15 marca podległa pod duńskie ministerstwo obrony agencja zakupów obronnych FMI (Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse; występuje też pod angielskim akronimem DALO, Defence Acquisition and Logistics Organization) poinformowała o wyborze oferowanego przez spółkę joint venture EuroSpike (złożonej z Rafael Advanced Defense Systems, Diehl Defence i Rheinmetall Electronics) przeciwpancernego pocisku kierowanego 5. generacji dalekiego zasięgu Spike LR2 (Long Range) (C20 DMR dla Danii).
Dania stanie się siódmym użytkownikiem Spike LR2 na świecie / Zdjęcie: Rafael Advanced Defense Systems
Zakup nieokreślonej liczby pocisków wraz z przenośnymi wyrzutniami z zespołem kierującym ICLU (Integrated Control Launch Unit), a także symulatorów i wyposażenie szkoleniowego o nieujawnionej wartości zostanie zrealizowane za pośrednictwem Agencji Wsparcia i Zamówień NATO NSPA (NATO Support and Procurement Agency) w latach 2021-2025. FMI/DALO otrzymało od NATO NSPA gwarancję szybkiej dostawy, dobrej ceny i stabilności realizacji, dzięki obowiązującej umowie ramowej sojuszniczej agencji z dostawcą.
Broń, określana lokalnie jako panserværnsmissilsystemet (PVMS), trafi w pierwszej kolejności do formowanej 1. Brygady oraz batalionu piechoty lekkiej 2. Brygady królewskich wojsk lądowych (Hæren), a docelowo do jednostek rozpoznawczych i piechoty. Rozpoczną się również przygotowania do integracji jej z nowymi zdalnie sterowanymi modułami uzbrojenia (zsmu) Kongsberg Protector na pojazdach: transporterach opancerzonych MOWAG Piranha V i lekkich pojazdów patrolowych GDELS-MOWAG Eagle V (Duńskie Piranha V z Kongsberg Protector, Duńskie Piranha V w linii).
Jak powiedział płk Christian Brejner Ishøj, szef działu Capacity Centre Land w FMI/DALO, Spike LR2 zapewni wojsku możliwość walki zarówno z pojazdami średnio- i jak i ciężko opancerzonymi, jak i ufortyfikowanymi pozycjami bojowymi itp. na średnich dystansach.
Tym samym Dania stanie się siódmym użytkownikiem pocisków w tej wersji na świecie (m.in. po Izraelu i Australii) i czwartym w NATO (po Łotwie, Estonii i Słowacji). Pociski te są kompatybilne wstecznie ze starszą wersją LR, która jest na wyposażeniu sił zbrojnych m.in. Hiszpanii, Niderlandów, Niemiec, Polski, Słowenii czy Włoch – łącznie czternaście państw NATO użytkuje Spike w wersjach LR i LR2 (Spike LR na słoweńskich JLTV, Słowacja kupuje ppk Spike LR2).
Opis
Spike LR2 ujawniono 29 maja 2017, a oficjalna premiera miała miejsce podczas Międzynarodowego Salonu Lotniczego w Paryżu, który odbył się 19-25 czerwca tego roku. Pociski można zintegrować z dowolnym wozem bojowym, śmigłowcem szturmowym, jednostką pływającą czy wyrzutnią holowaną SPARC, a także może być przenoszony przez pojedynczego żołnierza (US Army testowała Spike SR).
Pocisk ma masę 12,7 kg i jest lżejszy od Spike LR1. Rafael zastosował nową, tandemową głowicą kumulacyjną o przebijalności zwiększonej o 30%. Standardowy zasięg ma wynosić maksymalnie 5,5 km, a w przypadku śmigłowców, dzięki radiowej transmisji danych, nawet 10 km. Wielozadaniowa głowica bojowa jest w pełni kontrolowana przez użytkownika, decydującego o momencie detonacji (Spike MR dla Tajlandii).
Głowica optoelektroniczna została wyposażona w niechłodzony czujnik podczerwieni oraz kolorową kamerę telewizyjną wysokiej rozdzielczości. Dzięki odpowiednim algorytmom, pocisk może inteligentnie śledzić cele i zwalczać te o niskiej sygnaturze termicznej. Może też, dzięki systemowi nawigacji inercyjnej naprowadzać się na zadane współrzędne geograficzne. Pocisk ma także neutralizować aktywne systemy obrony wozów bojowych.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.