W poniedziałek, 22 czerwca 2026 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu zostały podpisane trzy kluczowe dokumenty umożliwiające utworzenie nowego, dużego i silnego podmiotu sektora zbrojeniowego – Wielkopolskich Zakładów Pancernych Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. W tym celu podpisano List intencyjny dotyczący utworzenia Wielkopolskich Zakładów Pancernych Hipolita Cegielskiego w Poznaniu, Umowę Społeczną – Pakt dla H. Cegielski – Poznań oraz List intencyjny – porozumienie wierzycieli H. Cegielski-Poznań.
Zdjęcia: Polska Grupa Zbrojeniowa
W uroczystości podpisania porozumień wzięli udział m.in. przedstawiciele organizacji związkowych HCP, minister aktywów państwowych Wojciech Balczun, sekretarz stanu w KPRM, rzecznik rządu Adama Szłapka, podsekretarz stanu w MAP Konrad Gołota, II wicewojewoda wielkopolski Jarosław Maciejewski, prezesa zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) Daniel Ryczek, wiceprezes zarządu ARP Marek Zaleśny, prezes zarządu Zakładów H. Cegielskiego i prezes zarządu, dyrektor generalny Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych (WZM) w Poznaniu Grzegorz Szkaradek oraz prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Adam Leszkiewicz (Polska Grupa Zbrojeniowa przejmuje poznańskie zakłady H. Cegielskiego).
Wielkopolskie Zakłady Pancerne Hipolita Cegielskiego to odpowiedź na wieloletnią dyskusję o przyszłości Cegielskiego. Otwieramy nowy rozdział dla Poznania, tworzymy perspektywę rozwoju, dajemy gwarancję miejsc pracy i budujemy silny podmiot dla polskiego bezpieczeństwa – powiedział minister aktywów państwowych Wojciech Balczun.
Obecny na uroczystości minister Adam Szłapka, sekretarz stanu w KPRM, rzecznik rządu podkreślił:
To historyczny moment. Nie tylko dla Wielkopolskich Zakładów Pancernych Hipolita Cegielskiego, ale dla samego Cegielskiego, dla Poznania i dla Wielkopolski. To opowieść o tradycji, przyszłości i porozumieniu. Bo właśnie w Cegielskim od pokoleń skupia się to, co w Poznaniu najcenniejsze – pracowitość, przedsiębiorczość i odpowiedzialność za wspólnotę. Wiceminister aktywów państwowych Konrad Gołota zaznaczył: – Budujemy coś, co ma przetrwać lata – mądrze, odpowiedzialnie i na solidnych podstawach. Dziękuję wszystkim, którzy przez ostatnie miesiące pracowali nad tym, aby ten projekt stał się rzeczywistością. To były ciężkie i długie rozmowy. Otwieramy nowy rozdział.
Stronami Listu intencyjnego w zakresie utworzenia Wielkopolskich Zakładów Pancernych Hipolita Cegielskiego w Poznaniu (WZPHC) są Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne (WZM), H. Cegielski – Poznań, Stomil-Poznań w likwidacji, Agencja Rozwoju Przemysłu oraz Polska Grupa Zbrojeniowa.
W Liście intencyjnym Strony wyraziły zamiar współpracy przy utworzeniu Wielkopolskich Zakładów Pancernych Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Celem utworzenia WZPHC jest połączenie kompetencji produkcyjnych HCP z kompetencjami serwisowo-naprawczymi WZM oraz uzyskanie efektu synergii, pozwalającego na utrzymanie i rozwój pozycji rynkowej wobec dynamicznie rosnącej konkurencji. Dzięki połączeniu WZM i HCP zachowana zostanie również marka „H. Cegielski” i kontynuowane będzie chlubne przemysłowe dziedzictwo, które wiąże się z założycielem zakładów Hipolitem Cegielskim, tradycjami i osiągnięciami zakładów Cegielskiego. Podstawą dla budowy Wielkopolskich Zakładów Pancernych Hipolita Cegielskiego w Poznaniu jest przeprowadzenie połączenia Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych z H. Cegielski – Poznań. Po połączeniu WZM zmieniłby nazwę na Wielkopolskie Zakłady Pancerne Hipolita Cegielskiego w Poznaniu.
