20 czerwca gen. bryg. Anthony Genatempo odpowiedzialny w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych (US Air Force, USAF) za rozwój uzbrojenia lotniczego poinformował podczas konferencji Life Cycle Industry Days (LCID) odbywającej się w Daytona w stanie Ohio o rozpoczęciu programu o kryptonimie Golden Horde. Ma on na celu utworzenie sieciocentrycznych rojów uzbrojenia lotniczego takiego jak bomby szybujące GBU-53/B StormBreaker (wcześniej znane jako Small Diameter Bomb II) czy pociski manewrujące AGM-158 JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile), a także imitatorów radioelektronicznych ADM-160 MALD (Miniature Air-Launched Decoy). Inicjatywa ma bazować na doświadczeniu z zakończonym programie Gray Wolf, który zakładał opracowanie niskokosztowych pocisków manewrujących autonomicznie i działających w roju.
Program Golden Horde ma na celu utworzenie sieciocentrycznych rojów złożonych z uzbrojenia lotniczego takiego jak bomby szybujące GBU-53/B StormBreaker czy pociski manewrujące AGM-158 JASSM, a także imitatorów radioelektronicznych ADM-160 MALD / Zdjęcie: Raytheon
Działając w roju bomby szybujące i pociski manewrujące mogłyby przytłoczyć obronę powietrzną przeciwnika atakując wybrane cele w wielkiej liczbie. Natomiast imitatory radioelektroniczne całkowicie skupić na sobie uwagę środków obrony. Na czele programu Golden Horde (pol. Złota Orda) stanęło Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych AFRL (Air Force Research Laboratory) (AIM-260 JATM dalekiego zasięgu, 2019-06-22).
Program Gray Wolf zakładał opracowanie niedrogich pocisków manewrujących działających w roju. AFRL uznało najwyraźniej, że taniej i prościej będzie wykorzystać do tego istniejące systemu uzbrojenia, niż projektować nowe / Grafika: Lockheed Martin
Jednocześnie zdecydowano o anulowaniu programu Gray Wolf, w ramach którego przyznano dwa pięcioletnie kontrakty o wartości 110 mln USD (412,94 mln zł) każdy. Otrzymały je koncerny Lockheed Martin i Northrop Grumman 27 grudnia 2017. Zgodnie z harmonogramem pierwszy etap programu miał zakończyć się w bieżącym miesiącu, ale najwyraźniej AFRL uznało, że nie przyniesie on sensownych korzyści. Pociski miały zostać zintegrowane na początek z samolotami F-16, a następnie z F-35, F-15E, F/A-18E/F, B-1B, B-2A i B-52H, co miało nastąpić do 2024.
Nie są znane dokładne powody anulowania programu Gray Wolf. Wydaje się, że inicjatywa Golden Horde ma skupić się na wpięciu do wspólnej sieci istniejących systemów uzbrojenia, co jest mniej ryzykowne, niż w przypadku opracowania nowych. Dlatego w nowym programie powinna zostać wykorzystana przynajmniej część z wyników dwuletnich prac obu koncernów. Pierwsza próba w locie demonstratorów ma nastąpić w ciągu 12 miesięcy.
Zarówno GBU-53/B, jak i AGM-158 są wyposażone w zaawansowane systemy celowania, w tym w podczerwieni, co zwiększa precyzję i autonomię, gdyż broń może identyfikować cele dzięki bazie danych. Przy dodaniu dwukierunkowej sieci łączności będą mogły wysyłać do punktu dowodzenia obraz tuż przed rażeniem, dzięki czemu algorytm komputerowy będzie mógł kierować pozostałe środki na inne cele lub szybciej reagować na nowe zagrożenia pojawiające się już po rozpoczęciu ataku.
Dołączenie do programu wabików MALD należy wiązać z rozpoczęciem w sierpniu 2018 testów w locie wariantu MALD-X, który docelowo ma otrzymać oznaczenie MALD-N. W przeciwieństwie do ADM-160B MALD i zmodernizowanego ADM-160C MALD-J, w nowym wabiku rozszerzono zakres komunikacji ze statkiem powietrznym, co otwiera drogę do działania w roju i szybkiej reakcji na pojawiające się zagrożenia (Testy MALD-X , 2018-08-25).
Gen. Genatempo powiedział, że decyzja o rozpoczęciu inicjatywy Golden Horde ma m.in. związek z wnioskami wyciągniętymi przez dowództwo USAF po przeprowadzeniu ataku rakietowego na Syrię 7 kwietnia 2017 w odpowiedzi na atak chemiczny sił Baszara al-Asada na cywilów w Chan Szajchun trzy dni wcześniej. Niszczyciele rakietowe USS Porter (DDG-78) i USS Ross (DDG-71) typu Arleigh Burke wystrzeliły wówczas 60 pocisków manewrujących RGM-109 Tomahawk TLAM-C/D na bazę lotniczą Szajrat. Stwierdzono, że skuteczność ataku byłaby wyższa, gdyby cele ataku poszczególnych pocisków mogłyby zostać skorygowane już po ich wystrzeleniu.
Jeśli program Golden Horde doprowadzi do utworzenia zdolności integracji sieci łączności w sposób modułowy także z innymi platformami, będzie można łatwo rozszerzyć je o uzbrojenie nowej generacji, w tym bezzałogowe statki latające (bsl). Warto zauważyć, że AFRL równolegle pracuje nad uderzeniowo-rozpoznawczym bsl, wykorzystującym sztuczną inteligencję Skyborg i wspierającym działania statków załogowych (Skyborg – wirtualny pilot, 2019-03-21).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.