W środę, 26 czerwca 2024, Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR MO) podsumował dotychczasową, trwającą od 18 sierpnia 2022 współpracę z polsko-fińską spółką ICEYE, zapewniającą obraz z mikrosatelitów rozpoznawczych z radarem SAR (Synthetic Aperture Radar) na potrzeby wojny obronnej z Rosją.
Most Krymki / Zdjęcia: HUR MO via ICEYE
Dzięki zbiórkom organizowanym przez Fundację Charytatywną Serhija Prytuły i blogera Ihora Łaczenkowa oraz darowiznom obywateli Ukrainy wykupiono usługi zobrazowań radarowych na rzecz Ministerstwa Obrony Ukrainy w celu wsparcia działań wojennych z kosmosu, po wybuchu pełnoskalowej wojny z Federacją Rosyjską.
Jak podkreśla HUR MO, uzyskiwane są zobrazowania nie tylko terytoriów tymczasowo okupowanych Ukrainy, ale także rosyjskich, gdzie Moskwa rozmieszcza swoje jednostki wojskowe.
Łącznie, dotychczas uzyskano 4173 zdjęcia obiektów rosyjskich, w tym:
- 370 – lotnisk;
- 238 – stanowisk obrony powietrznej i punktów radiolokacyjnych
- 153 – magazynów ropy naftowej i innych paliw;
- 147 – magazynów uzbrojenia rakietowego, lotniczego i amunicji;
- 17 – baz morskich.
Satelity ICEYE wykonują także zobrazowania punkty stałego rozmieszczenia sił rosyjskich, Centralnych Baz Rezerw Czołgów i innych składowisk ciężkiego sprzętu wojskowego, miast wojskowych, komisariatów wojskowych (centrów mobilizacji) – pozwala to śledzić dynamikę ruchów Rosjan związaną ze sprzętem i personelem wojskowym, ujawniać jego zamiary w celu zakłócenia im.
W końcu satelity pozwalają monitorować obiekty rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego i jego infrastruktury logistycznej, do której należy również nielegalny Most Krymski (Kerczeński) między Rosją a okupowanym Krymem.
Ogromną zaletą satelitów zobrazowania radarowego z syntetyczną aperturą jest ich zdolność do wyraźnego lokalizowania i identyfikacji skupisk sił i środków rosyjskich, nawet starannie ukrytych dzięki środkom maskowania w terenie. Na fotografiach można dokładnie zidentyfikować typy wykrytych samolotów bojowych, okrętów, sprzętu obrony powietrznej, a także zarejestrować poziom zniszczeń obiektów zaatakowanych przez Siły Zbrojne Ukrainy.
Jak podkreśla HUR MO, około 38% danych jakie uzyskano dzięki usługom ICEYE wykorzystano do ataków na jednostki rosyjskie, co dla przeciwnika oznacza straty liczone w miliardach dolarów, a koszty agresji będą nadal rosły.
Stanowisko obrony powietrznej w obwodzie biełgorodzkim
Radary ICEYE
Radar z syntetyczną aperturą to technologia obserwacji Ziemi, która pozwala na wykonywanie zdjęć zarówno lądu, jak i morza, bez względu na warunki oświetleniowe i stopień zachmurzenia nieba. Instrument radaru z syntetyczną aperturą został opracowany przez ICEYE przy użyciu najnowszych technologii i filozofii projektowania na świecie. ICEYE-X1, pierwszy na świecie satelita SAR o wadze poniżej 100 kg, który dostarcza obrazy Ziemi z kosmosu, został wystrzelony w styczniu 2018, otwierając nowy rozdział w historii radarowego obrazowania naszej planety. Założenia konstrukcyjne sensora produkowanego przez ICEYE pozwalają na jego integrację z systemami innymi niż satelity, na przykład umieszczenie go na samolocie. Od 2018 ICEYE umieściło na orbicie już 27 satelitów.
Ośrodki szkoleniowe i poligony w obwodzie wołgogradzkim
Ponieważ konstrukcja radaru SAR budowanego przez ICEYE, jako integralną część procesu projektowania, zakłada wykorzystanie najnowszych komponentów dostępnych na rynku, firma jest w stanie przekroczyć granice tego, co wcześniej uważano za możliwe. Dzięki zastosowaniu podejścia New Space, ICEYE udało się pogodzić wymogi technologiczne związane z operowaniem w trudnym środowisku kosmicznym, bez ograniczania się do stosowania rozwiązań technologicznych stworzonych wiele lat temu.