Podpisanie poniedziałkowych umów, poprzez integrację potencjału wielkopolskich spółek zbrojeniowych i uzyskany efekt synergii, pozwoli na utworzenie Wielkopolskich Zakładów Pancernych Hipolita Cegielskiego w Poznaniu – silnego podmiotu sektora zbrojeniowego, będącego istotnym elementem systemu bezpieczeństwa państwa. Zachowana zostanie w ten sposób również marka „H. Cegielski” – tak ważna gospodarczo i historycznie dla Poznania i Wielkopolski. Połączony podmiot oznacza nowe miejsca pracy, a tym samym wzmocnienie potencjału przemysłowego, oferty produktowej i konkurencyjności Grupy PGZ – podkreślił prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Adam Leszkiewicz.
Drugi z dokumentów, który został podpisany to Umowa Społeczna – Pakt dla H. Cegielski – Poznań. Jego sygnatariuszami są strona społeczna (przedstawiciele pięciu związków zawodowych działających w HCP), HCP, WZM oraz PGZ. Umowa społeczna jest elementem dialogu prowadzonego ze stroną społeczną. Ma na celu potwierdzenie intencji i planów PGZ i HCP wobec Spółki oraz zapewnienie Strony Społecznej o jej udziale w konsultacjach działań prowadzonych wobec Spółki.
W Umowie Społecznej zapisano także, że HCP zobowiązuje się, do czasu połączenia z WZM, do utrzymania stanu zatrudnienia. Przewidziano również – w razie takiej potrzeby – wykorzystanie mechanizmu Programu Dobrowolnych Odejść, a w późniejszym okresie uzgodnienie ewentualnych zmian funkcjonowania tego programu. Zapisano również utrzymanie w dotychczasowej formie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Ponadto, zgodnie z postanowieniami Umowy Społecznej, Strony będą konsultować strategię biznesową i plany rozwoju WZPHC.
Podczas poniedziałkowej uroczystości podpisany został również List intencyjny – porozumienie wierzycieli H. Cegielski-Poznań. Jego stronami są PGZ i Operator ARP. Celem listu jest uzgodnienie wspólnego sposobu postępowania umożliwiającego realizację działań restrukturyzacyjnych w HCP.
Przed podpisaniem listów intencyjnych i umów, minister aktywów państwowych Wojciech Balczun, wiceminister Konrad Gołota i prezesa PGZ Adam Leszkiewicz złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą robotników Cegielskiego oraz wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 roku przy bramie głównej HCP.
✍️ Podpisano List intencyjny dotyczący utworzenia Wielkopolskich Zakładów Pancernych Hipolita Cegielskiego w Poznaniu S.A.
🏭 Celem jest utworzenie Wielkopolskich Zakładów Pancernych Hipolita Cegielskiego w Poznaniu S.A.
Połączenie kompetencji H. Cegielski-Poznań oraz… pic.twitter.com/8TcLoaxUAI
— Polska Grupa Zbrojeniowa🇵🇱 (@PGZ_pl) June 22, 2026
🤝 Drugim podpisanym dziś dokumentem jest Umowa Społeczna – Pakt dla H. Cegielski-Poznań S.A.
Dokument podpisali przedstawiciele strony społecznej, zarządów H. Cegielski-Poznań S.A., Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych S.A. oraz @AdamLeszkiewicz, Prezes Zarządu @PGZ_pl.
— Polska Grupa Zbrojeniowa🇵🇱 (@PGZ_pl) June 22, 2026
📄 Podpisano również List intencyjny – porozumienie wierzycieli H. Cegielski-Poznań S.A.
