Jak poinformował portal branżowy The Drive 6 marca br., podczas spotkania z dziennikarzami przy okazji konferencji Air Warfare Symposium stowarzyszenia Air and Space Forces Association, zorganizowanego w Aurora, w stanie Kolorado, padło potwierdzenie doniesień prasowych, że siły zbrojne Ukrainy w ramach pomocy wojskowej otrzymały zestawy naprowadzania o wydłużonym zasięgu JDAM-ER (Joint Direct Attack Munition-Extended Range) do bomb lotniczych. Taką deklarację złożył gen. James B. Hecker, dowódca Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce (USAFE-AFAFRICA), podległych Dowództwu Europejskiemu Stanów Zjednoczonych (US European Command).
Zdjęcie poglądowe: Siły Obronne Australii
Pierwsze doniesienia prasowe w tej sprawie pojawiły się już 20 grudnia ub. r. na łamach CNN, w przededniu wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie. Była wówczas mowa o kolejnym pakiecie uzbrojenia dla sił zbrojnych Ukrainy, jednak późniejszych oficjalnych informacjach Departamentu Obrony USA w tej sprawie zabrakło wzmianki o tym. Kolejne doniesienia w tej sprawie pojawiły się na łamach agencji prasowej Bloomberg, 21 lutego br., ale władze amerykańskie nadal nie potwierdzały tych rewelacji (Wołodymyr Zełenski z wizytą w USA).
Aż do wczoraj. Generał James B. Hecker ujawnił, że zestawy konwersyjne JDAM-ER zostały dostarczone na Ukrainę w ostatnich tygodniach: Ostatnio wysłaliśmy właśnie amunicję precyzyjną [na Ukrainę], która ma pewien zasięg i szybuje nieco dalej niż bomba grawitacyjna i ma precyzję – powiedział Hecker. To najnowsza zdolność, którą mogliśmy im dać prawdopodobnie w ciągu ostatnich trzech tygodni. Później amerykański generał potwierdził, że chodzi konkretnie o JDAM-ER.
Hecker podkreślił również, że całkowita liczba zestawów JDAM-ER, którymi obecnie dysponuje Ukraina, jest ograniczona. Mają ich dość, aby wykonać kilka uderzeń – powiedział.
Zestawy konwersyjne JDAM są integrowane z bombami ogólnego przeznaczenia serii Mark 80 (Mk 80) o wagomiarach 227 kg (Mk 82), 454 kg (Mk 83) i 907 kg (Mk 84), tworząc bomby precyzyjne o nazwach, kolejno, GBU-38, GBU-32 i GBU-31. Pozwalają na wydłużenie zasięgu szybowania i punktowe rażenie celu naziemnego w odległości do 24 km od miejsca zrzutu z samolotu-nosiciela szybowania, dzięki kombinacji nawigacji satelitarnej (GPS) i zliczeniowej (INS).
Jeśli chodzi o zestawy o wydłużonym zasięgu JDAM-ER, to w 2006 Boeing Australia wraz z australijską Defence Science and Technology Organisation testowały ulepszony wariant GBU-38 o wagomiarze 227 kg, natomiast w 2009 Boeing testowała podobną wersję GBU-31 o wagomiarze 907 kg we współpracy z Koreą Południową. Ulepszone zestawy konwersyjne pozwoliły na wydłużenie zasięgu do ponad 80 km.
Jednak w przypadku Ukrainy może chodzić inne uzbrojenie. Generał Hecker podczas spotkania z dziennikarzami użył nazwy GBU-62, jednak dotąd znane uzbrojenie pod tą nazwą to w istocie nowe precyzyjne miny morskie GBU-62(V)1/B Quickstrike-ER o wagomiarze 907 kg (ze standardową miną Mk 64 Quickstrike), przetestowane po raz pierwszy we wrześniu 2018 z bombowca strategicznego B-52H Stratofortress. Raczej w przypadku sił zbrojnych Ukrainy chodzi jednak o zestawy z bombami ogólnego przeznaczenia do atakowania celów naziemnych, a nie morskich.
Pod znakiem zapytania pozostaje także nosiciel nowego uzbrojenia. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że Amerykanom udało się dość szybko zintegrować pociski przeciwradiolokacyjne AGM-88 HARM (High-speed Anti-Radiation Missile) z ukraińskimi samolotami MiG-29 i Su-27 (teoretycznie mogłyby je też przenosić Su-24M i Su-25).
Oficjalne potwierdzenie, że Ukraina otrzymała nową broń jest też interesujące z innego powodu. W ostatnich dniach mediach społecznościowych pojawiły się nagrania wideo, które mogą prezentować bojowe użycie JDAM-ER, o których nawet spekulowano (Mariupol zaatakowany nową ukraińską amunicją artyleryjską):
🇺🇦Massive strike on Russian entrenched forces. You can see the shockwave rush towards them.#RussiaIsCollapsing #RussianArmy #RussiaisATerroistState #RussiaIsLosing #Ukraine #Ukrainian pic.twitter.com/x3qCg7J32v
— Intermarium 24 (@intermarium24) March 5, 2023
Possible Orthodox JDAM use? Not very clear but looks like something with quite a wingspan coming in on a few frames pic.twitter.com/lZDzfMDD5W
— Respected Western partner (@smo_ebooks) March 3, 2023
Seems likely this is toohttps://t.co/FJzLCrZj4r
— Respected Western partner (@smo_ebooks) March 3, 2023
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.