Obrazowanie radarowe różni się od metod wykorzystujących instrumenty optyczne. Te ostatnie muszą polegać na świetle wytwarzanym przez inne źródła, takie jak Słońce. Dopiero to odbite od obiektu światło trafia na soczewkę obiektywu i pozwala na uzyskanie obrazu. Instrument radarowy aktywnie wysyła własne fale radiowe w kierunku fotografowanego obiektu, a następnie mierzy w jaki sposób fale odbijają się od niego z powrotem.
Stanowisko obrony powietrznej w obwodzie biełgorodzkim
Technika radaru z syntetyczną aperturą (SAR) polega na „wirtualnym” zwiększeniu rozmiaru anteny poprzez nadawanie i odbiór sygnałów sondujących za pomocą sensora umieszczonego na ruchomej platformie – satelicie lub samolocie. Zarejestrowane sygnały są następnie składane w taki sposób, jak gdyby pochodziły od elementów składowych jednej dużej anteny.
Punkt dozoru radiotechnicznego/radiolokacyjnego w obwodzie biełgorodzkim
Przetwarzanie obrazu SAR to proces przekształcania zebranych danych w wyraźne obrazy, czytelne zarówno dla ludzi, jak i algorytmów. Ze względu na sposób ich gromadzenia obrazy SAR mają specyficzne cechy, które sprawiają, że jest to niezawodna metoda obserwacji naszej planety. Instrument nie wymaga światła słonecznego, dzięki czemu można wykonywać nim zdjęcia zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia. Sensory SAR ICEYE do gromadzenia danych wykorzystują fale radiowe w paśmie X, które mogą przenikać przez chmury.
Zamaskowane składy sprzętu wojskowego i uzbrojenia w okupowanym obwodzie ługańskim
Niewielki w swoich rozmiarach instrument stworzony przez ICEYE wraz z platformą satelitarną, na której został umieszczony zapewnia wydajność jakiej nie osiągnęła żadna inna organizacja na świecie. Tradycyjne satelity radarowe swoją wielkością dorównywały często autobusowi, a ich masa startowa liczona była w tonach. Kompaktowy instrument SAR stworzony przez ICEYE jest zarówno tańszy, jak i energooszczędny. Tradycyjne radary z syntetyczną aperturą wymagały ogromnej mocy, co przekładało się na konieczność stosowania największych dostępnych platform satelitarnych. ICEYE opracowało jedyny na świecie system SAR, który mieści się na satelicie o masie startowej poniżej 100 kilogramów.
Zamaskowane składy sprzętu wojskowego i uzbrojenia w okupowanym obwodzie ługańskim
Wydajność struktury platformy i poszczególnych podsystemów tworzących ICEYE-X1 pokazała, że masy satelitów SAR nie trzeba już mierzyć w tonach, ale w dziesiątkach kilogramów.
Konstelacja satelitów ICEYE zapewnia najbardziej aktualne i niezawodne obrazowanie SAR na świecie. Duża, odpowiednio rozmieszczona konstelacja pozwala jednocześnie osiągnąć wysoką szybkość reakcji i częstą rewizytę nad rozległymi terenami na Ziemi. Konstelacja ICEYE zapewnia ogromną liczbę możliwości akwizycji, umożliwiając obrazowanie wielkich obszarów w wysokiej rozdzielczości w ciągu jednego dnia. Obrazowanie za pomocą konstelacji satelitarnej ICEYE nie jest ograniczone warunkami pogodowymi ani porą dnia.
Zamaskowane składy sprzętu wojskowego i uzbrojenia w okupowanym obwodzie rostowskim
5 września 2023 podczas XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, Polska Grupa Zbrojeniowa, Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 i ICEYE Polska ogłosiły rozpoczęcie współpracy przemysłowej w zakresie przygotowania dla Sił Zbrojnych RP nowego produktu, jakim jest konstelacja satelitów radarowych wraz ze stacjonarną i mobilną stacją naziemną dla Narodowego Systemu Rozpoznania Satelitarnego (MSPO 2023: Porozumienie PGZ, WZŁ-1 i ICEYE ws. konstelacji satelitów radarowych, Współpraca przy budowie Narodowego Systemu Rozpoznania Satelitarnego).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.