Dokument podpisali:
✍️ Robert Grela – Prezes Zarządu Operator @AgencjaRozwoju
✍️ @AdamLeszkiewicz – Prezes Zarządu @PGZ_pl🔧 Porozumienie umożliwi realizację działań restrukturyzacyjnych… pic.twitter.com/maaBaBqjDi
— Polska Grupa Zbrojeniowa🇵🇱 (@PGZ_pl) June 22, 2026
🗣️ – Wielkopolskie Zakłady Pancerne Hipolita Cegielskiego to odpowiedź na wieloletnią dyskusję o przyszłości Cegielskiego. Otwieramy nowy rozdział dla Poznania, tworzymy perspektywę rozwoju, dajemy gwarancję miejsc pracy i budujemy silny podmiot dla polskiego bezpieczeństwa –… pic.twitter.com/KPXE9rrEsf
— Polska Grupa Zbrojeniowa🇵🇱 (@PGZ_pl) June 22, 2026
🗣️ – To historyczny moment. Nie tylko dla Wielkopolskich Zakładów Pancernych Hipolita Cegielskiego, ale dla samego Cegielskiego, dla Poznania i dla Wielkopolski. To opowieść o tradycji, przyszłości i porozumieniu. Bo właśnie w Cegielskim od pokoleń skupia się to, co w Poznaniu… pic.twitter.com/y0nb3xMi1Z
— Polska Grupa Zbrojeniowa🇵🇱 (@PGZ_pl) June 22, 2026
🗣️ – Budujemy coś, co ma przetrwać lata – mądrze, odpowiedzialnie i na solidnych podstawach. Dziękuję wszystkim, którzy przez ostatnie miesiące pracowali nad tym, aby ten projekt stał się rzeczywistością. To były ciężkie i długie rozmowy. Otwieramy nowy rozdział – @KonradGolota,… pic.twitter.com/UK198apQZX
— Polska Grupa Zbrojeniowa🇵🇱 (@PGZ_pl) June 22, 2026
🗣️ – Integracja potencjału wielkopolskich spółek zbrojeniowych i uzyskany efekt synergii pozwoli na utworzenie silnego podmiotu sektora obronnego, będącego istotnym elementem systemu bezpieczeństwa państwa. Zachowana zostanie również marka H. Cegielski – tak ważna gospodarczo i… pic.twitter.com/ELRMUFzlyL
— Polska Grupa Zbrojeniowa🇵🇱 (@PGZ_pl) June 22, 2026
🗣️ – Polska Grupa Zbrojeniowa chce być liderem i integratorem polskiego przemysłu obronnego. Tego nie da się zadekretować. Na taką rolę trzeba zapracować skutecznością, współpracą i realizacją konkretnych projektów. Dążymy do tego krok po kroku – @AdamLeszkiewicz, Prezes Zarządu… pic.twitter.com/2yGnTzfVgm
— Polska Grupa Zbrojeniowa🇵🇱 (@PGZ_pl) June 22, 2026
🗣️ – Budujemy domenę pancerną opartą na trzech równorzędnych ośrodkach: Poznaniu, Stalowej Woli i Gliwicach. Nie po to, by ze sobą konkurowały, ale by współpracowały i wspólnie realizowały programy dla bezpieczeństwa Polski – @AdamLeszkiewicz, Prezes Zarządu PGZ.
📍@wuw_poznan pic.twitter.com/Smbs7QUJ19
— Polska Grupa Zbrojeniowa🇵🇱 (@PGZ_pl) June 22, 2026
🏭🇵🇱 Pancerna Wielkopolska rośnie w siłę.
W @wuw_poznan podpisano dziś trzy kluczowe dokumenty otwierające drogę do utworzenia Wielkopolskich Zakładów Pancernych Hipolita Cegielskiego w Poznaniu S.A.
W wydarzeniu wzięli udział:
• @wbalczun – Minister Aktywów Państwowych
•… pic.twitter.com/rjDRb7TOBv— Polska Grupa Zbrojeniowa🇵🇱 (@PGZ_pl) June 22, 2026
Czytaj także:




















