14 października szwedzka spółka Saab Defence and Security poinformowała, że wspólnie z Boeingiem 26 września przeprowadziła kolejną udaną próbę pocisku artyleryjskiego GLSDB (Ground-Launched Small Diameter Bomb). Strzelanie odbywały się na norweskim poligonie Andøya w pobliżu fiordu Andfjorden na granicy okręgów Nordland i Troms.
GLSDB będzie kompatybilny z wyrzutniami polowymi M270A1/C1 MLRS, M142 HIMARS czy K239 Chunmoo K-MLRS, a także kontenerowymi wyrzutniami okrętowymi lub rozmieszczonymi na lądzie
Podczas próby pocisk wystrzelono z sześcioprowadnicowej wyrzutni umieszczonej w niestandardowym 20-stopowym kontenerze. Precyzyjnie trafił w wyznaczony cel morski znajdujący się w odległości 130 km. Zasięg maksymalny szacowany jest na ponad 150 km, a producenci deklarują możliwość jego zwiększenia do 200 km.
Całość opracowana przez norweskie siły zbrojne (Forsvaret) może być umieszczona na dowolnej platformie bez konieczności integracji z systemami uzbrojenia. GLSDB będzie mógł być odpalany przez wyrzutnie rakietowe kompatybilne z pociskami rakietowymi M26 (na przykład M270A1/C1 MLRS, M142 HIMARS i K239 Chunmoo K-MLRS) oraz wyrzutnie okrętowe.
Pocisk artyleryjski GLSDB przetestowano na poligonie Andøya, gdzie m.in. dwukrotnie w 2016 i 2019 Marynarka Wojenna RP przeprowadziła strzelania rakietowe pocisków przeciwokrętowych NSM (Naval Strike Missile) / Zdjęcie i grafika: Saab Defence and Security
GLSDB jest rozwijany dla zwiększenia skuteczności precyzyjnego rażenia na znacznych dystansach, szczególnie do eliminowania celów o znaczeniu strategicznym lub trudnych do zniszczenia przez klasyczną amunicję artyleryjską i rakietową.
Pierwszy pełnowymiarowy test groni został przeprowadzony w 2017 we współpracy z Centrum Badań i Rozwoju Systemów Lotniczych i Rakietowych US Army (US Army Aviation and Missile Research Development and Engineering Center, AMRDEC). Sam pocisk został ujawniony jednak dopiero podczas paryskich targów Eurosatory 11-16 czerwca 2018 (Test amunicji artyleryjskiej GLSDB, 2018-06-13).
Opis
GLSDB o masie 270 kg składa się z silnika rakietowego pocisku M26 DPICM (Dual-Purpose Improved Conventional Munition) klasy ziemia-ziemia i precyzyjnej bomby szybującej GBU-39B SDB I (Small Diameter Bomb). Ta ostatnia wynoszona jest na wysokość ponad 12 km i odległość 17 km, a następnie jest kierowana na cel za pomocą nawigacji inercyjnej i satelitarnej INS/GPS z modułem SAASM, aby w końcowej fazie przejść na naprowadzanie laserowe.
Bombę SDB I wyposażono w głowicę odłamkowo-burzącą o masie 93 kg, która może przebić 910 mm zbrojonego betonu. Czas lotu to 8 minut dlatego rozważane jest zastosowanie w GLSDB łącza danych, umożliwiającego korektę miejsca trafienia.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.