznościową przemowę, nawet jeśli ukraiński prezydent nie pojawi się w Niemczech osobiście. Wśród zaproszonych gości są również przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Mateusz Morawiecki.
Dziś rano Wołodymyr Zełenski przyleciał do Rzymu i Watykanu, aby zabiegać o dalsze wsparcie Zachodu (to kolejna taka wizyta po Waszyngtonie, Londynie, Brukseli, Warszawie, Helsinkach i Hadze).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.