18 sierpnia portal branżowy Aviation Week jako pierwszy poinformował, że sześć dni wcześniej Centrum Uzbrojenia Nuklearnego Sił Powietrznych USA (Air Force Nuclear Weapons Center) z bazy lotniczej Eglin na Florydzie opublikowało zapytanie o informację w sprawie możliwości opracowania hipersonicznego pocisku szybującego z głowicą termojądrową. Miałby on trafić na wyposażenie przyszłego, międzykontynentalnego rakietowego pocisku balistycznego o kryptonimie GBSD (Ground Based Strategic Deterrent) (Głowice jądrowe W76-2 rozmieszczone, 2020-02-05).
Centrum Uzbrojenia Nuklearnego Sił Powietrznych USA opublikowało zapytanie o informację w sprawie możliwości opracowania hipersonicznego pocisku szybującego z głowicą termojądrową. Do tej pory inicjatywy amerykańskich sił zbrojnych w tej materii ograniczały się do możliwości zastosowania konwencjonalnych głowic na znacznie mniejszych dystansach / Zdjęcie: Departament Obrony USA
Dokument zawiera siedem potencjalnych możliwości modernizacji systemu ICBM, opartego na modułowej, otwartej architekturze. Dlatego inicjatywa dotyczy raczej przyszłego GBSD, a nie będącego obecnie w służbie LGM-30G Minuteman III, którego konstrukcja nie pozwala na takie modyfikacje.
Jednym z obszarów zainteresowania jest system ochrony termicznej dla hipersonicznego pocisku szybującego, który pozwalałby osiągać zasięg rażenia międzykontynentalnych pocisków balistycznych. Powyższe oznacza, że USA po raz pierwszy ujawniły plany wdrożenia odpowiednika rosyjskiego hipersonicznego pocisku szybującego Awangard, którego pierwszy pułk rozpoczął dyżur bojowy 27 grudnia 2019 (Awangard w służbie, 2019-12-27).
19 sierpnia podczas telekonferencji zorganizowanej przez stowarzyszenie AFA (Air Force Association) w Mitchell Institute w Portland (Maine), gen. por. Richard Clark, zastępca szefa sztabu odstraszania nuklearnego w Departamencie USAF, rozjaśnił nieco kwestię opublikowanego zapytania o informację. Stwierdził, że GBSD będzie charakteryzował się otwartą architekturą, co da możliwość integracji nowych technologii i rozwiązań w odpowiedzi na pojawiające się zagrożenia.
W odpowiedzi na publikacje prasowe, wyżsi urzędnicy Departamentu Obrony USA poinformowali, że prowadzona obecnie polityka wyraźnie ogranicza rozwój broni hipersonicznych jako uzbrojenia konwencjonalnego. Niemniej opublikowane zapytanie o informację, które nie zobowiązuje do wdrażania systemów uzbrojenia objętych badaniem rynku, nie łamie założeń tejże polityki.
Mało tego, w przeglądzie polityki w zakresie broni nuklearnej (Nuclear Posture Review, NPR) z 2018, zawarto fragmenty, które nie zamykają drogi do zbadania technicznych możliwości zintegrowania broni hipersonicznej z głowicami termojądrowymi. Jak dotąd USA ograniczały się do finansowania i rozwoju konwencjonalnych systemów uzbrojenia tej klasy (Próby AGM-183A ARRW wchodzą w decydującą fazę, 2020-08-10, Vintage Racer – hipersoniczna amunicja krążąca, 2020-06-10, USA: Test hipersonicznego C-HGB, 2020-03-21).
Badanie rynku dotyczące tego rodzaju uzbrojenia rozpoczęło się w czasie, gdy USA przygotowują się do rozpoczęcia rozmów z Rosją na temat przedłużenia wygasającego 5 lutego 2021 traktatu rozbrojeniowego New START (New Strategic Arms Reduction Treaty). 17 kwietnia br. sekretarz stanu Mike Pompeo rozmawiał wstępnie o tym ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, Siergiejem Ławrowem. Później, wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow ujawnił, że Rosja zaproponowała USA włączenie do ograniczeń nowego traktatu ciężkich międzykontynentalnych pocisków balistycznych RS-28 Sarmat, które docelowo mają zostać uzbrojone w hipersoniczne Awangardy. Informacja o planach zbadania możliwości opracowania, niejako odpowiednika Awangarda, może wywołać ostry sprzeciw Rosji i stać się kością niezgody pomiędzy mocarstwami (Rosja chce ograniczenia broni hipersonicznej, 2020-04-19).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.