Amerykańska spółka Raytheon (część korporacji RTX) promuje swoje najnowsze naprowadzane radarem pociski rakietowe średniego zasięgu klasy powietrze-powietrze AIM-120D-3 i C-8 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) wraz z najnowszym radarem AESA (Active Electronically Scanned Array) typu PhantomStrike, wybranym do przyszłych polskich lekkich samolotów bojowych KAI FA-50PL.
Pociski rodziny AIM-120 AMRAAM zostały zintegrowane z 14 typami platform w siłach zbrojnych 42 państw. 1 września informowano, że wspólnie z amerykańskimi wojskami lotniczymi (US Air Force, USAF) przeprowadzono pierwsze odpalenie wariantu AIM-120C-8 AMRAAM z samolotu przewagi powietrznej Boeing F-15C Eagle, natomiast 10 lipca przekazano, że zakończono próby operacyjne AIM-120D-3 AMRAAM (Pierwszy test pocisku AIM-120C-8 AMRAAM, Koniec prób AIM-120D-3 AMRAAM).
Wariant AIM-120C-8 został opracowany w ramach programu modernizacyjnego wariant AIM-120C-7 o nazwie F3R (Form, Fit, Function Refresh). Obejmował on zastąpienie niektórych komponentów równoważnymi częściami z rynku komercyjnego, przy zachowaniu są identyczne jak w poprzedniku możliwości bojowych. W ramach programu F3R inżynierowie wykorzystali projekty inżynierii systemów opartych na modelach i inne technologie cyfrowe do modernizacji 15 kart obwodów i zaawansowanych procesorów w sekcji naprowadzania rakiety oraz do ponownego hostowania starszego oprogramowania w AIM-120D-3 i AIM-120C-8. Ulepszone karty obwodów umożliwiają również aktualizację oprogramowania Agile w celu przyspieszenia kolejnych ulepszeń pocisku. Najnowszy AMRAAM jest w stanie przeciwdziałać zagrożeniom równorzędnym, a jego nieoficjalny zasięg przekroczył 120 km.
Na ponad 12 tys. wyprodukowanych pocisków rodziny AMRAAM, wystrzelono ok. 5000, w większości w ramach testów oraz ćwiczeń. W działaniach bojowych odnotowano zestrzelenie ponad 13 statków powietrznych. Pociski te są też na uzbrojeniu zestawów obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu NASAMS.
Pocisk AMRAAM jest prawdopodobnie najbardziej zaawansowanym uzbrojeniem powietrze-powietrze używanym obecnie i nie bez powodu. Musi tak być, aby stawić czoła złożonym zagrożeniom, jakie widzimy ze strony naszych przeciwników – powiedział Paul Ferraro, prezes Air Power w Raytheon.
📰 JUST ANNOUNCED: @usairforce awarded Raytheon a $192 million IDIQ contract to purchase AMRAAMs from various sources, that will then be tested and ultimately delivered to Ukraine.
Learn more about AMRRAM: https://t.co/fepiMvI8qa pic.twitter.com/19x0sHvhOa
— RTX (@RTX_News) September 5, 2023
Jednak jeden z najważniejszych aspektów skutecznego wystrzelenia rakiety powietrze-powietrze ma z nią niewiele wspólnego. Zanim skutecznie porazi ona swój cel, wymaga naprowadzania za pomocą zaawansowanych radarów i technologii wykrywania.
Jednym z przykładów tych zaawansowanych czujników jest pierwszy kompaktowy radar AESA typu PhantomStrike opracowany przez Raytheon, który jest mniejszy, lżejszy i wymaga mniej energii do zasilania. Jest przeznaczony dla szerokiej gamy platform, w tym lekkich samolotów szturmowych, wiropłatów, bezzałogowych statków latających, ale i systemów wieżowych platform naziemnych.
Antena radaru PhantomStrike otrzymała cyfrowe moduły nadawczo-odbiorcze REX+ klasy TRM (Transmitter-Receiver Module), oparte na technologii azotku galu (GaN). Celem było opracowanie radaru dorównującego parametrom urządzeniom tej klasy stosowanym na najnowszych samolotach wielozadaniowych F-16, a więc Northrop Grumman AN/APG-83 SABR (Scalable Agile Beam Radar) wyposażony w antenę w technologii arsenku galu (AsGa).
PhantomStrike ma mieć pełne zdolności namierzania i walki przeciwko celom powietrznym, lądowym i nawodnym oraz działać w trybie uniwersalnym, zdolnym do wykrywania i śledzenia różnych obiektów równocześnie. Urządzenie ma mieć masę mniejszą niż 60 kg. Jego praca jest sterowana za pomocą procesorów sygnałowych CHIRP, a chłodzony jest nie cieczą, a powietrzem. Dzięki temu radar ma być o 50% tańszy, o 80% lżejszy oraz ma pobierać do 65% energii elektrycznej w porównaniu do konkurencyjnych urządzeń o porównywalnych parametrach.
10 maja 2023 ówczesny rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek poinformował, że radar PhantomStrike został wybrany na potrzeby polskich zmodernizowanych lekkich samolotów bojowych FA-50PL, czyli FA-50 Block 20 (zamówiono 36 egzemplarzy, a do ich standardu ma zostać w przyszłości zmodernizowanych pierwszych 12 FA-50GF Fighting Eagle Block 10) (Oficjalnie: PhantomStrike i Sniper ATP dla polskich FA-50PL).
Amunicja lotnicza taka jak AMRAAM zostanie zintegrowana do współpracy z radarem PhantomStrike i stanie się skuteczniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Niezależnie od tego, czy jest to pocisk powietrze-powietrze wystrzelony we współpracy z radarem PhantomStrike, czy pilot F-35, który zrzuca inteligentne bomby GBU-53/B StormBreaker, mając zapewnioną świadomość sytuacyjną z elektrooptycznego systemem obserwacji dookólnej nowej generacji EODAS (Next-Generation Electro-Optical Distributed Aperture System), lotnicy amerykańscy i sojuszniczy mogą pamiętać, aby polegać na produktach Raytheon Air Dominance (Bomby kierowane StormBreaker dla Norwegii, Pięć umów na wsparcie F-35).
Współpraca reklamowa
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.