Jak poinformowały 26 maja br. niemieckie dzienniki Der Spiegel i Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung władze Ukrainy poprosiły Niemcy o możliwość dostarczenia lotniczych pocisków manewrujących Taurus KEPD 350. Kwestia ta miała pojawić się podczas spotkania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i kanclerza Niemiec Olafa Scholza w Berlinie, 14 maja br., a teraz potwierdza to Federalne Ministerstwo Obrony Niemiec.
Zdjęcie: Saab Defence and Security
O ile doniesień medialnych nie skomentował rzecznik prasowy Urzędu Kanclerskiego, ale potwierdziła je rzeczniczka resortu obrony, nie precyzując o jaką liczbę pocisków wnioskował Kijów. Wiadomo tylko, że oficjalny wniosek w tej sprawie został złożony kilka dni wcześniej.
Co ciekawe, o tej kwestii mówił już 23 maja br. w wywiadzie dla dziennika Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND), polityk Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) i emerytowany pułkownik Roderich Kiesewetter, więc temat musiał już być omawiany w kuluarach.
Jeśli Niemcy zgodzą się na przekazanie partii Taurus KEPD 350, będzie to drugi typ nowoczesnego zachodniego pocisku manewrującego obok już przekazanych brytyjskich MBDA Storm Shadow i obiecanych niedawno francuskich SCALP-EG (jest to ten sam typ uzbrojenia, tylko ma inne oznaczenie w zależności od użytkownika – przyp. red.).
Opis
Pociski o obniżonym przekroju radarowym typu Taurus KEPD 350 (Target Adaptive Unitary and dispenser Robotic Ubiquity System – Kinetic Energy Penetration Destroyer) zostały opracowane przez spółkę joint venture Taurus Systems złożoną z LFK-Lenkflugkörpersysteme (obecnie MBDA Deutschland) i Bofors Missiles (obecnie Saab Bofors Dynamics, część Saab Defence and Security).
Pocisk ma 5,1 m długości, 1,015 m średnicy (w tym 0,63 m szerokości i 0,32 m wysokości kadłuba), 2,065 m rozpiętości skrzydeł i 1400 kg masy. Napęd stanowi silnik turboodrzutowy dwuprzepływowy Williams F121-WR-115 o ciągu 6,67 kN, który zapewnia zasięg lotu ponad 500 km, na pułapie minimalnym 30-40 m i prędkość Ma0,6-0,95.
Jest uzbrojony w dwustopniową (tandemową) głowicę bojową MEPHISTO (Multi-Effect Penetrator, HIgh Sophisticated and Target Optimised) o masie 481 kg z prekursorem penetrującym ścianę celu i ładunkiem zasadniczym detonującym w jego wnętrzu oraz programowalny inteligentny zapalnik uniwersalny PIMPF w technologii SHAFT (Smart Hard target Attack Fuzing Technology).
Pocisk używa kombinowanego systemu nawigacji Tre-Tec, złożonego z nawigacji zliczeniowej, satelitarnej GPS (12-kanałowej), radiowysokościomierza oraz elektrooptycznego systemu dopasowania obrazu TERPROM, porównującego fotografie satelitarne zapisane w pamięci komputera pocisku z obrazem rzeczywistym celu (czujnik oparty na antymonku indu i pracujący w paśmie 3-5 µm). Celność wynosi ok. 3 m.
Niemcy zamówiły 600 pocisków za 570 mln EUR (po cenie jednostkowej 950 tys. EUR) z dostawami w latach 2005-2010, które trafiły na uzbrojenie samolotów myśliwsko-bombowych Panavia Tornado IDS (w dalszej kolejności Eurofighter Typhoon). Jeden samolot może przenieść maksymalnie dwa pociski na węzłach podskrzydłowych.
Pociski trafiły też na eksport do Korei Południowej (wariant Taurus KEPD 350K z nawigacją GPS z SAASM od Rockwell Collins) na wyposażenie F-15K Slam Eagle (Zamówiono 280 pocisków) oraz do Hiszpanii na EF-18 Hornet (zamówiono 43 pociski). Powstał też mniejszy wariant Taurus KEPD 350MR (aka. KEPD 350K-2) o zasięgu zredukowanym do 300 km, który trafi na nowe południowokoreańskie KF-21 Boramae oraz FA-50 Block 20.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.