W piątek, 1 grudnia, amerykańska spółka Oshkosh Defense poinformowała, że otrzymała dwa zlecenia od Ministerstwa Obrony Izraela na dostawę wielozadaniowych pojazdów opancerzonych JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) z przeznaczeniem dla tamtejszych Sił Obronnych (Cawa ha-Hagana le-Jisra’el) (JLTV ponownie od Oshkosh Defense).
Pierwsza umowa będzie realizowana procedurą rządową FMS (Foreign Military Sales) za pośrednictwem Departamentu Obrony USA i opiewa na 75 egzemplarzy pojazdów w nieujawnionej wersji za 29 mln USD (115,26 mln zł) z terminem realizacji do końca września 2025. Druga umowa z kolei będzie realizowana procedurą komercyjną DCS (Direct Commercial Sales) bezpośrednio u producenta i opiewa na kilkadziesiąt kolejnych egzemplarzy. Nie podano wartości drugiej z umów.
Jesteśmy dumni, że możemy wspierać izraelskie siły zbrojne flotą opancerzonych i wysoce mobilnych lekkich pojazdów taktycznych – powiedział Tim Bleck, starszy wiceprezes Oshkosh Corporation i prezes Oshkosh Defense. Od ponad dziesięciu lat współpracujemy z Ministerstwem Obrony Izraela nad wieloma programami i nie możemy się doczekać, aby wykazać nasze ciągłe zaangażowanie we współpracę z programem JLTV.
Oshkosh Defense jest jedynym producentem OEM* (oryginalny producent wyposażenia – przyp. red.), który może dostarczać pojazdy JLTV poprzez procedurę komercyjną DCS by w dalszym ciągu wspierać siły NATO, sojusznicze i koalicyjne, które chcą zmodernizować swoje siły zbrojne za pomocą sprawdzonego na polu walki w zakresie ładowności, wydajności, ochrony i łączności JLTV.
*W tym roku Departament Obrony USA zlecił uruchomienie drugiej linii produkcyjnej pojazdów JLTV w udoskonalonej wersji A2 spółce AM General oraz produkcję co najmniej 20 682 pojazdów wraz z ok. 20 tys. przyczep Navistar Defense (Navistar Defense wyprodukuje przyczepy do JLTV, Druga umowa na JLTV z AM General, Produkcja JLTV także w AM General).
Warto wspomnieć, że 15 listopada br. w mediach amerykańskich pojawiła się informacja z nieoficjalną listą uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, jakie Stany Zjednoczone przekazały Izraelowi w związku z trwającą wojną z Hamasem. Na liście znalazło się bowiem 75 pojazdów JLTV, co było pierwszą publiczną wzmianką o tym, że państwo żydowskie dołącza do rodziny użytkowników JLTV. Osobną kwestią jest pytanie, czy pojazdy już zostały dostarczone czy jeszcze nie, gdyż doniesienia medialne, bez potwierdzenia ze strony czynników oficjalnych, mogą być nieprecyzyjne w tej materii.
Niemniej, Izrael stanie się drugim azjatyckim użytkownikiem pojazdów JLTV, po Mongolii, o czym informowano 16 listopada (Mongolia pierwszym azjatyckim odbiorcą JLTV).
Jak dotąd na zakup pojazdów JLTV, których produkcja niedawno przekroczyła 20 tysięcy egzemplarzy, oprócz amerykańskich sił zbrojnych jako głównego użytkownika (w planach zakup łącznie ok. 65 tys. pojazdów), zdecydowały się: Czarnogóra, Litwa, Macedonia Północna, Słowenia, Słowacja, Rumunia, Belgia i Brazylia. Potencjalnymi przyszłymi użytkownikami mogą zostać Wielka Brytania, Grecja, Portugalia i Polska (26 pojazdów opancerzonych M1279A1 JLTV w wariancie transportowym).
Jeśli chodzi o pojazdy taktyczne 4×4, to Siły Obronne Izraela dysponują transporterami opancerzonymi Wolf (ok. 300 egz.), AIL Storm (ok. 700), HMMWV (ponad 2000), MDT David (ok. 400) i Plasan SandCat (79) (Hyrax oferowany izraelskiej armii).
Z uwagi na małą liczbę zamawianych JLTV, można przypuszczać że będą służyć do zabudowy pod platformy specjalnego przeznaczenia. Zwłaszcza, że JLTV były integrowane np. z izraelskimi 120-mm moździerzami Elbit Systems SPEAR czy wyrzutniami przeciwpancernych pocisków kierowanych Rafael Spike NLOS. W przyszłości Izrael mógłby zdecydować się, aby wdrażać JLTV jako następców HMMWV, dla których został zresztą zaprojektowany w Stanach Zjednoczonych.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.