We wtorek, 26 maja 2026, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, PGZ Stocznia Wojenna porozumiała się ze Stocznią Szczecińską „Wulkan” na wykonanie bloku dziobowego kadłuba okrętu ratowniczego budowanego w ramach programu o kryptonimie Ratownik dla Marynarki Wojennej RP. Blok zostanie wykonany w Szczecinie, a następnie przetransportowany do Gdyni, gdzie trwa główna budowa jednostki.
Zdjęcia: PGZ Stocznia Wojenna
Okręt ratowniczy powstaje w PGZ Stoczni Wojennej od 26 listopada 2025, gdy miało miejsce pierwsze cięcie blach, a 4 lutego br. położono stępkę. Zlecenie wykonania bloku dziobowego szczecińskiej stoczni jest elementem planowej organizacji procesu budowy i standardową praktyką stosowaną w przemyśle okrętowym. PGZ Stocznia Wojenna korzysta z podobnego modelu przy budowie fregat programu Miecznik – blok dziobowy pierwszej z nich, Wichra, zrealizowała stocznia Crist, a blok rufowy drugiej, Burzy, wykona Stocznia Remontowa Nauta. Rozwiązanie to pozwala na optymalne rozłożenie obciążenia pracą, skrócenie czasu budowy i angażowanie specjalizowanych zdolności produkcyjnych tam, gdzie jest to najbardziej uzasadnione.
Zakres prac Stoczni Szczecińskiej „Wulkan” obejmuje prefabrykację i montaż sekcji kadłuba, scalenie bloku dziobowego, częściowe malowanie oraz wstawienie i montaż głównych urządzeń – pędnika azymutalnego, sterów strumieniowych i kompletnego zestawu urządzeń kotwiczno-cumowniczych. Gotowy blok zostanie przygotowany do transportu i dostarczony do Gdyni.
Umowa wzmacnia program local content konsekwentnie realizowany przez Polską Grupę Zbrojeniową – zarówno w obszarze dostaw systemów i wyposażenia, jak i kooperacji przemysłowej. Zaangażowanie stoczni ze Szczecina oznacza, że przy budowie okrętu ratowniczego dla Marynarki Wojennej RP pracują równocześnie dwa polskie zakłady: PGZ Stocznia Wojenna jako główny wykonawca i integrator oraz Stocznia Szczecińska „Wulkan” jako wykonawca bloku dziobowego.
Program „Ratownik” realizujemy konsekwentnie, zgodnie z harmonogramem i z pełnym zaangażowaniem polskiego przemysłu. Zlecenie bloku dziobowego Stoczni Szczecińskiej „Wulkan” jest wyrazem zaufania do kompetencji szczecińskich stoczniowców, ale też świadomego wyboru – chcemy, żeby z tego programu korzystał polski przemysł i polskie miejsca pracy, od Gdyni po Szczecin. Budując okręt ratowniczy dla Marynarki Wojennej RP, pokazujemy, że polskie stocznie potrafią ze sobą współpracować i że ta współpraca przynosi konkretne efekty. Wierzymy w polskie stocznie – i podpisana dziś umowa jest tego najlepszym dowodem – powiedział Marcin Ryngwelski, prezes zarządu PGZ Stoczni Wojennej.
Doceniamy zaufanie, jakim PGZ Stocznia Wojenna obdarzyła Szczecin. Program „Ratownik” to dla naszego zakładu przełomowy moment – powrót do realizacji wymagających projektów okrętowych o znaczeniu obronnym. Szczecińscy stoczniowcy mają kompetencje i zaplecze, by podołać temu zadaniu. Zrealizujemy je zgodnie z oczekiwaniami Zamawiającego i partnera – zapewnił Radosław Kowalczyk, prezes Stoczni Szczecińskiej „Wulkan”.
Uroczystość podpisania umowy odbyła się przed nowobudowanym dokiem szczecińskiej stoczni z udziałem Arkadiusza Marchewki, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Adama Rudawskiego, Wojewody Zachodniopomorskiego, Olgierda Geblewicza, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, posła Patryka Jaskulskiego, przedstawiciela Komisji Obrony Narodowej Sejmu RP, oraz Aleksandry Skibniewskiej, Prezes Zarządu Funduszu Rozwoju Spółek S.A.
Grafiki: PGZ Stocznia Wojenna
Okręt ratowniczy projektu 108 w ramach programu Ratownik będzie dużą jednostką o wyporności około 6500 ton, długości ok. 96 metrów i szerokości 18,8 m. Okręt ma dysponować prędkością ok. 18 węzłów oraz zasięgiem ok. 6000 mil morskich. Załoga ma składać się z około 100 osób, dodatkowo przewidziano miejsca dla kolejnych 9 ludzi. Okręt zastąpi wysłużone jednostki ratownicze Marynarki Wojennej RP i będzie służył zarówno jako zasób narodowy, jak i w ramach operacji NATO.
8 października 2025 podczas 23. Międzynarodowych Targów Morskich i Militarnych BALTEXPO w Gdańsku, PGZ Stocznia Wojenna podpisano umowę z niemiecką spółką Schottel na dostawę pędników azymutalnych do Ratownika.
6 grudnia 2025 podpisano w Kanadzie kontrakt z OSI Maritime Systems na dostawę zintegrowanego systemu nawigacyjno-mostowego IBNS (Integrated Bridge & Navigation System), który będzie wariantem zaawansowanego systemu INTS (Integrated Navigation & Tactical System).
10 grudnia 2025 podpisano umowę z brytyjską spółką James Fisher and Sons PLC (JFD) na integrację zaawansowanego systemu nurkowania saturacyjnego i ratownictwa okrętów podwodnych.
Z kolei 20 lutego br. podpisano umowę z norweską spółką STADT Naval AS na dostawę kompleksowego układu napędowego.
Wodowanie okrętu zaplanowano na rok 2027, zaś przekazanie zamawiającemu ma nastąpić w końcu roku 2029.
"Wierzymy w polskie stocznie" – i dziś to udowadniamy. Stocznia Szczecińska "Wulkan" dołącza do budowy okrętu ratowniczego Ratownik jako wykonawca bloku dziobowego. Polskie stocznie, polska kooperacja, polskie bezpieczeństwo morskie. 🤝#Ratownik #BudujemyBezpieczeństwoMorskie… pic.twitter.com/YxzJbaB60G
— PGZ Stocznia Wojenna ⚓ (@StoczniaWojenna) May 26, 2026
Czytaj także:









