28 września Koreańska Centralna Agencja Prasowa (KCNA) poinformowała, że Akademia Nauk Obronnych Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej przeprowadziła test rakiety balistycznej, przenoszącej hipersoniczny pocisk szybujący jako głowicę bojową. System ma nosić nazwę Hwasong-8. Test przeprowadzono z Toyang-ri, w powiecie Ryongnim-kun, w graniczącej z Chinami prowincji Chagang.
Władzie Korei Północnej twierdzą, że przetestowały rakietę balistyczną, przenoszącą hipersoniczny pocisk szybujący jako głowicę bojową. System ma nosić nazwę Hwasong-8 / Zdjęcie: KCNA
Opublikowano jedną fotografię ze startu, który odbył się we wtorek w godzinach porannych czasu lokalnego. Pocisk wyraźnie różni się od dotychczasowych konstrukcji rakietowych KRL-D. W sekcji nosowej, gdzie jest przenoszona głowica bojowa, zauważalny jest blok z własnym usterzeniem do manewrowania, co wskazuje na podobieństwo do rozwijanych obecnie w kilku państwach szybujących pocisków hipersonicznych.
Istnieje też możliwość, że owa głowica bojowa to w rzeczywistości tzw. MaRV (Maneuvering Reentry Vehicle), która w końcowej fazie lotu jest zdolna do wykonywania w atmosferze kontrolowanych manewrów i aktywnego naprowadzania się na cel. Choć faktem jest że głowice typu MaRV są mniejsze, gdyż jeden pocisk przenosi ich zwykle kilka. Jeśli chodzi natomiast o pierwszy stopień pocisku rakietowego (nosiciela) to wydaje się, że pochodzi z pocisku balistycznego pośredniego zasięgu Hwasong-12 lub międzykontynentalnego Hwasong-14. Co istotne, są to stopnie zasilane paliwem ciekłym (Korea Płn.: Dwa nowe pociski balistyczne ujawnione).
Co ciekawe, później tego samego dnia, ambasador KRL-D przy ONZ, Kim Song, ogłosił podczas przemówienia na Zgromadzeniu Ogólnym w Nowym Jorku, że jego kraj ma prawo do rozwijania, testowania, produkcji i posiadania systemów uzbrojenia oraz wzmacniania zdolności obronnych. Warto też przypomnieć, że zapowiedź prac nad hipersonicznymi szybującymi głowicami bojowymi pojawiła się podczas 8. kongresu Partii Pracy Korei, który odbył się pomiędzy 5 a 13 stycznia br.
Początkowo sztab generalny sił zbrojnych Korei Południowej informował, że północ wystrzeliła niezidentyfikowany pocisk rakietowy. Pocisk miał upaść w wodach Morza Japońskiego (nazywanego w Korei „Wschodnim”), u wschodnich wybrzeży Półwyspu Koreańskiego, z dala od japońskiej wyłącznej strefy ekonomicznej.
Pocisk miał przelecieć mniej, niż 200 km i osiągnąć pułap około 60 km. Co istotne, jeszcze przed oficjalnym stanowiskiem władz w Pjongjangu, opublikowanym przez KCNA, źródła z Południa stwierdziły, iż nowy pocisk miał cechować się innymi charakterystykami lotu, w porównaniu z dotychczasowymi próbami. Wydaje się jednak, że mogło dojść do awarii, gdyż głowica szybująca powinna, po odłączeniu od nosiciela, osiągnąć większy (łączny) zasięg lotu.
Wydaje się też, że południowokoreański wywiad miał informacje o planowanej wtorkowej próbie, gdyż w czasie testu nad Koreą Południową znajdował się jeden z samolotów wczesnego ostrzegania i dozoru przestrzeni powietrznej E-737 Peace Eye klasy AEW&C (Airborne Early Warning and Control), który prawdopodobnie śledził lot rakiety i potencjalnie gromadził dane telemetryczne (Modyfikacja południowokoreańskich Peace Eye).
Wcześniej, 11 i 12 września KRL-D przetestowała pociski manewrujące, a 15 września pocisk balistyczny z wyrzutni kolejowej (KN-23 lub jego pochodna). W odpowiedzi, również 15 września Korea Południowa morski pocisk balistyczny K-SLBM Hyunmu-4-4 z najnowszego okrętu podwodnego ROKS Dosan Ahn Chang-ho (SS-083), lądowy pocisk balistyczny z rodziny Hyunmu i nowy pocisk manewrujący (Korea Płd.: Pierwszy okręt podwodny KSS-III w służbie, Korea Płd. przetestowała morski pocisk balistyczny, USA zniosły limity rakietowe dla Korei Płd.).
Na koniec warto dodać, że jeśli faktycznie Hwasong-8 jest systemem broni hipersonicznej (szybującej) to Korea Północna, po raz kolejny, dołączyła do ścisłej czołówki w zakresie technologii rakietowej, do państw takich jak USA, Rosja, Chiny czy Indie. Prace nad własnymi systemami uzbrojenia tej klasy zapowiedziały w ostatnich latach również Francja, Japonia czy Australia (Pierwszy swobodny lot pocisku hipersonicznego HAWC, Japoński pocisk hipersoniczny zaprezentowany, Indie: Udany test hipersonicznego HSTDV, Awangard w służbie, Chiński bombowiec H-6N z pociskiem balistycznym, Amerykańsko-australijskie pociski hipersoniczne, Francuski pocisk hipersoniczny).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.