13 stycznia br. estońska spółka Milrem Robotics poinformowała o podpisaniu wieloletniej umowy z Agencją Wsparcia i Zamówień NATO NSPA (NATO Support and Procurement Agency) na realizację prac badawczo-rozwojowych i testów (Concept Development and Experimentation, CD&E) z systemami robotycznymi i autonomicznymi (robotics and autonomous systems, RAS) na rzecz wojsk lądowych Włoch (Esercito Italiano).
Estońska Milrem Robotics podpisała umowę z Agencją Wsparcia i Zamówień NATO na realizację prac badawczo-rozwojowych i testów z systemami robotycznymi na rzecz wojsk lądowych Włoch / Zdjęcie: Milrem Robotics
Program ma na celu opracowanie i zbadanie technologii RAS oraz zaktualizowanie strategii robotyzacji włoskich wojsk lądowych i nakreślenie planu wdrażania systemów robotycznych i bezzałogowych oraz powiązanych z nimi technologii. Milrem Robotics zajmie się opracowaniem ścieżki, w jaki sposób technologia, systemy i architektura robotyczna mogą wygenerować korzyści operacyjne dla sił zbrojnych podczas działań w terenie zurbanizowanym (Milrem Robotics na DSEI 2021).
Kuldar Väärsi, dyrektor generalny Milrem Robotics, powiedział:
Milrem Robotics jest dumny, że został wybrany jako partner wspierający włoskie siły zbrojne w jednej z najbardziej zaawansowanych i wymagających inicjatyw RAS CD&E na świecie. Ten program jest zgodny z naszymi podstawowymi kompetencjami jako integratora systemów dla technologii autonomicznych i robotycznych.
Ambicje włoskich wojsk lądowych polegają na wykorzystaniu umiejętności prototypowania i możliwości technologicznych w celu wykazania przyszłych korzyści operacyjnych, a także na określeniu krótko- i średnioterminowych (5-15 lat) inicjatyw transformacyjnych na rzecz rozwoju zdolności operacyjnych systemów klasy RAS (Współpraca Milrem Robotics z Otokarem).
Zakres współpracy będzie polegać na pozyskiwaniu, analizowaniu i dostarczaniu danych wspierających decyzje ze wszystkich etapach procesu eksperymentów, wynikających z działań w terenie, gier wojennych, modelowania i symulacji, innowacyjnych technologii itp., które odpowiedzą na wyzwania określone w umowie. Zakres umowy obejmuje systemy dowodzenia i kontroli (C2), silnik autonomii, integrację systemów z możliwościami stron trzecich, testowanie kilku bezzałogowych pojazdów naziemnych i powietrznych oraz różnorodnych czujników i efektorów (Milrem Robotics wesprze modernizację estońskich CV90).
Milrem Robotics opracowała bezzałogową samobieżną platformy gąsienicową THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) oraz bojowy pojazd bezzałogowy Type X RCV (Robotic Combat Vehicle). Ten pierwszy był prezentowany już dla włoskich wojsk lądowych, o czym informowano 3 listopada 2020. Rozpoczęto wówczas program oceny i analizy wdrażania inteligentnych systemów uzbrojenia IS-IA² (Intelligent Systems Implementation Analysis and Assessment) w Esercito Italiano (THeMIS zaprezentowany we Włoszech).
Estońska spółka stoi też na czele europejskiego konsorcjum iMUGS (integrated Modular Unmanned Ground System), które ma opracowań wspólną platformę bezzałogową oraz związane z nią technologie. Została również zaproszona przez europejską agencję kosmiczną ESA do opracowania autonomicznych systemów sterowania na potrzeby przyszłych programów bezzałogowych łazików międzyplanetarnych (iMUGS: Bezzałogowce do ustanawiania sieci 4G i 5G, Milrem Robotics w europejskim programie łazików międzyplanetarnych).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.