31 stycznia br. agencja prasowa Reuters, powołując się na dwóch wyższych urzędników amerykańskich poinformowała, że administracja prezydenta USA Joe Bidena przygotowuje się do ogłoszenia kolejnego pakietu wsparcia wojskowego Ukrainie o łącznej wartości ponad 2,125 mld USD (9,22 mld zł), który obejmie m.in. artyleryjską amunicję precyzyjną GLSDB (Ground-Launched Small Diameter Bomb). Współproducent systemu, amerykańska spółka Boeing, zaoferowała rządowi federalnemu możliwość takiej dostawy pod koniec listopada ub. r. (USA rozważają dostarczenie amunicji precyzyjnej GLSDB do Ukrainy).
Grafika: Saab Defence and Security
Oczekuje się, że pakiet zostanie ogłoszony przez Departament Obrony USA jeszcze w tym tygodniu. Oprócz rzeczonych GLSDB ma obejmować wsparcie techniczne dla planowanej do przekazania baterii systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot i bojowych wozów piechoty M2A2 ODS Bradley, kolejne zestawy przeciwlotnicze MIM-23 HAWK, kolejną kierowaną amunicję artyleryjską GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System), pojazdy minoodporne klasy MRAP (Mine Resistant Ambush Protected), przeciwpancerne pociski kierowane FGM-148 Javelin, zestawy do zwalczania bezzałogowców, radary kontrbateryjne i nadzoru powietrznego, amunicję, sprzęt łączności czy bezzałogowce RQ-20 Puma. Znajdzie się również sprzęt medyczny, który pozwoli na wyposażenie trzech szpitali polowych, dostarczanych przez sojuszników (Pierwsze M2A2 ODS Bradley dla Ukrainy, Wołodymyr Zełenski z wizytą w USA, Rheinmetall dostarczy szpital polowy dla Ukrainy).
Środki finansowe, w wysokości 1,725 mld USD (7,48 mld zł) mają pochodzić z funduszu Departamentu Obrony o nazwie Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), a pozostałe ponad 400 mln USD (1,73 mld zł) z funduszy mechanizmu Presidential Drawdown Authority. Poprzedni, 30. pakiet pomocy wojskowej ogłoszono 19 stycznia. Oczekuje się, że w ramach 31. pakietu na liście uzbrojenia znajdzie się 31 czołgów M1A2 Abrams wraz 8 wozami zabezpieczenia technicznego M88, których plan dostaw ogłoszono 25 stycznia (USA przekażą Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams, Kolejne Bradley i Stryker dla Ukrainy).
Co ciekawe, administracja amerykańska miała po raz kolejny odmówić dostarczenia Ukrainie taktycznych pocisków balistycznych MGM-140 ATacMS (Army Tactical Missile System) o zasięgu do 300 km, o które rząd w Kijowie prosi od wielu miesięcy.
Artyleryjska amunicja precyzyjna GLSDB, opracowana w kooperacji Boeinga ze szwedzką spółką Saab Defence and Security składa się z silnika rakietowego pocisku M26 DPICM (Dual-Purpose Improved Conventional Munition) klasy ziemia-ziemia i precyzyjnej bomby szybującej GBU-39B SDB I (Small Diameter Bomb) i ma masę 270 kg. Może być wystrzeliwana z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych produkcji zachodniej w siłach zbrojnych Ukrainy, a więc M142 HIMARS, M270B1 MLRS, MARS II i LRU.
Zasada działania jest prosta. Bomba wynoszona jest za pomocą M26 DPICM na wysokość ponad 12 km i odległość 17 km, a następnie jest kierowana na cel za pomocą nawigacji inercyjnej i satelitarnej INS/GPS z modułem SAASM, aby w końcowej fazie przejść na naprowadzanie laserowe. Skuteczny zasięg szacowany jest na ponad 150 km, a producenci deklarują możliwość jego zwiększenia do 200 km.
Bombę SDB I wyposażono w głowicę odłamkowo-burzącą o masie 93 kg, która może przebić 910 mm zbrojonego betonu. Czas lotu to 8 minut dlatego rozważane jest zastosowanie w GLSDB łącza danych, umożliwiającego korektę miejsca trafienia. Zarówno bomby SDB I, jak i pociski M26 DPICM są powszechne w amerykańskim arsenale, zwłaszcza że są nadwyżki po wycofaniu się USA z Afganistanu.
GLSDB jest rozwijany przez obie spółki dla zwiększenia skuteczności precyzyjnego rażenia na znacznych dystansach, szczególnie do eliminowania celów o znaczeniu strategicznym lub trudnych do zniszczenia przez klasyczną amunicję artyleryjską i rakietową. Szacowany koszt jednostkowy to 40 tys. USD. W październiku ub. r. dyrektor generalny Saaba Micael Johansson powiedział o GLSDB: Wkrótce spodziewamy się na to umów.
Pierwszy częściowy test broni zrealizowano w Szwecji w 2015, natomiast pełnowymiarowy w 2017 we współpracy z Centrum Badań i Rozwoju Systemów Lotniczych i Rakietowych US Army (US Army Aviation and Missile Research Development and Engineering Center, AMRDEC). Sam pocisk został ujawniony publicznie jednak dopiero podczas paryskich targów Eurosatory 11-16 czerwca 2018. Kolejny test zrealizowano w październiku 2018 w Norwegii (Kolejna próba GLSDB, Test amunicji artyleryjskiej GLSDB).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.